HERBÁR- PAGAŠTAN KONSKÝ/AESCULUS HIPPOCASTANUM

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Aesculus hippocastanum
Ľudový názov: Gaštan divý, gaštan nejedlý

Symbol jesene, plody gaštana snáď pozná každý. Asi neexistuje osoba, ktorá by si z neho neurobila minimálne jednu figúrku 😀 Aj napriek tomu, že je nejedlý, jeho liečivé vlastnosti by však nemali ostať len pri figúrkach. Prívlastok konský dostal vďaka tomu, že bol pridávaný koňom do potravy, ktoré liečil a prinavracal im silu do nôh

Účinné látky: escín, ďalšie saponíny, flavonoidy, steroly, proantokyanidíny, škrob, silica

Indikácie: Vďaka obsahu escínu je výborným prostriedkom na opuchy rôzneho pôvodu, najmä traumatických. Priaznivo pôsobí aj na žily, posilňuje ich, udržiava ich pružnosť, sťahuje ich a pôsobí protizápalovo. Vďaka tomu sa používa na opuchy, odstránenie hematómov, ale aj liečbu varixov a chronickej žilovej nedostatočnosti. Napomáha s urýchlením vstrebávania krvných zrazenín. Výborne pôsobí na zmiernenie reumatických bolestí, artrózu, dnu. Prekrvuje dolné končatiny a je skvelým pomocníkom aj pri hemoroidoch, vhodný aj na lámavosť ciev, vredy predkolenia, sklerotizáciu ciev. Využíva sa na zníženie svrbivých kožných zápalov. Podporuje prekrvenie orgánov. Uľahčuje vylučovanie moču pri zväčšenej prostate.

Dávkovanie: Droga sa vo forme záparu nepoužíva. Používa sa najmä vo forme gélu, krému alebo masti, prípadne tinktúry. V prípade tinktúry sa užíva 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: V ojedinelých prípadoch to môžu byť tráviace ťažkosti, prípadne svrbenie pokožky.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Nie sú známe.

Gravidita a dojčenie: Kvôli nedostatku štúdií nie je možné určiť bezpečnosť užívania drogy počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *