Ako porodiť a nezblázniť sa? Časť druhá

Druhá časť článku o popôrodnej depresii vám prinesie hodnotné informácie o tom, ako nám živiny a mikronutrienty môžu spríjemniť náročne obdobie po pôrode. Prečo treba dbať na správnu životosprávu a ktoré živiny je vhodné v tomto období dopĺňať a prečo. Dozviete sa, že nie je vitamín ako vitamín a mnohé z nich fungujú v tíme (synergii).

Prinášame vám ďalší príbeh  mamičky, psychologičky. (pre citlivosť témy a pre zachovanie súkromia je zdieľaný príbehy anonymný)  Človek by si povedal, že ako vyštudovaná psychologička má danú tému naštudovanú a zvládnutú. Veď sa roky venuje riešeniu problémov iných a sebe bude tiež určite vedieť pomôcť lusknutím prstov. Pravdou však ostáva, že popôrodná depresia si nevyberá ani povolanie a ani zázemie ženy.

„Mala som bezproblémové tehotenstvo, bezproblémový pôrod, dokonca som rodila s kamarátkou (20 minút po sebe), takže sme sa spolu, kým deti spali, rozprávali, smiali, tie dni v nemocnici prebehli rýchlo a rady na ne spomíname. Po príchode domov na 3 týždne prišla mamina, manžel robil z domu, a napriek našim obavám, či nebudeme mať ponorku, sme mali celý čas pohodovú atmosféru. Naša malá bola do toho ukážkové dieťa, ktoré iba spinkalo, papalo, prvýkrát plakať sme ju počuli asi v 3 mesiacoch. Že to vyzerá ako dokonalé materstvo? Vyzerá, ale nebolo. Napriek idylke, ktorú sme mali deň odo dňa, som sa cítila psychicky horšie. Dospelo to až do štádia, kedy som pri pohľade na malinkú necítila nič, akoby ani nebola moja, začala som sa odstrihovať od druhých, nemohla som sa na nič sústrediť. Frustrácia a následne výčitky nenechali na seba dlho čakať a keď som bola osamote stále som plakala. Dusila som to v sebe, hanbila som sa to komukoľvek povedať. Až som to jeden deň už neuniesla a po dlhom plači zavolala mamine, vyrozprávala sa, potom som to prebrala s manželom a s najbližšou kamarátkou. Celé to obdobie sme dennodenne komunikovali, hovorila som svoje pocity a uistenie, že nič z toho, čo cítim, zo mňa nerobí zlú matku, mi neskutočne pomohlo. Úľava neprišla hneď, trvalo to, ale s podporou okolia som to zvládla. A začala som znova maľovať, dávať svoje pocity na plátno, keď malá zaspala, neriešila som nič iné, ako rozloženie farieb a zahĺbenie sa do svojho sveta. Žiaden riad alebo hračky po zemi mi neboli prednejšie. A vôbec to nemuselo zájsť takto ďaleko, ak by som komunikovala hneď. Ale hanba a snaha o to- vyzerať spokojne a šťastne (lebo veď predsa tak má vyzerať žena po pôrode, nie? ostatné je zbytočné prežívanie, navyše, keď mám zdravé dieťa, prečo sa mám vôbec cítiť zle) mi nedovolili o tom na začiatku rozprávať. A na záver príbehu len dodám, že som sama psychológ. Takže áno, táto téma sa týka nás všetkých, aj tých, ktorí sa s ňou stretli v praxi. Sú veci, ktoré nedokážeme vôľou ovplyvniť, na začiatok je ale dôležité o nich rozprávať. Sme na sebe po pôrode príliš prísne, americké filmy nám ukázali šťastné ženy, ktoré si užívajú každú sekundu, ale bohužiaľ nie vždy tomu tak je. Držím palce všetkým maminám, ktoré si prešli a prechádzajú podobnými stavmi a pocitmi, nebojte sa o tom rozprávať, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Nebojte sa priznať, že sa cítite zle! Dovoľte si vyzerať pred inými zraniteľné! Je to oslobodzujúce.

V rámci holistického prístupu k tejto vážnej téme sme sa spojili aj s naturopatkou a poradkyňou v oblasti celulárnej medicíny a výživovej terapie, Mgr. Janou Bačovou. Poprosili sme ju, aby nám poradila, ktoré živiny a mikronutrienty je vhodné doplniť v popôrodnom období a ako podporiť psychické zdravie pomocou výživových doplnkov.

„Ak sa stále necítite byť “sama sebou” po pôrode a je u Vás denným sprievodným javom výrazná únava, letargia, neschopnosť jasne a čisto myslieť alebo vyjadrovať sa, z pohľadu výživy na to používam výraz “postnatálne vyčerpanie organizmu“.

Ideálny stav je mať okolo seba sústredenú podporu nielen počas tehotenstva, ale aj starostlivosť v popôrodnom období, vyskladať si svoju tzv. “podpornú skupinu”. Môže to byť rodina, kamaráti, ale aj naturopat, homeopat, terapeut čínskej medicíny a iné pomocné alternatívy. Ako sa hovorí, “dieťa potrebuje na výchovu celú dedinu”, ale aj nová mama potrebuje cielenú podporu a pozornosť. Je lepšie sa na to pripraviť a preventívne odsledovať a poznať, čo sa deje.

Mladým párom zvyknem poradiť neprijímať klasické “sedavé” návštevy počas prvého roku dieťaťa, ale všetkých blízkych láskavo požiadať o pomoc, kde každý dostane s príchodom aj nejakú úlohu. Priniesť domáce jedlo, pomôcť s dieťatkom, poskytnúť mame priestor len tak pre samú seba a najmä spánok 🙂

Úplne univerzálny recept ako sa “nabiť životnou energiou” nie je, do obrazu tu vstupuje veľa premenných a každá sme individuálna bytosť. Hlavné miesto majú bezpochyby kvalitné potraviny (ak sa dá ekologicky pestované a chované) a domáca strava. Polievky, silné vývary, veľa zeleniny a byliniek, rôznorodé strukoviny, všetky tzv. superpotraviny, semienka a orechy (na denné mlsanie pri “ vlčom hlade”), oleje (od olivového, cez kokosový, MCT, maslo, ghee,… ) ryby a morské riasy, vajíčka. Čerstvé a lokálne má prioritu, ale ak sa dá zohnať v bio kvalite napr. avokádo, určite odporúčam. Bio v tomto prípade nie je o nálepke, ale ide predovšetkým o potraviny, ktoré sú bohatšie na živiny, zo zdravších pôd. V posledných rokoch sa čoraz viac hovorí nielen o makro a mikroživinách v ovocí a zelenine, ale aj prospešnosti mikrobiómu pôdy pre zdravie toho nášho. Napríklad taká baktéria mycobacterium vaccae, ktorá sa vyskytuje prirodzene v pôde, v kontakte s naším telom zvyšuje produkciu serotonínu v mozgu.

Spánok je téma sama o sebe a je v tomto prípade našou Achillovou pätou 🙂 Ale spať je skutočne veéééééľmi potrebné. Aj počas dňa a postačia aj tzv. rýchle 20minútovky.

Takisto býva vhodné pridať výživové doplnky s mikroživinami, u ktorých predpokladáme deficit , alebo ktoré účinne pôsobia na podporu pamäti, koncentrácie a zvyšujú energiu.

Sú to najmä vitamíny skupiny B – pre dobrý stav nervového systému a posilneniu pamäti a zníženiu miery únavy a vyčerpania, podporu pozitívnych emócií a nálady (a tu opäť prízvukujem, že ich treba užívať spolu, celý tím, nie len jednotlivé Béčka). Jediný vitamín, ktorý občas dodávame navyše, je B12 (v jeho aktívnych koenzýmových formách – metylkobalamín a adenozylkobalamín). Niekedy si s únavou poradí lepšie ako šálka kávy.

Vitamín A (najmä beta-karotén, ale aj lutein a lykopén) tentokrát nielen pre peknú a zdravú pokožku, ale aj pre zvýšenú potrebu počas dojčenia. Pozitívne pôsobí aj na sliznice, podporuje rast, vývoj, kvalitu a funkčnosť kostí a má dôležitú rolu pri krvotvorbe. Samozrejme, aj tu platí, že vitamín A má rád synergiu s vitamínmi B skupiny, vitamínom C, Zn, vápnikom, selénom a fosforom

Železo – opäť potrebný “života budič”, nevyhnutná súčasť hemoglobínu. Malátnosť, strata vitality, skleslosť a roztržitosť totiž môžu byť spôsobené aj jeho nedostatkom. Dokonca aj vypadávanie vlasov a výrazne bledá pokožka. Budúce maminy počas tehotenstva často v doplnkoch dostávajú železo a kyselinu listovú, no po pôrode ako by sa na ne zabudlo. Pritom deficit býva častý, aj pri návrate menštruácie. Ženy, ktoré dojčia svoje dieťa, by dávku železa mali znížiť na okolo 9 mg denne, najlepšie v stráviteľnej forme fumaranu železnatého/fumarát. Pamätáte na formy, ktorých podávanie spôsobovalo chronickú zápchu, hnačku alebo bolesti brucha? Toto by sme určite v správnej forme a pri synergickom komplexe nemali pociťovať! Na metabolizme železa sa tiež podieľa vitamín C, ale aj betakarotén.

Horčík a vápnik – spolu dvojica, resp. s vitamínom D3 trojica a potrebné kombo pre množstvo procesov v tele, ale najmä u mladých mamičiek pre ich psychickú rovnováhu, zdravú tvorbu energie,  podporu kvalitného spánku a najmä, býva potrebné zabrániť zvýšenému dráždeniu periférnych nervov – poznáte ten “pocit tŕpnutia a brnenia končatín”?

Nenasýtené omega-3 mastné kyseliny  – o zdrojoch a význame pre zdravie, hlavne EPA a DHA, sa píše skutočne často a veľa. Napriek tomu ich málokto má zaradené do denného jedálnička aj ako suplement. Ich prínos sa nedá v krátkom príspevku vynachváliť, ale dosiahnuť prospešný nízky pomer omega 6 a omega-3 mastných kyselín je kľúčové pre regeneráciu, správne fungovanie mozgu, zníženie zápalov a v rizikovom období zvýšenej námahy extrémne prospešné. (Pri výbere doplnku by sme mali mať veľkú dôveru vo výrobcu a procesy testovania kvality každej šarže, prípadne overiť testovanie na ťažké kovy, PCB, ale aj dioxíny a furány…)

Zinok (Zn) je nevyhnutný pre činnosť rôznych enzýmov a správnu imunitnú reakciu. Ovplyvňuje tvorbu hormónov, upokojuje nervovú sústavu, pomáha aj s výživou vlasov. Občas tiež odporúčam s malým množstvom medi (Cu napr. ako glycinát meďnatý), ktorá pomáha nielen pri hojení rán a tvorbe hemoglobínu, ale zvyšuje aj odolnosť voči infekciám.

Optimálny prísun jódu má tiež mimoriadny význam pre ženy (aj počas tehotenstva) pre funkciu štítnej žľazy a tvorbu hormónov tyroxín a trijódthyronín. U nás na Slovensku je stále skutočný deficit a dopad tohoto nedostatku príliš silný. Veď koľko ľudí má problém so strumou?

Najdôležitejšie, čo som sa ja sama naučila v oblasti suplementácie mikroživín je fakt, že sa s nimi máme skamarátiť a nebrať ich ako “lieky”. Sú to naše pomocné barličky k udržaniu alebo prinavráteniu zdravia a je vhodné, aby spolu fungovali ako “ tím”. Pospájané vo vhodných synergických formách a pomeroch, čisté a nezaťažujúce organizmus, navzájom sa potencujúce. Ako doplnok k jedlu na tanieri. Pre mňa je základom tohoto celistvého prístupu bunkovej medicíny práve výrobca Dr.Rath Health Programs z Holandska, ktorý má ako jeden z mála aj výskumné centrum v USA a publikuje štúdie preukazujúce vplyv kvalitných mikroživín v synergii na obnovu zdravia.

Svoj zdravotný stav môžeme spoznať aj prostredníctvom komplexnejších krvných testov pre ženy, zameraných nielen na základné vyšetrenia (glukóza, obličkové, pečeňové testy, železo) ale aj na mikroživiny, poruchu štítnej žľazy, alebo hormonálny disbalans. Pri nadmernom priberaní po pôrode by bolo vhodné zistiť, či nejde napr. o leptínovú rezistenciu.

Všetky vnútorne vieme, aké je to- cítiť sa dobre, sama sebou, byť plná energie. Pri bábätku to nie vždy je úplne možné dosiahnuť, ale nesmieme zabúdať, že svoje zdravie máme vo svojich rukách a aj spôsob, ako sa dostať do svojho “stredu” a rovnováhy. Nezabúdajme žiadať o potrebnú pomoc, určite k nám príde v správnej forme :)“

Milé mamičky. Nezabúdajte, že vaša psychická pohoda je pre bábätko nesmierne dôležitá. Ak vás čokoľvek trápi, neváhajte o tom hovoriť. Ak z akéhokoľvek dôvodu nenachádzate oporu u svojich najbližších, nečakajte, že sa to upraví samo. Vyhľadajte pomoc v podobe psychológa a iných podporných terapií, ktoré vám pomôžu dostať sa do kľudu. Popôrodná depresia nie je hanba. Je to veľmi náročné obdobie, v ktorom každá z nás potrebuje pochopenie. A nie len potrebuje. Každá z nás si ho aj zaslúži.

Ak ste premeškali prvú časť a rozhovor so psychologičkou a psychoterapeutkou PhDr. Evou Škrípovou, článok nájdete TU.
Tretiu časť o tom, ako dokážu esenciálne oleje vplývať na naše emócie a ako ju využívať ako podpornú terapiu pri popôrodnej depresii si môžete prečítať TU.
Štvrtú a poslednú časť o tom, aká prínosná môže byť homeopatia, nájdete TU.

One thought on “Ako porodiť a nezblázniť sa? Časť druhá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *