HERBÁR- PŔHĽAVA DVOJDOMÁ/URTICA DIOICA

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisia, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Urtica dioica
Ľudový názov: žihľava, prhlica

Úžasná bylina, ktorú možno použiť nie len ako podporný liečebný prostriedok, ale aj pri varení a v kozmetike. Je to neobyčajná burina, ktorá rastie po celom svete. Raste od jari do jesene a miestami dorastá do výšky až jedného metra.
Vo všetkých kultúrach bola vysoko váženou bylinou. Ľudia sa skláňali pred jej schopnosťou brániť sa. V stredoveku ňou lekári vyháňali zlých červov z tela, skazené hlieny a tekutiny. Pomáha telu prinavrátiť vitamíny po zime, keď nie je ešte dostatok čerstvých plodín a ľudia trpia nedostatkom vitamínu C.

Účinné látky: fenolové a iné organické kyseliny, flavonoidy, karotenoidy, sacharidy, aminokyseliny, chlorofyl, fytoncídy, vitamíny A a C, horčík, železo, vápnik, meď, kremík.

Indikácie: V Európe ju ľudia používajú pre jej liečivé vlastnosti už vyše 2000 rokov. V dávnejších dobách slúžila najmä na zastavenie krvácania. Extrakt z jej listov sa výborne hodí na symptomatickú liečbu artritídy, artrózy a reumatických problémov.  Žihľava má silné detoxikačné, močopudné a posilňujúce účinky. Vďaka jej diuretickým vlastnostiam je výborným podporným prostriedkom aj pri zápaloch močových ciest a močového mechúra. Preplachuje obličky, vyplavuje soli, ľadvinový piesok, aj obličkové kamienky. Jej vysoký obsah chlorofylu pôsobí tonizačne a podporuje všetky metabolické a fyziologické funkcie. Výrazne čistí krv, používa sa aj v podpornej liečbe anémie vďaka obsahu železa, prospieva kardiovaskulárnemu systému, prostate. Ďalej podporuje krvotvorbu, imunitný systém, pomáha pri kožných problémoch.
Výborne pomáha stimulovať činnosť pankreasu a preto je vhodné ju používať ako doplnkovú liečbu diabetu u pacientov, u ktorých ešte nie je nutná inzulínová liečba.
Napomáha hojeniu rán a ovplyvňuje funkciu vaječníkov. Výborne pôsobí aj počas liečby bronchiálnej astmy. Podporuje vylučovanie žlče a zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov.
Vďaka jej antivírusovým vlastnostiam sa odporúča aj pri liečbe chrípky a prechladnutia.
Zápar z listov priaznivo vplýva na vlasy, stimuluje ich rast a pomáha s odstránením lupín.

Dávkovanie: na zápar sa odporúča 3-5g listov alebo vňate na 200ml vriacej vody. Môžete si z nej spraviť aj šťavu a odporúča sa 15 ml 3x denne. Tinktúra 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok. Môžete si pripraviť prostriedok proti vypadávaniu vlasov a to tak, že vyvaríte 10 minút koreň v kvalitnom vínnom octe. Po vychladnutí sa zmes scedí a odporúča sa raz denne vtierať do vlasovej pokožky.

Nežiaduce účinky: zriedkavo sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti a alergické reakcie pri vnútornom užívaní.

Interakcie: nie sú známe

Kontraindikácie: nie sú známe

Gravidita a dojčenie: kvôli nedostatku informácií o vplyve tejto drogy v tomto období sa jej konzumácia neodporúča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *