HERBÁR- BORIEVKA OBYČAJNÁ/JUNIPERUS COMMUNIS

https://unsplash.com/photos/U5gqCShcD3E?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Latinský názov: Juniperus communis
Ľudový názov: –

Podporuje normálnu funkciu pečene, hladinu cukru v krvi, funkciu obličiek, trávenie, napomáha metabolizmu tukov a cukrov, celkovo pomáha s prečistením organizmu.

Účinné látky: Obsahuje veľké množstvo silíc, v ktorej zložení bolo rozpoznaných až 105 prítomných látok v závislosti od pôvodu drogy. Hlavnými zložkami silice sú hlavne monoterpény, ako napríklad α- a β- pinén, terpinén-ol, myrcén, sabinén. β- karyofylén reprezentuje seskviterpény. Obsahuje však aj triesloviny, flavonoidy a diterpénové kyseliny.

Indikácie: Borievka podporuje chudnutie, správnu funkciu pečene, urýchľuje a zlepšuje látkovú výmenu. Používa sa na detox organizmu. Pomáha s urýchením spracovania tekutín v obličkách, a preto sa pridáva do močopudných čajov a je často používaný pri zadržiavaní tekutín v tele, pri zápalových chorobách močových ciest. Pomáha zlepšovať trávenie, povzbudzuje chuť do jedla a pôsobí proti nadúvaniu. Veľmi účinný je v prípadoch kĺbovému reumatizmu (zlepšuje látkovú výmenu v kĺboch). Zvonka sa používa na bolestivé kĺby, edém, artritídy, pri chronickom reumatizme a dne, pri bolestiach chrbtice. Pomáha od bolestí svalov v dôsledku natiahnutia. Zvyšuje prekrvenie pokožky a pôsobí hojivo, čo sa využíva k hojeniu najrôznejších kožných ochorení. Vďaka tejto vlastnosti sa používa aj ako prísada do rôznych kozmetických prípravkov. Výrazne stimuluje činnosť lymfatického systému a to sa využíva v prípadoch nahromadenia lymfy v tele. Borievka zosilňuje účinok liekov znižujúcich hladinu krvného cukru. Laboratórne bol tiež preukázaný účinok proti vírusom spôsobujúcim opary.

Dávkovanie: 2-3 g drogy na 150 ml vriacej vody 3x denne v prípade záparu. Tinktúra 1 kvapka na 1 kg váhy a deň, rozdeliť do 2-3 dávok. Neodporúča sa užívať dlhšie ako 4 týždne. Nie je vhodná pre deti a dospievajúcich do 18 rokov.

Nežiaduce účinky: Alergické kožné reakcie. Pri dlhodobom užívaní alebo prehnane vysokých dávkach sa môže objaviť fialové sfarbenie moču, renálne dráždenie a bolesť, ale aj gastrointestinálny diskomfort. Môže sa objaviť mimomenštruačné krvácanie z maternice a v prípade tehotenstva môže dôjsť až k potratu.

Interakcie: Nie sú známe.

Kontraindikácie: Ochorenie obličiek, niektoré kardiovaskulárne ochorenia, precitlivenosť na niektoré obsahové látky.

Gravidita a dojčenie: Užívanie nie je počas tohto obdobia odporúčané.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *