Ako porodiť a nezblázniť sa? Časť tretia

V tretej časti článku vám predstavíme druhú alternatívnu terapiu, ktorá spolu s psychoterapiou a správnymi výživovými doplnkami môže dopomôcť k psychickej pohode po pôrode a je ňou aromaterapia.

Začnime však najprv ďalším príbehom, spoveďou Dandi a jej pocitmi po narodení prvého syna:

„Popôrodná depresia? Áno, počula som o nej, ale ja som predsa kruto v pohode.

To som si myslela pred skoro štyrmi rokmi, keď som čakala prvé dieťa. 

Depresia prišla veľmi nečakane a bez ohlásenia. Bolo to čudné obdobie, kedy ma ovládali hormóny, ktoré som do toho času ovládala ja. Skoro osem týždňov som bola apatická, miestami zúfalá, bolo mi jedno, čo bude s bábom. Starala som sa o neho príkladne, nechýbalo mu skoro nič. Len ta láska o ktorej sa tak veľa hovorí. Chúďa dieťa, dúfam, že si tento náš začiatok nepamätá tak, ako ja. 

Čo to podľa mňa zapríčinilo? Samota, fyzická neschopnosť po pôrode, pocit vyčerpania z veľa nových činnosti, ktoré som pred tým nikdy nerobila a samozrejme málo spánku. 

Presne si pamätám, kedy to prešlo. Pretože to skončilo vetou: “Bambínko, už Ťa začínam mať celkom rada”. A potom už bolo dobre.”

Okrem psychológa a výživových doplnkov môžete skúsiť podporiť svoju náladu aj aromaterapiou. Skúsený aromaterapeut si vás rád vypočuje a porozpráva sa s vami a pomôže vám podporiť vašu liečbu pomocou esenciálnych olejov, hydrolátov, prípadne aromaterapeutickej kozmetiky, ako sú aromaterapeutické soli do kúpeľa, cukrové scruby, telové a pleťové masážne oleje a podobne. Pomôže vám vytvoriť zmes olejov, vďaka ktorej sa budete cítiť príjemne, budete ju môcť difúzovať, inhalovať, prípadne pridať do kúpeľa alebo vášho krému.

Esenciálne oleje sú výborným podporným prostriedkom pri liečbe rôznych ochorení vďaka svojmu chemickému zloženiu, kde chemické zlúčeniny pôsobia v synergii na široké spektrum problémov. Po tom, ako sa dostanú do krvného obehu aplikáciou na pokožku alebo ich inhaláciou, vedia ovplyvňovať rôzne telesné funkcie, ale aj našu náladu a psychiku. Inhalácia esenciálnych olejov a ich pôsobenie na naše emócie a psychické zdravie je vedecky preukázaná. Náš nos je totiž v priamom kontakte s našim emočným mozgom a vďaka tomu môžeme aromaterapiu využívať cielene na ovplyvnenie našich reakcií, myšlienok, emócií a pocitov. Arómu nevieme totiž identifikovať preto, že máme nos, ale preto, že máme mozog a bez mozgu by bol náš nos odsúdený len na modifikáciu vlhkosti a teploty vdychovaného vzduchu a ako ochrana pred vstupom cudzorodých látok.

Čuch však nemá interpretačné centrá v mozgu, ako zrak. Vďaka zraku viete interpretovať napríklad to, čo jete- teraz držím v ruke a chrúmem červeno-zelené jablko. S čuchom je to však inak. Ten je prepojený s našim emočným mozgom- limbickým systémom a reakciou na arómu je reakcia emočná. Arómy nás dokážu upokojiť, pomôcť nám so spánkom, dodať nám odvahu, ovplyvniť pocity úzkosti a depresie, zlepšiť náladu, zvýšiť našu pozornosť. Nervový systém je hlavným komunikačným kanálom, ktorý spolu s endokrinným systémom kontroluje funkcie nášho tela a využíva na to elektrochemické signály. Nervové napätie môže stáť za problémami ako úzkosť, hnev, nenávisť a tieto negatívne emócie nás môžu ovplyvňovať aj na telesnej úrovni a to zníženou funkciou trávenia, vylučovania, nesprávnou hormonálnou funkciou, zlou činnosťou srdca. Vďaka aromaterapii vieme veľmi efektívne s nervovou sústavou pracovať.

Aróma esenciálnych olejov má priamy účinok na mozog a to preto, že molekuly arómy sa spájajú s receptorovými bunkami na brvách, ktoré sa rozprestierajú od dvoch čuchových gúľ, ktoré sú vlastne rozšírením mozgu a jeho súčasťou. Čuch je najpriamejším rozhraním medzi mozgom a vonkajším svetom. Vďaka nášmu čuchu spustia molekuly arómy kaskádu reakcií zahŕňajúcich proteíny, enzýmy, depolarizáciu buniek – to všetko vedie k prenosu elektrického impulzu do mozgu.

Pri popôrodnej depresii preto môžeme uvažovať o ovplyvnení nálady a stavu esenciálnymi olejmi. Pre toto náročné obdobie sú typické časté zmeny nálad, bezdôvodný plač, pocity viny, neschopnosť postarať sa o dieťa, strach, či už z nového, čo prežívame, alebo zo straty slobody a pracovného života, ktoré sme mali pred týmto obdobím, nespavosť, neschopnosť sústrediť sa. V rámci aromaterapie odporúčame difúzovanie esenciálnych olejov na naladenie príjemnej atmosféry počas smutnejších dní, pri náhlych stavoch smútku, hnevu a plaču je vhodnejšie zvoliť inhaláciu z dlaní (kvapnete 1 kvapku do dlaní, rozotriete a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnete), aromaterapeutické kúpele (maximálne 8 kvapiek rozpustiť v lyžici mlieka alebo smotany a pridať do kúpeľa, pobudnúť vo vani maximálne 15 minút), kde využijeme nie len absorpciu cez čuchové centrum, ale aj cez pokožku a rovnako to bude fungovať, ak si vytvoríme telové mlieko alebo masážny olej a po kúpeli si doprajeme jemnú masáž pokožky (na 10 ml oleja alebo krému maximálne 12 kvapiek esenciálneho oleja, spraviť zmes a votrieť do pokožky). Môžeme si vytvoriť zmes z vhodných olejov, ale môžeme použiť na terapiu i jednozložkový olej, dôležité však je, aby nám bola jeho aróma príjemná.
V prípade aromaterapie treba dbať aj o aktuálny stav depresie a rozlišovať, či sa jedná o depresiu so stavom neustáleho plaču (keď doslova aj pár slov z reklamy vyvolá plač), alebo sa jedná o rozrušenú a úzkostnú depresiu (kedy je človek neustále v pohybe a vykonáva nejakú činnosť zväčša bez nejakého hlbšieho zmyslu a výsledku, v tvári má veľkú únavu, bolesti hlavy, rýchle zmeny nálad, zvýšený tlak a myšlienky na samovraždu), v prípade letargickej depresie bude vhodná zase iná kombinácia olejov (ľudia s týmto typom depresie ostávajú celý deň v posteli, nemajú chuť nikam chodiť a nič robiť, nemajú sa chuť ani prezliekať a umývať a ignorujú úplne vonkajší svet), ale existuje aj hysterická depresia (ľudia potrebujú dať širokému okoliu najavo, ako trpia a to ťažkými povzdychmi, krikom, neustálym sťažovaním sa, v jednom momente pôsobia prehnane temperamentne a v ďalšom prejavujú sklony k samovražde a nič pre nich nie je dobré).

V prípadoch popôrodnej depresie je dôležité rozlíšiť aktuálne psychické rozpoloženie ženy, aby sa vytvorila vhodná zmes, ktorá napríklad v prípade letargickej depresie ženu povzbudí, podporí jej lepšiu náladu, pretože v prípade utlmujúcich olejov ako je levanduľa, medovka a majorán by sme mohli tú letargiu a chuť spať len prehĺbiť. Preto je vhodné, ak sa aromaterapeutickej konzultácie zúčastní i najbližšia osoba, ktorá má možnosť všetko vnímať zvonku a dodať dôležité informácie o stave ženy.

Ako základ každej zmesi by som doporučila esenciálne oleje jazmín a šafrán. Jazmín najlepšie v CO2 kvalite. Túto zmes používajú v Iráne aj v nemocniciach, pretože okrem toho, že pomáha s urýchlením pôrodu, výborne sa preukázali ich vlastnosti aj pri laktačnej psychóze. Keď hovoríme o jazmíne, hovoríme o ženstve v plnom kvete. Dodáva ženskosť, charizmu, schopnosť prekonávať každodenné problémy. Ďalšie esenciálne oleje do zmesi by som zvážila podľa správania a typu depresie.

Pri plačlivej depresii môžeme vybrať napríklad z týchto esenciálnych olejov: santalové drevo, geránium, rímska kamilka, neroli, pačuli, ylang ylang.

Pri depresii s úzkosťou a rozrušenosťou odporúčame: levanduľa, medovka, majorán, valeriána, rímska kamilka, cédrové drevo, bergamot, muškátový orech, citrón, pomaranč.

Letargickú depresiu zase môžu pomôcť zlepšiť esenciálne oleje: rozmarín, grapefruit, slamienka, šalvia, eukalyptus citriodora, cypress, peppermint.

S hysterickou depresiou budú výborne pôsobiť: valeriána, vetiver, levanduľa, neroli, bergamot, mandarínka, majorán, narcis.

Jazmín-

Ylang ylang– pomáha regulovať funkciu srdca, pôsobí na vysoký krvný tlak, je vhodné ho difúzovať pri strese, úzkosti, pôsobí afrodiziakálne a antidepresívne, zvyšuje pocit lásky, znižuje stres, hnev a frustráciu a pomáha s výkyvmi nálad.

Santalové drevo– je esenciálny olej výborný na pamäť a koncentráciu, pôsobí mierne sedatívne, afrodiziakálne a pomáha redukovať agresívne správanie. Je vhodné ho difúzovať v stresujúcich dňoch, pomáha eliminovať podráždenie a znížiť pocity viny.

Geránium– je výborným esenciánym olejom na ukľudnenie nervov. Okrem toho, pomáha hojiť rany a zastavovať krvácanie, čo je po pôrode viac ako vhodné. Pôsobí sedatívne, antidepresívne a jeho aróma prináša pocity bezpečia, stimuluje predstavivosť a pomáha s emočnou rovnováhou.

Levanduľa– pomáha s podporou spánku a uľavením od bolesti hlavy. Pomáha relaxovať a bojuje s podráždenosťou. Pôsobí antidepresívne a proti úzkosti a stresu. Pomáha s pocitmi strachu, prehlbuje pocity lásky a je výborným prostriedkom na zmiernenie šoku a paniky.

Medovka– pomáha s ukľudnením nervového systému a podporou spánku. Pôsobí antidepresívne a sedatívne, ukľudňujúco a podporuje relaxáciu. Pomáha v boji s hnevom a hystériou a je skvelým prostriedkom pri nočných morách.

Neroli– pôsobí sedatívne, antidepresívne a pomáha v boji s úzkosťou, šokom, stresom. Podporuje lepší spánok a kreativitu.

Rímska kamilka– pomáha so zmiernením bolestí hlavy a výborne pôsobí na nervový systém. Je skvelým pomocníkom pri relaxácii, ukľudnení, úzkosti a depresii. Pomáha zahnať hrozné myšlienky, zmierniť precitlivelosť a hnev a bojovať so samotou a neistotou.

Pačuli– pôsobí stimulačne, antidepresívne a afrodiziakálne. Do myslenia prináša jasnosť a pomáha vniesť balans do nadmerne aktívnych myslí.

Pomaranč– výborne pôsobí proti depresii, úzkosti a stresu, stimulujúco a povzbudzujúco, pomáha so zmiernením perfekcionistického myslenia a bojuje s pesimizmom.

Majorán– priaznivo pôsobí na nervový systém, stimuluje cirkuláciu krvi, podporuje zdravé fungovanie mozgu. Pomáha s navodením hlbokého spánku, pôsobí sedatívne a pomáha so znížením prehnaného sexuálneho apetítu. Pomáha regulovať obsesívne myslenie a taktiež bojovať s traumou, zármutkom a výkyvmi nálad.

Citrón– podporuje kľudný a hlboký spánok, pomáha v boji s depresiou, stresom a frustráciou, ale aj s nočnými morami. Pomáha zlepšiť koncentráciu a pozdvihuje náladu.

Vetiver– esenciálny olej priaznivo vplýva na nervový systém, podporuje dobrý spánok, pôsobí proti depresii, úzkosti. Výborne vplýva aj na koncentráciu a sústredenie sa. Pomáha znížiť pocity hnevu, stresu, smútku a redukuje pocit strachu.

Slamienka– skvelým pomocníkom pri potrebe ukľudnenia nervovej sústavy. Pomáha v boji so stresom a depresiou, vyrovnáva emócie, stimuluje, podporuje kreativitu. Podporuje zmiernenie emocionálnej traumy a odpustenie.

Šalvia– pomáha s rovnováhou estrogénnych hormónov, prináša pocit eufórie a priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Podporuje kvalitný spánok a pôsobí proti depresii., úzkosti, stresu. Prináša inšpiráciu a bojuje s pocitmi zmätku a skľúčenosti.

Cypress– pôsobí sedatívne, bojuje s pocitmi smútku a traumy, pomáha vyrovnávať pocity v období veľkých zmien. Podporuje pocit sebadôvery a naopak pomáha s elimináciou pocitov viny a perfekcionizmu. Prináša pocit istoty a zmierňuje pocity prepracovanosti.

Bergamot– bojuje s agresivitou, pôsobí relaxačne, sedatívne, pomáha s potlačením negatívnych emócií. Znižuje pocit neistoty, samoty a skľúčenosti a redukuje výkyvy nálad.

Esenciálnych olejov na podporu psychickej pohody je omnoho viac. Vybrali sme pre vás tie najpoužívanejšie a najdostupnejšie. Môžete si z nich vytvoriť aj osobný parfum, kde do 10 ml roll on fľaštičky môžete nakvapkať 24 kvapiek esenciálnych olejov podľa typu depresie a preferencie vône, doplniť nosným olejom, napríklad kokosovým alebo slnečnicovým a odporúčame túto zmes aplikovať na pulzné body na zápästiach a na krku.

UPOZORNENIE- neužívajte esenciálne oleje vnútorne. Ako vhodnú aplikáciu odporúčame len vyššie spomínané: difúzovanie, kúpeľ, aplikácia na pokožku (vždy zriedené v nosnom oleji), inhalácia. Ak užívate psychofarmaká, poraďte sa s výberom olejov so skúseným aromaterapeutom a informujte o tom aj svojho psychiatra. Niektoré esenciálne oleje totiž môžu ovplyvňovať účinok daných liekov. Na aromaterapeutické účely používajte len čisté, kvalitné a overené esenciálne oleje, najlepšie také, o ktorých viete aj ich pôvod a vyhýbajte sa vonným olejom, ktoré nie sú na tieto účely vhodné.

Ak ste z nejakého dôvodu zmeškali naše dve predchádzajúce časti, môžete si ich prečítať na linkoch uvedených nižšie:
Prvú časť a rozhovor so psychologičkou a psychoterapeutkou PhDr. Evou Škrípovou, článok nájdete TU.
Druhú časť článku o tom, ako mikronutrienty a živiny vplývajú na naše zdravie a psychickú pohodu si môžete prečítať TU.
Štvrtú a poslednú časť o tom, aká prínosná môže byť homeopatia, nájdete TU.

2 thoughts on “Ako porodiť a nezblázniť sa? Časť tretia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *