Ako si poradiť s ekzémom?

EKZÉM je komplexný problém, na ktorý nestačia len povrchové riešenia. Pokožka páli, svrbí, mokvá, alebo naopak, je extrémne suchá a na miestach výsypu praská. Ide o chronický, svrbivý zápal kože.

Čo má PEČEŇ spoločné s ekzémom?

Najväčším orgánom tela je koža a za ňou nasleduje pečeň. Pečeň je zodpovedná za množstvo funkcií a jednou z nich je aj udržiavanie zdravej kože. Pomáha telu zbaviť sa odpadových látok, tukov, toxínov, farmaceutických produktov a posiela ich do vylučovacieho systému. Taktiež rozkladá nutrienty z potravy na aminokyseliny, ktoré pomáhajú telu s regeneráciou.

Na začiatku milénia sa v Japonsku robil výskum na NEobéznych deťoch a preukázala sa súvislosť medzi stukovatenou pečeňou a atopickým ekzémom. Až 34% detí s atopickým ekzémom mali stukovatenú pečeň. A preto sa pri ekzémoch odporúča aj detox pečene.

Akú úlohu zohráva STRAVA?

Obrovskú. Dnes sú obchody preplnené polotovarmi, priemyselne spracovanými potravinami, zeleninou a ovocím z celého sveta, ktoré, aby sa k nám vôbec dostali, museli byť striekané rôznymi chemikáliami a skoro všetko ošetrované pesticídmi. U citlivých jedincov to spolu s únavou a stresom môže viesť práve k ekzému. Rovnako užívanie niektorých antibiotík výrazne znižuje hladinu vitamínu B, ktorý je potrebný na fungovanie pečene.

Poruchy metabolizmu

Ako sa vylučovací systém podieľa na vzniku ekzému? Všetky toxické látky, ktoré náš organizmus prijíma, vyvíjajú tlak na náš vylučovací systém-črevá, obličky, pečeň. Ak tieto primárne orgány tento tlak nezvládajú, prenesú ho na sekundárne vylučovacie kanály, ako je koža  (ekzém) a pľúca (astma). V žalúdku sa zníži hladina kyseliny chlorovodíkovej, čo má za následok poruchy trávenia. Pri správnom fungovaní dochádza v žalúdku k začiatku rozkladu proteínov a tukov, likvidácii nežiaducich baktérií, k zabitiu škodlivých parazitov nachádzajúcich sa v potrave a má vplyv aj na vstrebávanie vitamínov. Ak sú nízke hladiny kyseliny v žalúdku, telo nie je schopné prijať vápnik, zinok, železo, magnézium, meď, vitamíny B a C. A telo potrebuje vitamín B6 a zinok, aby mohol kyselinu produkovať.

Ako na ekzém vplývajú emócie?

O ekzéme sa hovorí, že je z 50% dedičný, zo 40% ovplyvnený alergénmi a z 10% našimi emóciami. Emócie pôsobia ako katalyzátor a preto vždy pociťujeme zhoršenie v obdobiach únavy a stresu, sklamania, smútku a podobne. Z psychosomatického hľadiska sa vraj jedná o pocity neistoty a perfekcionizmu, potlačené emócie, snaha o to, aby boli vždy videní len v dobrom svetle.

Ako dokáže strava ovplyvniť stav našej pokožky?

Prečo je dôležitý prísun vitamínov a minerálov?

VITAMÍN A-síce nie je esenciálny k uzdraveniu ekzému, ale jeho nedostatok nám znemožní spracovať Zinok, ktorý je v procese uzdravovania veľmi dôležitý.

B KOMPLEX, NAJMÄ B6 A B12– tieto vitamíny prispievajú k tvorbe nových kožných buniek a tkaniva. Podporujú aj nervový systém, čo je dôležité pre podporu imunity a sú palivom pre pečeň.

VITAMÍN C je dôležitým antioxidantov, ktorý ochraňuje pokožku pred poškodením a tiež zohráva dôležitú úlohu pri absorpcii vitamínu B.

VITAMÍN D-jeho nedostatok spúšťa svrbenie pokožky.

VITAMÍN E redukuje náchylnosť pokožky k svrbeniu a vysychaniu.

MAGNÉZIUM – jeho nedostatok sa prejavuje rôznymi problémami, ako napríklad: svalové spazmy a kŕče, zášklby, úzkosť, migréna, nespavosť, depresia, chronická únava. Ľudia, ktorí majú problém s trávením, ako Crohnowa choroba alebo syndróm dráždivého čreva, majú hnačky alebo často zvracajú, majú problém s prijatím magnézia a u týchto jedincov je lepšie ho prijímať cez pokožku v podobe kúpeľov s epsomskou soľou.

VÁPNIK – s magnéziom sedia na opačných koncoch stola. Oba sú to dvojmocné katióny, pretože majú dvojitý kladný náboj. A to znamená, že sa v tele bijú o absorpciu. Čím vyššia je hladina vápnika, tým ťažšie sa vstrebáva magnézium. Mohlo by to pôsobiť dojmom, že by ste si nemali dopĺňať vápnik. No vo veku 30 – 35 rokov však človek stráca schopnosť ukladať si vápnik, a preto je po tomto veku vhodné tak urobiť. Pretože bilancia vápnik / horčík má priamy vplyv na produkciu vitamínu D3, je potrebné zamerať sa tiež na jeho doplnenie. Nedostatok D3 sa považuje za faktor prispievajúci k rozvoju mnohých kmeňov rakoviny.

MEĎ– každá bunka v tele potrebuje na svoje fungovanie meď, železo a zinok. Meď si telo nevie vyrobiť a ani uskladniť a preto ho potrebujeme do tela dostať stravou. Jeho hlavnou úlohou je podporovať mozog, nervový a kardiovaskulárny systém, udržuje zdravie buniek a spojivového tkaniva, pomáha hojiť rany a pomáha poskytovať zdravú imunitnú odozvu.

ZINOK-stres výrazne znižuje hladinu Zinku v tele. Zinok je pritom zodpovedný za viac ako 100 rôznych procesov v tele a jeho nízka hladina súvisí s depresiou. Je hlavným komponentom hojenia rán. Najväčšou hrozbou pre ekzémy je, že zinok sa nedokáže správne vstrebávať kvôli bunkovej permeabilite a príliš priepustnému črevu. Zle sa vstrebáva aj z dôvodu nedostatku vitamínov A a D.

ŽELEZO si tiež telo nevie vyrobiť samo a je preto dôležité prijímať ho dostatok zo stravy. Je dôležité pre tvorbu červených krviniek, transport hemoglobínu v tele, je stavebnou jednotkou pre produkciu enzýmov, aminokyselín, hormónov a neurotransmiterov.

CHOLÍN  je klasifikovaný ako vitamín B, pretože má podobné charakteristiky. Pomáha pečeni zastaviť kumulovanie tukov. Je prítomný v každej bunke ľudského tela. Pomáha s premenou tukov a je dôležitým komponentom lecitínu, ktorý je potrebný na efektívne fungovanie pečene. Jeho vysoká hladina antioxidantov podporuje rozvoj, uzdravenie a udržanie orgánov a žliaz a taktiež zdravú pečeň, močový mechúr a obličky. Najdôležitejšie pre ekzémy je, že sa podieľa na nervovom spracovaní a zohráva úlohu pri vyrovnávaní nálady a spánku, ako aj pamäti. Telo si prirodzene môže syntetizovať cholín sám, ale väčšina zdrojov pochádza z hovädzieho mäsa, tresky, lososa, kreviet, vajec, mlieka, arašidov, pšeničných klíčkov a zeleniny.

BIOTÍN je súčasťou metabolizmu tukov, proteínov a karbohydrátov a teda sa podieľa na výrobe energie. Niekedy sa uvádza aj pod názvom vitamín H. Jeho deficit je vzácny, ale môže byť vyvolaný konzumovaním tepelné neupravených bielok. Tie obsahujú avidín, ktorý blokuje BIOTÍN. Jasné. Nikto si nedá na raňajky len tak za pohár surových bielok. Ale za to majonézu a rôzne bielkové krémy áno.

ESENCIÁLNE OLEJE A EKZÉM

Bojovať s ekzémom môžete na viacerých frontoch. Úpravou stravy a doplnením vhodných výživových doplnkov, chiropraxiou, akupresúrou, meridiánmi, esenciálnymi olejmi. Kúpeľ z ovsených vločiek, pšeničných klíčkov a epsomskou soľou je tiež výborný a odporúčame nepoužívať komerčné a peelingové mydlá.

Dôležité je vybrať správny nosič a jeho výber bude záležať výhradne od typu ekzému. Ak je vlhký a mokvajúci, volíme neutrálny krém, či telové mlieko (bez chemických konzervantov a parfumácie). Na praskajúcu a suchú kožu volíme mastnejšie krémy.

Nosné oleje– borákový, pupalkový a nechtíkový olej majú pri ekzéme preukázané pozitívne účinky. Tieto nosné oleje môžeme použiť na riedenie esenciálnych olejov.

Asi najvýznamnejším esenciálnym olejom na ekzém je RÍMSKA KAMILKA.

Pár tipov ako riešiť problémy pomocou esenciálnych olejov:
SVRBENIE pokožky- zmes levandule, kamilky rímskej a extraktu aloe vera

POVRCHOVÝ EKZÉM – Geranium EO a nechtíkový nosný olej

HOJENIE PRASKNUTEJ POKOŽKY – na to výborné poslúži MYRHA, ale pomôcť môže aj Cistus Ladanifera a slamienka.

NA ZJEMNENIE JAZIEV– je skvelý jazmín, odporúčame nájsť v CO2 a nie absolute. Výborne môže pôsobiť aj cistus Ladanifera, kadidlo a slamienka.

PROTI ALERGII výborne pôsobí Medovka

OLEJE NA PODPORU PEČENE sú napríklad Kamilka a eukalyptus a na ZTUKOVATENÚ pečeň zase zázvor.

PODPORA NADOBLIČIEK a boj proti stresu-Mandarínka EO

PODPORA TRÁVENIA Kardamom a zázvor EO

PODPORA OBLIČIEK Kamilka, kadidlo, jazmín, geranium

PODPORA ŽLČNÍKA celery seed a slamienka.

OLEJE NA EMÓCIE-Kamilka rímska (ukľudňuje myseľ a uvoľňuje stres), céder atlaský (pomáha zbaviť sa nechcených myšlienok), kadidlo (navodzuje guráž a sebadôveru), slamienka (pomáha tomu, čo trpí, aby bol silný a aby mu trauma nezhoršila ekzém), Myrha (ukľudňuje nervový systém)

A teraz pár tipov, ako si pomôcť pri svrbení, pálení a bolesti.

STOP SVRBENIU
100 ml nosného oleja (borákový alebo pupalkový) a doň :
40 kvapiek EO Levanduľa
40 kvapiek EO Kamilka rímska
30 kvapiek EO čajovník
20 kvapiek EO Kadidlo
20 kvapiek EO Rozmarín

PRVÁ POMOC NA SVRBENIE-SPREJ
6 PL nosného oleja
2 PL aloe vera gélu
10 kvapiek EO levanduľa
10 kvapiek EO kadidlo
10 kvapiek EO čajovník
Zmiešať do fľaštičky so sprejovým aplikátorom.

STOP EKZÉM TELOVÉ MLIEKO
12 kvapiek Levanduľa
12 kvapiek Palmarosa/Geranium
8 kvapiek čajovník
10 kvapiek extrakt z aloe vera
1/4 šálky oleja zo sladkých mandlí
1/2 šálky bambuckého masla
1/2 šálky kvalitného kokosového oleja
Vo vodnom kúpeli rozpustíme oleje a bambucké maslo. Po roztopení masla odstráňte z tepelného zdroja, pridajte esenciálne oleje, poriadne premiešajte. Zmes vylejte do nádoby, v ktorej ju budete skladovať a nechajte stuhnúť.

OLEJ NA HOJENIE POPRASKANEJ A SVRBIACEJ POKOŽKY
20ml extra virgin kokosový olej
5 kvapiek EO slamienka
5 kvapiek EO myrha
10 kvapiek EO levanduľa
3 kvapky EO čajovník
3 kvapky extrakt Aloe vera
3 kvapky EO cistus ladanifera

Veríme, že sme vám týmito informáciami aspoň trošku pomohli k lepšej, menej svrbivej a popraskanej pokožke a že vďaka týmto radám a odporúčaniam sa budete cítiť lepšie ️.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *