HERBÁR- HLOH OBYČAJNÝ/CRATEAGUS LAEVIGATA

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Crateagus laevigata
Ľudový názov: –

Hloh je vraj posvätným stromom bohyne Carney. Uctievali ho najmä na jar. V mnohých domácnostiach sa hlohom zdobili dvere a domy, ale dovnútra sa dávať nesmeli, lebo vraj priťahovali bytosti z iných svetov. V mnohých kultúrach sa jeho kvety využívali aj pri svadobných obradoch. Avšak využitie našiel aj pri pohrebných obradoch, kde vraj pomáhal duši dostať sa na druhý svet. Ľudia mali pred hlohom rešpekt a báli sa ho zoťať, lebo sa povrávalo, že môžu tak prísť o dieťa, zdravie alebo koňa. V slovanskej mytológii sa dokonca považoval za ochranu pred upírmi, kde telá vampírov prepichovali kolom z hlohu. Kedysi sa tiež verilo, že ak bude tehotná žena nosiť na ľavej strane tri hlohové tŕne, bude mať ľahký pôrod.

Účinné látky: Obsahuje flavonoidy a ich glykozidy (kvercetín, rutín, hyperozid,…), proantokyanidíny, triterpény (kyselina ursolová, oleanolová,…), silice, fenolové kyseliny, mastné kyseliny, kyselinu askorbovú, vitamíny (skupiny B) a minerálne látky, triesloviny.

Indikácie: Hloh sa využíva najmä v terapii srdcovocievnych ochorení. Liečivé vlastnosti sa spájajú najmä s prítomnosťou flavonoidov a proantokyanidínov, ktoré pôsobia v synergii. Napomáha s úpravou vysokého krvného tlaku a pomáha zlepšiť prekrvenie organizmu vďaka znižovaniu cievneho odporu na periférii. Priaznivo vplýva na zvýšenie koronárneho prietoku a prekrvenie myokardu. Je veľmi odporúčaný pri srdcovej nedostatočnosti, ako je napríklad ponámahová dýchavica a búšenie srdca. Po konzultácii s odborníkom sa odporúča aj ako podporný liečebný prostriedok srdcovocievnych ochorení. Používa sa aj po infarktoch ako prevencia ischemickej choroby srdca.
Môže byť nápomocný aj pri opuchoch a tráviacich ťažkostiach.
Pôsobí upokojujúco na nervový systém a môže napomôcť aj so znížením cholesterolu. Je skvelým pomocníkom pri nervových a psychických problémoch a môže napomôcť vyrovnávať emocionálnu labilitu detí. Napomáha s riešením niektorých typov závratov, nespavosti a migrénou.
V menopauze priaznivo ovplyvňuje slezinu a pečeň.
V čínskej medicíne ju používajú najmä na podporu trávenia, ale aj pri odstránení krvných zrazenín. Napomáha s trávením tuku a zabraňuje jeho prechodu do krvného riečiska. Plody hlohu sa používajú napríklad aj pri varení mäsa, aby nebolo húževnaté, alebo na varenie staršej hydiny a rýb.

Dávkovanie: Na zápar sa doporučuje 1,6 g drogy na 250 ml vriacej vody vylúhovať 10-15 minút 3x denne. Tinktúra z pupeňov sa odporúča 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: Veľmi ojedinele môže nastať zhoršenie srdcového rytmu. Z menej závažných nežiaducich účinkov sa môže objaviť nespavosť, nevoľnosť, závrat, potenie, tráviace ťažkosti.

Interakcie: Nie je vhodné ho kombinovať s digoxínom, ktorý tiež vplýva na myokard a mohol by sa znásobiť účinok. Neodporúča sa kombinovať ani s inými liečivami vplývajúcimi na silu sťahu a frekvenciu srdcového svalu, ako kofeín, albuterol, teofylín, sildenafil. Neodporúča sa ani kombinácia so ženšenom, zázvorom a inými dogami obsahujúcimi kardioglykozidy.

Kontraindikácie: Účinné látky môžu zvyšovať kontrakcie myokardu a znižovať srdcovú frekvenciu a preto by sa hlohu mali vyhnúť citlivé osoby s ochorením srdca. Nevhodné pre deti do 10 rokov.

Gravidita a dojčenie: Jeho užívanie je počas tehotenstva kontraindikované, pretože môže pôsobiť relaxačne na steny maternice. Rovnako sa neodporúča ho užívať počas dojčenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *