HERBÁR- BREZA PREVISNUTÁ/BETULA PENDULA

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisí, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Betula pendula
Ľudový názov: –

Jej kôra kedysi nahrádzala papier a pergamen, používali ju aj na ochranu potravín, stavebný materiál na strechu. Z jej dreva sa vyrábali aj dreváky, z konárikov rôzne pletené koše, metly a podobne a dokonca sa z nej varilo aj pivo. Jej drevo horí, aj keď je mokré a to skrz vysoký obsah dechtu a preto sa vyhľadávala pre zdroj tepla. Dokumentácia o jej liečebných vlastnostiach pochádza ešte z 12. storočia, kde opisujú jej účinky na liečbu vredov. Bola symbolom znovuzrodenia a pripisovali sa jej ochranné vlastnosti, vďaka čomu sa z nej vyrábali aj kolísky pre deti.

Účinné látky: obsahuje flavonoidy ako napríklad kvercetín a kvercitrín, hyperozid, minerálne látky a silice, kyselinu askorbovú, fenolové kyseliny, triterpénové estery. Kôra obsahuje vysoké množstvo vitamínu C a cukor a v obdobiach hladu ju ľudia žuvali, aby prežili.

Indikácie: Tradične sa používa ako doplnková liečba bakteriálnych a zápalových ochorení močových ciest, pretože pôsobí ako diuretikum. Priaznivo pôsobí pri reumatických ťažkostiach, ale aj pri výskyte piesku v moči, kde slúži ako preplachovacia liečba a to práve vďaka obsahu flavonoidov. Listy brezy pôsobia močopudne a preto sa používajú aj do urologických čajových zmesí.
Nápomocná môže byť aj pri zápaloch stavcov, ale aj dne, krivici či artróze, pomáha s remineralizáciou organizmu a to najmä tak, že pomáha pri metabolizme vápnika a fosforu.
Pridáva sa aj do čjových zmesí na vypudenie parazitov z čriev a pomáha stimulovať slezinu, pankreas a pečeň.
Podporuje rast a dobrú kondíciu vlasov, omladzuje ich. Taktiež napomáha zabraňovať tvorbe lupín, regeneruje vlasovú cibuľku.
Ak nás postihne chrípka, odporúča sa brezové listy kombinovať s bazou, lipou a materinou dúškou.
Tinktúra z púčikov je vhodná najmä na detoxikáciu tela, na vyplavenie škodlivín a prečistenie tela, aby sme ho pripravili na kúru a príchod liečivých prostriedkov. Je vhodná aj na zápal kostí a pri úbytku kostného tkaniva. Pomáha s odstránením bielkovín v moči v prípade ochorenia obličiek a podporuje pečeň, pankreas a slezinu.

Dávkovanie: V prípade tinktúry 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok. Na zápar sa odporúčajú 2-3 g drogy na 150-200 ml vriacej vody a lúhovať aspoň 15 minút, piť 3-krát denne. Maximálna odporúčaná denná dávka je 12 g a neodporúča sa ju podávať deťom mladším ako 12 rokov.

Nežiaduce účinky: iba v zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť hnačka, vracanie a nevoľnosť, prípadne alergické reakcie ako svrbenie, vyrážka či nádcha.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Drogu sa neodporúča užívať v prípade precitlivenosti na peľ z brezy alebo iné obsahové látky a taktiež pri niektorých obličkových a srdcových ochoreniach.

Gravidita a dojčenie: Používanie v tomto období nie je známe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *