HERBÁR- PESTREC MARIÁNSKY/SILYBUM MARIANUM

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Silybum marianum
Ľudový názov: bodliak

Medzi bylinkami neprehliadnuteľný obor. Niečo medzi kráskou a zvieraťom. Nádherný jemný fialový kvet a nemilosrdné bodavé listy. Pomáha telu pri odbúravaní toxínov a antibiotík, ale odporúča sa aj pri otrave ťažkými kovmi, hubami, ale aj pri liečbe infekčnej mononukleózy a žltačky.

Účinné látky: Sylimarín, flavonoidy, fytosteroly, mastný olej s vysokým obsahom kyseliny linolovej, tokoferoly.

Indikácie: Tradične sa využíva na liečbu ochorení pečene, poškodenie toxínmi a alkoholom (vďaka účinku sylimarínu) a cirhózu. Silymarínový komplex vykazuje značnú ochrannú funkciu pečeňového tkaniva (aktívne látky sa viažu na membrány hepatocytov a bránia tak prieniku toxínov). Chráni tým tkanivo pečene pred cirhózou a nekrózou. Je relatívne silným antioxidantom. Zvyšuje vylučovanie žlče do čriev. Výborne pôsobí aj na pečeň postihnutú infekčným ochorením, užívaním drog. Pomáha zlepšovať trávenie a pri vylučovaní tráviacich enzýmov. Vhodný pri žlčníkových kameňoch a žlčníkových kolikách. Vhodný k celkovej detoxikácii tela. Účinný je rovnako pri nechutenstve a k zlepšeniu výkonnosti. Tlmí činnosť sympatika, preto je možné ho použiť ako sedatívum. Znižuje horúčku. Zvonka je účinný na hemoroidy, vredy predkolenia a kŕčové žily. Veľmi cenený je pri otravách alkoholom, drogami a hubami. Vo všetkých týchto prípadoch nielen že urýchľuje regeneráciu pečeňového tkaniva, ale veľakrát aj zvyšuje nádej na prežitie. Obsahové látky pestreca tiež stimulujú produkciu mlieka. Vhodné je podávať pestrec ako podporný prostriedok pri diétach a chemoterapii.

Dávkovanie: V prípade tinktúry 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok. Pri liečbe a preventívnej kúre sa užívajú čisté semená, najlepšie pred každým hlavným jedlom a to počas dvoch týždňov. Plody treba dôkladne požuť a predtým najlepšie podrviť v mažiari, pretože sú dosť tvrdé a mnohí by mali problém ich len tak rozžuť. Treba ich požuť a premiešať so slinami a následne zapiť dostatočným množstvom vody. Semená by nemali prísť do styku s kovom a ani vysokými teplotami, ktoré vznikajú napríklad pri ich mixovaní v mixéri. Nie je vhodné ich drviť do zásoby, pretože veľmi rýchlo oxidujú a preto nie je vhodné ani kupovať pomletý pestrec. Zápar v prípade pestreca nie je vhodný, pretože jeho účinné látky ako je silymarín, sa môžu zaliatím horúcou vodou zničiť.

Nežiaduce účinky: Tolerancia silymarínu je dobrá, len zriedkavo sa môže vyskytnúť bolesť hlavy, kožné reakcie, hnačka.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

Gravidita a dojčenie: Kvôli nedostatku štúdií nie je možné určiť bezpečnosť užívania drogy počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *