HERBÁR- LIPA MALOLISTÁ/TILIA CORDATA

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Tilia cordata

Lipa pomáha k celkovej relaxácii, dobrému spaniu, podporuje imunitu a má blahodarné účinky na naše dýchacie cesty a pečeň. Pôsobí tiež močopudne (aj na kŕče močových ciest) a použiť ju môžete aj pri horúčke na vypotenie. Redukuje aj množstvo žalúdočných štiav pri prekyslení.

Účinné látky: sliz, flavonoidy, silica, triesloviny, saponíny, steroly, fenolové kyseliny

Indikácie: Vďaka obsahu slizov sa lipové kvety používajú pri chorobách dolných dýchacích ciest. Mechanicky totiž chránia sliznicu a upokojujú ju pri suchom kašli. Podporuje vykašliavanie a odhlieňovanie. Kvet lipy je vhodné kombinovať aj s ďalšími drogami, ako napríklad kvet bazy čiernej, malinovým listom, rumančekom a podobne). Má močopudné a potopudné účinky, ktoré oceníme najmä počas horúčkových stavov. Drevené lipové uhlie sa v tradičnej medicíne využívalo na tráviace ťažkosti hlavne pri hnačkách, pretože má výborné absorpčné schopnosti. Priaznivo pôsobí aj pri strese či nervovom podráždení, ale aj lokálne pri popáleninách. Je výborná aj na podporu vylučovania žlče, pri nechutenstve, plynatosti a kolikách. Na výplach ústnej dutiny sa používa v prípade zápalu.

Dávkovanie: Čaj sa pije 1 až 2 krát denne a pripraví sa približne z 1,5g kvetov na 150 ml vriacej vody a 15 minút sa lúhuje. V prípade tinktúry sa užíva 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: Citlivé osoby môžu spozorovať alergickú reakciu.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

Gravidita a dojčenie: Kvôli nedostatku štúdií nie je možné určiť bezpečnosť užívania drogy počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *