HERBÁR- DUB LETNÝ/QUERCUS ROBUR

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisí, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Quercus robur
Ľudový názov: –

Dub je vhodný k podpore prirodzenej funkciu tráviaceho traktu. Upokojuje celý tráviaci trakt. Vhodný pri hnačkách a bolestiach brucha. Pôsobí protizápalovo a zmierňuje potenie nôh. Dub pôsobí blahodarné na krk, zvlhčuje sliznice v ústnej dutine a v krku. Pomáha zlepšovať kvalitu a vzhľad pokožky.

Účinné látky: Obsahuje triesloviny a triterpény.

Indikácie: používa sa zvonka i zvnútra na rôzne problémy. Vnútorne sa užíva najmä pri hnačkových ochoreniach. Zvonku pri poraneniach kože, zápaloch ústnej dutiny a hemoroidoch a to vďaka sťahujúcemu účinku trieslovín, ktoré sú preslávené vďaka ich antioxidačnému a protizápalovému charakteru. Odvar z dubovej kôry sa používa najmä na obklady pri kožných ochoreniach, na kúpele, ale aj pri nadmernom potení či omrzlinách.

Dávkovanie: Tinktúra 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok. Na zápar sa doporučuje 3 g drogy na 250 ml vriacej vody 3-krát denne. V prípade zápalu ústnej dutiny sa odporúča odvar 20 g drogy na 1 l vriacej vody. Do kúpeľa použijeme cca 5 g drogy a kúpeľ sa odporúča po dobu 20 minút. Užívanie drogy sa neodporúča u ľudí mladších ako 18 rokov. V prípade liečby hnačkových ochorení je odporúčané vnútorné užívanie maximálne 3 dni, potom je potrebná konzultácia s lekárom.

Nežiaduce účinky:  Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť alergická reakcia.

Interakcie: ak užívate aj iné lieky, je potrebné upraviť ich príjem a to najmenej hodinu pred alebo po podaní drogy.

Kontraindikácie: Nie sú známe

Gravidita a dojčenie: Dub letný obsahuje vysoké množstvo trieslovín a preto sa jeho vnútorné užívanie v tehotenstve a počas dojčenia nedoporučuje, avšak používanie v tomto období nie je uvádzané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *