HERBÁR- PUPALKA DVOJROČNÁ/OENOTHERA BIENNIS

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Oenothera biennis

Pupalka a tinktúra z nej podporuje optimálny komfort pred a počas menštruácie. Prispieva k podpore znižovanie telesnej hmotnosti, pri redukcii tukov a prispieva k udržiavaniu zdravých kĺbov. Priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny a imunitný systém.

Účinné látky: mastné kyseliny, triesloviny, fenolové kyseliny

Indikácie: Vďaka kyseline gama-linolénovej, ktorá je prítomná v oleji zo semien, pomáha znižovať koncentráciu tukov v krvi. Štúdie preukázali aj je účinok pri znižovaní zvýšenej hladiny cholesterolu. Olej sa používa aj na liečbu kožných ochorení, ako je napríklad atopický ekzém, psoriáza a podobne. Pomáha zvyšovať funkciu imunitného systému a imunoglobulínov IgG a IgE a má preukázané antiartritídové pôsobenie. Vďaka schopnosti zvyšovať tvorbu prostaglandínov sa využíva v prevencii a terapii diabetickej neuropatie, aterosklerózy a retinopatie. Výborne pôsobí na predmenštruačný syndróm a menopauzálne problémy.

Dávkovanie: Pupalkový olej sa v denných množstvách 3-5 g u dospelého a 1-2 g u detí môže užívať aj vnútorne. Zvonka najmä pri atopickej dermatitíde. V prípade tinktúry 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: Nie sú známe, avšak citlivé osoby môžu pozorovať veľmi ojedinele kontakatnú dermatitídu, bolesti brucha, hnačky, bolesť hlavy

Interakcie: Neodporúča sa užívať v kombinácii s flufenazínom, trifluorperazínom, chlórpromazínom a tioridazínom, pretože môže vyvolať nešpecifikovaný záchvat. Kyselina gama-linolénová znižuje krvný tlak a preto sa neodporúča kombinácia s inými liekmi na zníženie tlaku. Vtedy prosím konzultujte užívanie s lekárom. Taktiež sa neodporúča v kombinácii s nesteroidnými antiflogistikami, kedy zvykne mať práve opčný účinok a to inhibícia prostaglandínov.

Kontraindikácie: Kvôli riziku vzniku záchvatov sa neodporúča užívať osobám trpiacim na epilepsiu a schizofréniu.

Gravidita a dojčenie: Kvôli nedostatku štúdií nie je možné určiť bezpečnosť užívania drogy počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *