HERBÁR- ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ/HYPERICUM PERFORATUM

Nižšie uvedené informácie sú vyňaté z herbára a s výrobkom nesúvisí, majú len informatívny charakter.

Latinský názov: Hypericum perforatum
Ľudový názov: svätojánska bylina, trezalka

Slnko na zemi, alebo najznámejšie prírodné antidepresívum. Toto sú tituly, ktoré nesie ľubovník. Výborne vplýva na psychiku a je skvelým doplnkom pri jarnej únave, melanchólii, podráždenosti. Pomáha v boji so zlou náladou a nespavosťou. V minulosti bol súčasťou nápojov lásky  a používal sa aj na vydymovanie proti búrkam a bleskom a žiaľu zaľúbenou osobou.

Účinné látky: bolo v ňom zistených približne 150 rôznych látok. Obsahuje triesloviny, hypericín, hyperforín, fytosteroly, flavonoidy (kvercetín a rutín), fotoglucinoly, esenciálny olej s prevažným obsahom pinénu a geraniolu, živicu, vitamín C, provitamín A, organické kyseliny, antibakteriálne látky.

Indikácie: Je výborným doplnkom k liečbe ľahkých až stredne ťažkých depresívnych stavov. Jeho účinok pri psychogénnych depresiách sa odvodzuje od hypericínu a hyperforínu. Je výborný na strach, vyčerpanosť, nervozitu, stratu motivácie, zlepšenie psychického stavu.
Ľubovník priaznivo pôsobí aj na pokožku. Jednak na plesňové ochorenia pokožky, ale pôsobí aj proti baktériám a pomáha s hojením rán a popálenín. Hypericín môže byť tiež nápomocný pri likvidácii herpetického vírusu herpes simplex.
V ľudovom liečiteľstve sa vďaka obsahu trieslovín využíva aj ako prostriedok na zastavenie hnačky. Vďaka flavonoidom uvoľňuje spazmy v tráviacom trakte a jeho použitie je vhodné aj pri kolikách.
Jeho použitie je vhodné aj na zápaly ústnej dutiny, ochorenia horných dýchacích ciest na kloktanie a vyplachovanie.
Môže byť nápomocný aj pri iných nervových ochoreniach, ako napríklad obrna lícneho nervu, roztrúsená skleróza, bolesti trojklanného nervu, fantómových bolestiach, zraneniach tkanív husto popretkávaných nervami, zápal sedacieho nervu.
Doporučuje sa ženám v období klimaktéria, pretože pomáha stabilizovať hormonálne výkyvy a užíva sa aj pri rôznych menštruačných ťažkostiach.

Dávkovanie: Pri depresiách a na podporu psychiky sa používajú extrakty po dobu maximálne 4-6 týždňov, pričom účinok sa zväčša začne pozorovať po zhruba 14 dňoch. Olejový macerát je vhodný na všetky kožné ochorenia a nervové podráždenia a potiera sa zvonka. Tinktúra sa užíva 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok.

Nežiaduce účinky: Ľubovník pôsobí fototoxicky a preto by sa po jeho použití nemal človek vystavovať priamemu slnečnému žiareniu. Môžu sa vyskytnúť aj gastrointestinálne problémy, únava a nepokoj a kožná alergická reakcia.

Interakcie: Znižuje účinok antikoncepcie. Nedoporučuje sa ho používať počas chemoterapie. Ak máte predpísané antidepresíva, odporúča sa jeho užívanie skonzultovať s lekárom. Nevhodné používať pri transplantáciách a liekoch na tlak.

Kontraindikácie: Ľubovníku by sa mali vyhnúť ľudia precitlivení na niektorú z obsahových látok (hypericín, hyperforín). Precitlivené osoby by sa mali vyvarovať aj pôsobeniu UV žiarenia. Fytofarmaká sa neodporúča podávať osobám mladším ako 18 rokov.

Gravidita a dojčenie: kvôli nedostatku informácií o vplyve tejto drogy v tomto období sa jej konzumácia neodporúča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *