HERBÁR- KAPUCÍNKA VÄČŠIA/TROPAEOLUM MAJUS

Latinský názov: Tropaeolum majus
Ľudový názov: vytrčpán

Jedná sa o nenáročnú okrasnú jednoročnú rastlinu s liečivými kvetmi, ktoré sa často používajú aj na ochutenie sladkých či slaných jedál, ale aj na ich dekoráciu. Pestuje sa v záhonoch i kvetináčoch pre svoje nádherné kvety žltej až oranžovo-červenej farby. Pôvodom je z Južnej Ameriky, kde ju zasvätili slnku. V našich podnebných podmienkach neprežije zimu a preto ju treba každoročne vysádzať.
https://unsplash.com/photos/KdzUm0sAX-A?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditShareLink

Účinné látky: glukozinoláty (najmä glukotropaeolín), triesloviny, kyselina askorbová, flavonoidy, karotenoidy, železo, vitamín D, kyselina šťavelová

Indikácie: Má silné a široké antibiotické vlastnosti a preto sa používa ako podporná liečba bakteriálnych infekcií močových ciest, pri profylaxii recidív močových ciest a pri kataroch dýchacích ciest (sinusitída, akútna bronchitída). Vďaka obsahu kyseliny askorbovej sa teda využíva najmä pri liečbe nádchy, chrípky, prechladnutia, bolesti hrdla dokonca aj v boji so zlatým stafylokokom. Posilňuje imunitný systém a pomáha znížiť horúčku a zmierniť kašeľ. Má antibakteriálne a antifungálne vlastnosti. Používa sa aj pri problémoch s vypadávaním vlasov a podporuje ich rast. Dobré výsledky sa ukázali aj pri liečbe zápalu zvukovodu. Je vhodné ju použiť aj pri antibiotickej liečbe, pretože zosilňuje, rozširuje a urýchľuje ich účinok. Odporúča sa aj v prípadoch, kedy liečba zápalu vaječníkov pomocou antibiotík nebola úspešná. Zvonka sa používa len veľmi zriedkavo pri bolestiach svalov, ale môže byť nápomocná aj na obmedzenie tvorby lupín a pri drobných poraneniach.

Dávkovanie: Ako tinktúra sa odporúča 20-50 kvapiek v pohári vody 3-5-krát denne, lepšie po jedle. Neodporúča sa podávať deťom mladším ako 4 roky.

Nežiaduce účinky: môže sa objaviť zriedkavý výskyt tráviacich ťažkostí

Interakcie: nie sú uvádzané

Kontraindikácie: vredová choroba žalúdka a dvanástnika, závažné choroby obličiek

Gravidita a dojčenie: Pre nedostatok informácií sa jej konzumácia v tomto období neodporúča.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *