HERBÁR- DIVOZEL VEĽOKVETÝ/VERBASCUM DENSIFLORUM

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Verbascum densiflorum

Ľudový názov: –

Gréci túto bylinku nazývali aj lychnitis- pochodeň. Nie len, že sa n ňu pdobá, ale ako pochodeň ju aj používali a to tak, že jeho pevnú stonku napustili voskom alebo živicou. Rimanky si divozelom farbili vlasy nažlto a listy používali na potieranie pleti.

Účinné látky: Obsahuje slizy, saponíny, iridoidné glykozidy, flavonoidy, polysacharidy, fenolové kyseliny, fytosteroly, silice, horčiny, karotén, kumarín a iné.

Indikácie: V tradičnej medicíne sa používal pri liečbe funkčných porúch trávenia. Má mierne expektoračné a protizápalové vlastnosti. Extrakty z neho sú vhodné na použitie ako podporná liečba ochorení dýchacích ciest, pri prechladnutí a symptomatickej liečbe dráždivého kašľa. Podporuje vykašliavanie, napomáha k liečbe zapálenej sliznice a výborne poslúži aj pri bronchiálnej astme, laryngitíde, tuberkulóznom kašli, chronickej bronchitíde a pretrvávajúcom kašli ako antitusikum. (to vďaka saponínom, ktoré napomáhajú tlmiť kašeľ alebo zlepšovať vykašliavanie a slizov, ktoré zmierňujú podráždenie). Vďaka obsahu aukubínu pôsobí antivírusovo. Na vonkajšie použitie sú vhodnejšie listy a používa sa najmä pri poraneniach kože- abscesy, bercové vredy, otvorené a zahnisané rany. Listy treba mierne naklepať, aby pustili šťavu a potom ich prikladáme na postihnuté miesto. Môžeme ich pridať aj do kúpeľa v prípade svrbivých ochorení kože. V prípade bolestí a zápalov ucha sa môžu robiť obklady. Tinktúra z pupeňov podporuje imunitu, pomáha udržať dýchacie cesty v dobrom stave a blahodarne pôsobí aj na týmus a slezinu.

Dávkovanie: Na zápar sa odporúča 1,5-2g drogy na 150ml vriacej vody 3 až 4 krát denne. Tinktúra- 1 kvapka na kg váhy a dávka rozdelená na trikrát.

Nežiaduce účinky: nie sú známe

Interakcie: nie sú známe

Kontraindikácie: nie sú známe

Gravidita a dojčenie: Kvôli nedostatku štúdií nie je možné určiť bezpečnosť užívania drogy počas tohto obdobia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *