HERBÁR- NECHTÍK LEKÁRSKY/CALENDULA OFFICINALIS

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Calendula officinalis
Ľudový názov: mesiačik, slniečko

Patrí k najtradičnejším bylinám, ktorá nechýba snáď v žiadnej záhrade. Vďaka jeho kvetom záhradnící vedia, či bude slnečný alebo zamračený deň. Ak sa totiž kvety nechtíka ráno otvoria, bude slnečno. Už v dobách dávno minulých sa kvet s vínom používal pri vynechávajúcej menštruácii, vňaťou sa vydymovalo a šťava z nechtíka sa používala pri bolestiach zubov. Počas vojny ho napríklad používali aj priamo na otvorené rany, kde si prikladali jeho kvety, aby podporili hojenie a zabránili krvácaniu. Kedysi sa používal aj ako náhrada šafranu. Jeho mladé lístky a kvety môžeme používať do šalátov, ale i na zdobenie sladkostí. Nechtík prezývajú aj šafranom chudobných.

Účinné látky: triterpénové saponíny, flavonoidy, karotenoidy, xantofyly, lykopén, silica, polysacharidy, fenolové kyseliny, kumaríny, sliz, vitamín C

Indikácie: Má protizápalové a imunostimulačné vlastnosti. Využíva sa pri zápalových ochoreniach kože, liečbe rán a poranení, vredov predkolenia, zápaloch ústnej dutiny. Ak sa užíva vnútorne, tak hlavne pre jeho spazmolytické, protizápalové, antibakteriálne a hepatoprotektívne vlastnosti. Preto je skvelým prostriedkom pri gastritíde a kŕčoch hladkého svalstva. Upravuje činnosť tráviacich orgánov, napríklad pri žalúdočnej neuróze, vredoch dvanástnika či žalúdka, zápale čriev, ulceróznej kolitíde, crohnovej chorobe. Pôsobí aj proti nadúvaniu a plynatosti. Je skvelý prostriedkom aj v boji proti kŕčovým žilám, kedy sa na nohu prikladajú jemne naklepané kvety s vňaťou. Priaznivo pôsobí aj pri ochoreniach dýchacej sústavy, ako je napríklad astma, pomáha vykašliavať hlieny, zápale slizníc dýchacích ciest, angíne, bolestiach hrdla. Pomáha pôsobiť ako prírodné antibiotikum a pomáha so zmiernením horúčky. Pomáha so znížením krvného tlaku. Harmonizuje menštruačný cyklus. Tinktúra je výborná v prípade rakoviny prsníka a maternice. V gemmoterapii sa používa najmä pre jeho protinádorové vlastnosti, najmä na gynekologické ústrojenstvo , tráviaci trakt, prostatu a semenníky. Tinktúra tiež pôsobí protizápalovo, reguluje menštruačné i klimakterické problémy, biely výtok a odporúčaná je aj pri PMS a neplodnosti.

Dávkovanie: Na zápar sa odporúčajú 2 lyžičky drogy na 150 ml vriacej vody- kloktanie, zle hojace sa rany, výplach ústnej dutiny. V prípade tinktúry 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: Nie sú známe.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

Gravidita a dojčenie: Vonkajšie použitie nie je kontraindikované, avšak v prípade vnútorného užitia nie sú známe informácie z odbornej literatúry počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *