HERBÁR- ZLATOBYĽ OBYČAJNÁ/SOLIDAGO VIRGAUREA

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Solidago virgaurea

Už v dávnych receptúrach sa o zlatobyli píše, že slúžila na rozpúšťanie kameňov a na očistenie hrubého hlienu z močových ciest a považovali ju za jednu z hlavných bylín na obličky.

Účinné látky: flavonoidy, fenolové kyseliny, triterpénové saponíny, silica, triesloviny, vitamín C, inulín

Indikácie: Má diuretické, spazmolytické a protizápalové vlastnosti a používa sa v terapii urinárnych komplikácií. V ľudovom liečiteľstve sa droga využíva aj pri reumatických ochoreniach, cievnych komplikáciách a zápaloch dutín. Patrí medzi najlepšie byliny na ochorenia obličiek a močového ústrojenstva. Pomáha rozpúšťať kamene, podporovať činnosť obličiek a močového mechúra. Pôsobí močopudne. Odporúča sa aj pri degeneratívnych ochoreniach obličiek, močových ciest, ale aj pri zavodnení, vodnatých opuchoch. Je výborným prostriedkom aj na prostatu. Pôsobí astringentne a antibakteriálne, čo sa využíva najmä pri krvácaní v tráviacom trakte. Podporuje detoxikáciu organizmu, metabolizmus, prácu pečene a vďaka tomu podporuje aj zlepšenie stavu kožných ochorení, ale aj zápalových ochorení kĺbov, artritídy, dny a podobne. Výborne pôsobí na zapálené a nehojace sa sliznice vnútorných orgánov. Priaznivo však pôsobí aj na ekzémy, zapálené rany, vredy, vyrážky a akné.
V prípade urologických problémov by sa nemala užívať samostatne, pretože by jej účinok mohol byť príliš silný a preto sa používa v zmesiach s prasličkou, vresom, žihľavou, brezou, kapsičkou pastierskou.

Dávkovanie: Na zápar sa používa 3-5 g drogy a podáva sa 2-4 krát denne. Užívane u detí do 12 rokov sa neodporúča. Ak symptómy pretrvávajú dlhšie ako 2-4 týždne, odporúčame konzultáciu s lekárom. V prípade tinktúry 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: Zriedkavo sa vyskytujú alergické reakcie alebo tráviace ťažkosti.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Precitlivenosť na obsahové látky. Užívanie sa neodporúča pri závažných srdcových a obličkových chorobách.

Gravidita a dojčenie: Kvôli nedostatku štúdií nie je možné určiť bezpečnosť užívania drogy počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *