HERBÁR- JARABINA VTÁČIA/SORBUS AUCUPARIA

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Sorbus aucuparia

Ľudový názov: Jarab obyčajný, jarabok

Využíva sa najmä v ľudovom liečiteľstve a to hlavne vo forme sirupov, macerátov, odvarov, ale napríklad i lekvárov. Známe sú indikácie pri močových kame­ňoch a reumatických ochoreniach. Čerstvé plody sa zvykli konzumovať ako preháňadlo pri zápchach, ale používali sa aj na výrobu octu. V našich končinách sa z plodov vyrábala aj pálenka, ktorá sa pila prevažne pri dyzentérii.

Účinné látky: v plodoch sú zastúpené prevažne sacharidy (glukóza, sorbóza, sorbitol), organické kyseliny (kyse­lina jablčná, sorbínová; v nedozretých plodoch para-sorbínová), pektíny, triesloviny, karotenoidy, kyselina askorbová (60 – 110 mg/100 g), silica a flavonoidy (kvercetín, rutín).

Indikácie: Jarabina vtáčia napomáha prirodzenej funkcii ženských pohlavných hormónov a udržuje hormonálnu rovnováhu. Využíva sa u žien v prípade menštruačných a klimakterických problémov. Jej kvety totiž obsahujú látky podobajúce sa ženským hormónom, vďaka čomu prispievajú k ich ustáleniu a opätovnému navodeniu hormonálnej rovnováhy v ženskom organizme. Rovnako stimulujú aj činnosť vaječníkov, vďaka čomu pomáhajú aj pri riešení problémov s neplodnosťou. Liečivé látky jarabiny vtáčej napomáhajú aj pri problémoch so silnou a nepravidelnou menštruáciou. Zmierňujú silné krvácanie a uľavujú pri bolestiach. Výborne pôsobí aj v prípade problémov spojených s obdobím menopauzy, kedy pomáha navodiť vnútornú pohodu a zahnať pocity úzkosti a zároveň urýchliť procesy v organizme a dospieť tak k rýchlejšiemu prekonaniu tohto náročného obdobia.
Jedná sa o účinné antireumatikum, takže sa využíva pri reumatizme a dne. Má močopudné vlastnosti, rozrušuje a vyplavuje močový piesok a drobné kamienky. Využíva sa pre zvýšenie diurézy pri obličkových chorobách, charakterizovaných znížením funkcie obličiek. Podporuje vylučovanie žlče do čriev, čo má pozitívny efekt na celkovom procese trávenia v črevách, najmä u starších ľudí. Povzbudzuje produkciu žalúdočnej šťavy.

Dávkovanie: V prípade tinktúry 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok

Nežiaduce účinky: Plody jarabiny vtáčej obsahujú množstvo liečivých účinkov, avšak ľudia sú schopní stráviť ich až po tepelnom upravení plodov. Za surového stavu sa neodporúča plody konzumovať. V Surové plody môžu spôsobiť podráždenie sliznice žalúdka a čriev, nevoľnosť, zvracanie, poškodenie obličiek a pri prekročení určitého množstva otravu organizmu.

Interakcie: Nebola zistená žiadna neznášanlivosť medzi účinkami jarabiny vtáčej a inými liekmi či liečivami. Ak však máte pochybnosti pri užívaní tinktúry, konzultujte to priamo s vaším ošetrujúcim lekárom.

Kontraindikácie: Užívanie jarabiny vtáčej môže ovplyvňovať zrážanlivosť krvi, preto sa neodporúča užívať ju pri týchto problémoch. Taktiež môže spôsobiť nadmernú tvorbu žalúdočných kyselín, čo sa môže prejaviť aj častejšími a intenzívnejšími hnačkami a zriedenou stolicou.

Gravidita a dojčenie: Užívanie sa počas gravidity a dojčenia neodporúča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *