AROMATERAPIA PRE NAJMENŠÍCH

Každý, kto čo i len kúsok inklinuje k alternatívnym podporným prostriedkom na liečbu rôznych ochorení, sa snaží rovnako pomôcť a zakročiť aj pri svojich deťoch. Nechceme ich zbytočne prepchávať liekmi a chémiou pri každom soplíku a kašlíku, no mnohokrát si neuvedomujeme, že nie každá alternatíva je tá vhodná a že tie naše drobné, citlivé telíčka na ňu môžu aj prehnane reagovať.

V rámci aromaterapie sa občas stáva, že si mnohí užívatelia neuvedomujú silné zloženie čo i len jednej kvapky esenciálneho oleja, že si myslia, že jedna kvapka v 10 ml nosného oleja predsa nemôže byť dostatočne silná na to, aby pomohla a namiesto jednej, dieťa dostane 10. A tiež sa stretávame s domnienkami, že keď mne olej neublížil, určite neublíži ani dieťaťu a že aromaterapia je predsa bezpečná. Áno, je. Ak sa dávkuje správny olej v správnych pomeroch. Ani bylinkové čaje nepoužívame všetky od útleho veku, pretože vieme, že sú pre deti až príliš silné, ako napríklad žihľava, či kurkuma a podobne. A keď dávkujeme lieky od lekára, tiež neprekračujeme odporúčané dávkovanie.

Ako teda pristupovať správne k aromaterapii u malých detí? Niečo málo sme si povedali už v našom článku Prečo mať doma aroma-lekárničku a ako ju správne používať? Časť 1. Tu sme si predstavili niektoré nosné oleje, ktoré odporúčame mať doma a sú vhodné pre celú rodinu a rovnako sme si povedali správne riedenie esenciálnych olejov od narodenia až do dospelého veku.

BEZPEČNOSTNÉ OKIENKO

Ako sme už spomínali vyššie, niektoré esenciálne oleje by mali byť z detskej lekárničky odstránené a označené nálepkou NEPOUŽÍVAŤ. Patria sem oleje s vysokým obsahom 1,8- cineolu (známeho aj ako eukalyptol), mentolu, tujónu, kamforu a metyl salicylátu.
Oleje ako mäta, rozmarín, eukalyptus, ravintsara, niaouli, šalvia lavandulifolia, kardamón, levanduľa širokolistá a lavandín by sme mali vynechať u detí mladších ako 3 roky, hlavne ich použitie v oblasti úst a nosa. Rovnako treba byť opatrný pri používaní týchto olejov na pokožku a pri difúzovaní u detí mladších ako 5 rokov.
Wintergreen a u nás menej známy esenciálny olej z brezy by nemali byť u detí do 12 rokov používané vôbec a to z dôvodu vysokého obsahu metyl salicylátu.
Spomínané oleje totiž môžu u (aj keď len u veľmi malého počtu) malých detí spôsobiť problémy s centrálnou nervovou sústavou, ťažkosti s dýchaním a toxicitu a táto reakcia sa môže udiať už pri „obyčajnom“ difúzovaní. Veľmi malé deti, od narodenia do zhruba 24 mesiacov, môžu byť extrémne náchylné k podobným reakciám a to hlavne z dôvodu, že ich dýchanie a obranné reflexy dýchacích ciest stále dozrievajú.

Aj keď je to u nás módou kvapkať si esenciálne oleje do vody, čaju, vraj len tak, pre ochutenie, treba si uvedomiť, že pokiaľ esenciálny olej najskôr nepridáte do niečoho, v čom je schopný sa rozpustiť, ostane vám na vode plávať a pijete ho prakticky neriedený. Jednak môže dôjsť k podráždeniu pier a slizníc, u ľudí so žalúdočnými vredmi to môže spôsobiť vážne problémy, rovnako ako u ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou a obličkami a v neposlednom rade si treba uvedomiť, že v rámci našej legislatívy akékoľvek propagovanie vnútorného užívania nie je legálne. Áno, sú oleje, ktoré keď sú v naozaj kvalitnej podobe, čo dnes bežný konzument len veľmi ťažko rozlíši, niektoré sa pri rôznych terapiách v správnom dávkovaní a dodržiavaní terapeutického okienka môžu užiť vnútorne. Avšak u malých detí vám to nedoporučujeme vôbec. Prečo im zaťažovať organizmus, keď deti krásne reagujú už len na difúzovanie, či aplikáciu na pokožku. Vnútorné užitie im môže spôsobiť tráviace ťažkosti a čím menšie dieťa, tým väčšie riziko toxicity.

Pri niektorých esenciálnych olejoch pri aplikácii na pokožku treba tiež dávať pozor, pretože môžu reagovať s UV žiarením a pôsobiť fototoxicky. Medzi takéto oleje patrí napríklad: angelika, bergamot, horký pomaranč, grapefruit, citrón, limetka, tangerinka. Tieto oleje by sa mali aplikovať minimálne 12 hodín pred vystavením pokožky slnečnému žiareniu. Alternatívou k citrusom lisovaným za studena sú citrusy destilované, ktoré fototoxicky nepôsobia. No kvôli výťažnosti, vyššej spotrebe plodov a náročnosti destilácie sú u nás prakticky nezohnateľné (zo značiek nám známych ich má v ponuke jedine Yasminka ?).

Ak vaše dieťa trpí veľmi citlivou pokožkou, alergiami alebo chronickými kožnými problémami, odporúča sa zmeniť riedenie z čajovej lyžičky nosného oleja na polievkovú, čím znížite koncentráciu.

Veľký pozor si treba dávať na aplikáciu esenciálnych olejov do oblasti tváre, aby nedošlo k zaneseniu esenciálneho olej do oka a NIKDY nekvapkáme esenciálny olej priamo do oka a ani do ucha. V prípade zápalov ucha vmasírujeme zriedený esenciálny olej len do jeho okolia, prípadne ho môžeme aplikovať na vatový tampón a ten vložiť jemne do uška, nezatláčať hlboko.

Ak užíva vaše dieťa nejaké lieky, treba sa poradiť so skúseným aromaterapeutom, či daný esenciálny olej nemôže ovplyvňovať účinok užívaného lieku a platí pravidlo, že ak dieťa užíva lieky, mali by sme zredukovať odporúčané riedenie na polovicu a oboznámiť aj ošetrujúceho lekára.

KTORÉ ESENCIÁLNE OLEJE U DETÍ POUŽÍVAŤ?

Bezpečnostné okienko sme si nemohli odpustiť ? nie len preto, že sme matky troch (čoskoro štyroch) malých drobcov a chceme pre nich len to najlepšie, ale aj preto, že ako húževnatí užívatelia sme si prešli bezhlavým kvapkaním olejov do všetkého, čo sa dalo, používaním neriedených olejov na pokožku, užívaním olejov v tobolkách a podobne. Tieto experimenty sme, samozrejme, vykonávali len na sebe v časoch, keď sme ešte patrili k bežnému používateľovi bez hlbšieho vzdelania a pochopenia zmyslu a fungovania aromaterapie. Ešte sme síce nezjedli všetky múdre encyklopédie, neabsolvovali všetky kurzy sveta a nenasypali si do hlavy všetky dostupné informácie o olejoch, no náš záujem každým dňom narastá, naša knižnica má čoraz viac členov z klubu aromaterapie od Evidence based publikácií, cez aromaterapiu pre zvieratá, deti, tehotenstvo a pôrod, klinickú prax, hydroláty, hormonálne riešenia, cestopisnú aromaterapiu a snažíme sa vzdelávať u tých najlepších. Dôležité však je, že táto transformácia u nás prebehla. Nehanbíme sa za naše začiatky, každý nejako začínal a aj ten najväčší a najskúsenejší odborník medicíny začínal ako školáčik prvej triedy, prešiel cez strednú a vysokú školu a až po rokoch sa z neho stal skúsený odborník, ktorý aj v rámci svojej praxe mení svoje postoje a praktiky v závislosti od výskumov a od toho, ako jeho pacienti reagujú na liečbu. Dobrou správou však je, že esenciálne oleje možno používať aj u detí a dokonca si môžete aj vybrať 😀 Bezpečnostným okienkom sme vás nechceli odradiť, len priviesť na správnu cestu ?

  • Oleje vhodné pre deti od narodenia do 12 mesiacov, alebo od 3-10kg váhy dieťaťa– patrí sem bergamot, rímska kamilka, copaiba, kadidlo, geranium, grapefruit, levanduľa, citrón, limetka, melaleuca (tea tree), neroli, sladký pomaranč, petitgrain, tangerinka, v špecifických situáciách sa môže použiť tymián.
  • Oleje vhodné pre deti od 1-5 rokov alebo od 10,5- 20 kg váhy dieťaťa- všetky spomínané vyššie plus jedľa balzamová (balsam fir), bazalka linalool, cédrové drevo, cistus, klinček (opatrne), cypress, zázvor, slamienka, myrta, oregano, borovica, ruža, santalové drevo, vetiver, ylang ylang
  • Oleje vhodné pre deti od 6-11 rokov alebo od 20,5-35kg váhy dieťaťa– všetky esenciálne oleje okrem wintergreen a brezy. Opatrný treba byť s feniklovým esenciálnym olejom u dievčat v prebubertálnom veku.
  • U detí nad 12 rokov, respektíve nad 35 kg sa môžu s mierou používať všetky esenciálne oleje.

AKO OLEJE APLIKOVAŤ?

Vytvorte si zmes podľa potreby, či už riešite kašeľ, teploty, ekzém, bolesť hrdla, ak aplikujete oleje na pokožku, vždy ich zrieďte v odporúčanom riedení v nosnom oleji a aplikujte na miesto, kde je problém (hrudník a krk, bruško a podobne), ale taktiež na chodidlá. Mali by sme sa čo najviac vyhnúť aplikácii na tvár.

Pri akútnych stavoch sa odporúča danú zmes aplikovať 3-6 krát denne a pri chronických problémoch 2-3 krát denne

POUŽÍVANIE HYDROLÁTOV

Hydrolát/hydrosol/kvetinová voda, tri výrazy pre jeden produkt, aby to nebolo jednoduché 😀 Kvetinová voda je trošku nešťastný názov, no u nás dosť často zaužívaný. Avšak, rovnako ako esenciálne oleje sa nevyrábajú len z kvetov, ani „kvetové vody“ sa nevyrábajú len z kvetov, ale vznikajú destiláciou rôzneho rastlinného materiálu, od kvetov, listov, ihličia, vetvičiek, semien, plodov až po celé rastliny, či len ich korene.

Hydrolátom ešte plánujeme venovať jednu celú kapitolu nášho blogu, ale aspoň pre predstavu, čo to je, tak v skratke vysvetlenie, ako vzniká. Hydrolát je kondenzovaná voda, ktorá vznikne počas parnej, vodnej alebo kombinovanej destilácie rastlinného materiálu na aromaterapeutické účely. Destilované rastliny by mali byť certifikované, bez chemického ošetrenia, zberané udržateľným spôsobom a na destiláciu by sa mala používať nekontaminovaná voda, aby vydestilovaný esenciálny olej a hydrolát mohli byť použité na terapeutické účely bez ďalšieho spracovania a pridávania konzervačných látok a alkoholu. Treba si však dávať pozor, lebo aktuálne narastajúci dopyt po aromaterapii, esenciálnych olejoch a hydrolátoch neprináša na trh len nekvalitné esenciálne oleje, ale aj kvetinové vody, niekedy nazývané aj aromatizované vody, ktoré nikdy neprešli žiadnou destiláciou a pri dobrej viere obsahujú vodu a roztrieštené molekuly esenciálneho oleja s konzervantami, v horšom prípade vonné esencie, ktoré nevznikli destiláciou, ale chemickou výrobou. Pre aromaterapeutické účely je nesmierne dôležité používať len kvalitné hydroláty bez konzervantov, nie aromatizované vody.

Hovorí sa, že hydrolát je jemnejšia/zriedená verzia esenciálneho oleja. S tou jemnejšou verziou by som trochu súhlasila, avšak s verziou zriedená určite nie. A to z toho dôvodu, že keď k sebe postavíte napríklad esenciálny olej z ruže a hydrolát z ruže, majú úplne iné chemické zloženie, ktoré sa zhoduje len v niekoľkých percentách. A prečo je to tak, keď pochádzajú z tej istej destilácie a z toho istého rastlinného materiálu? V každom litri hydrolátu sa nachádza zhruba od 0,05 po 0,2 ml rozpusteného esenciálneho oleja, avšak, keby sme tento esenciálny olej analyzovali, zistili by sme odlišný profil od čistého esenciálneho oleja. A to je z toho dôvodu, že niektoré látky sú príliš lipofilné (milujúce olej), aby zostali vo vode a iné zase príliš hydrofilné (milujúce vodu), aby zostali v oleji a preto sa nachádzajú len v hydroláte.

U novorodencov je najdôležitejším zmyslom čuch. Aj keď na svoju matku nedokáže zrak zaostriť, vie ju spoznať po čuchu. A až počas prvého roka života sa postupne vyvíjajú aj ostatné zmysly a čuchový zmysel začne ustupovať do úzadia, ale čuch je stále veľmi citlivý a to, čo my dospelí skoro ani necítime, alebo cítime len veľmi jemne, môže byť pre dieťa až príliš silné. Preto pri zvažovaní akýchkoľvek liečebných postupov pre novorodencov a batoľatá musíme byť veľmi vnímaví a opatrní a arómy by sa mali udržiavať na naozaj veľmi nízkych koncentráciách. Musíme rešpektovať ich krehkosť a silnú vnímavosť. Hydroláty sú práve z tohto dôvodu u malých detí omnoho vhodnejšie a bezpečnejšie ako esenciálne oleje. Jednoduchšie sa používajú, sú jemnejšie, nedráždivé a deti ho aj napriek tomu s ľahkosťou vnímajú.

Deti nás veľmi radi napodobňujú a experimentujú. Ak nás uvidia používať aromaterapiu, budú ju chcieť používať tiež a dobrá správa je, že im to viete umožniť aj veľmi bezpečne a to práve vďaka hydrolátom. Môžete im vytvoriť ich osobnú aróma lekárničku a to práve s použitím hydrolátov, ktoré odporúčame vopred zriediť vodou v malej nerozbitnej fľaštičke s rozprašovačom alebo kvapkátkom, čím ich naučíme od mala, že menej je niekedy viac a dieťa sa bude môcť samo rozhodnúť, podľa preferencie svojej vône, ktorý hydrolát práve použije ako svoj osobný parfum alebo vôňu na vankúš pred spaním ? Môže si s kľudom požiadať o svoje oleje a vy im ich môžete s ešte väčším kľudom ponúknuť na bezpečné hranie, čo sa nedá povedať o syntetických vôňach a parfumoch, či esenciálnych olejoch. Odporúčame použiť 10-30% hydrolátu na pramenitú vodu. A každej vôni môžete vymyslieť aj vlastný názov a dať im nálepku, ktorú si dieťa samo vyberie ? A možno vás vaše dieťatko prekvapí, ako danú vôňu vníma ono samo. Samozrejme pozor, nie všetky hydroláty sú vhodné pre malé deti a ich použitie radšej vždy skonzultujte s vašim aromaterapeutom.

ČO ODPORÚČAME DO DETSKEJ ARÓMA LEKÁRNIČKY?

Základnú aróma výbavu vám ponúkame aj na našom e-shope. Okrem mandľového nosného oleja obsahuje:

ESENCIÁLNY OLEJ SLADKÝ POMARANČ- je na rozdiel od množstva olejov na trhu vyrobený PARNOU DESTILÁCIOU šupiek plodov. Jeho farba je na rozdiel od lisovaného oleja priehľadná a aj vôňou sa líši. Môže pomôcť v období smútku, pomáha osviežiť, ale aj uvoľniť a úriaznivo vplýva aj na spánok. Jeho vôňa môže pozdvihnúť náladu, potešiť, ale aj uľaviť pri nekľude a úzkosti. Pomáha harmonizovať psychiku detí.

 

 

 

ESENCIÁLNY OLEJ LEVANDUĽA- najvýznamnejšími vlastnosťami levandule sú jej upokojujúce a relaxačné účinky a lokálne sa aplikuje pri kožných ochoreniach na podporu liečby ekzémov, popálenín, drobných poranení a podobne. Je skvelým prostriedkom aj na podporu spánku. Pochvaľovať si ho budete aj po aplikácii na pokožku spálenú slniečkom. A okrem detí ju môžu využiť bez strachu aj mamičky, ktoré svoje ratolesti koja a majú problémy s popraskanými bradavkami. Treba naniesť lanolín a na to kvapku levandule po každom kojení.

 

 

ESENCIÁLNY OLEJ KADIDLO- jeden z najcennejších a najvzácnejších esenciálnych olejov. Výborne pomáha pri liečbe ochorení dýchacích ciest a pôsobí antivírusovo a antibakteriálne. Taktiež má priaznivý vplyv na podporu liečby pokožky- dermatitídy, mokvajúce rany, plesňové ochorenia, lupienka, akné, afty. Jeho aróma pomáha vyrovanť sa so stresom a urovnať emócie. Taktiež pôsobí analgeticky a protizápalovo. Pomáha aj s hojením jaziev.

 

 

ESENCIÁLNY OLEJ CITRÓN- na rozdiel od mnohých olejov na trhu, tento esenciálny olej značky Yasminka je destilovaný a nie lisovaný za studena a preto nepôsobí fototoxicky. Hodí sa skvele pri duševnej námahe, napríklad po ťažkom dni v škole (alebo aj počas dňa) a je výborným nervovým stimulantom, čo naši najmenší ocenia napríklad pred písomkou alebo náročnejšou skúškou. Taktiež vie byť veľmi nápomocný aj pri bolestiach hlavy a ochoreniach dýchacej sústavy. Má pozdvihujúce účinky na emócie, čo môže byť skvelou náhradou za naše objatie, keď nie sme v ich prítomnosti ?

 

EUKALYPTOVÝ HYDROLÁT- Výborne pôsobí na ekzematickú pokožku a zle hojace sa rany. Je však aj overeným prostriedkom pri zápale nosných dutín, kedy ho vieme využiť namiesto kvapiek do nosa. Nos jemne uvoľní, ale hlavne ho prečistí od nežiadúcich mikroorganizmov a zvlhčí sliznicu nosa. Môže sa použiť aj na naparovanie či do kúpeľa, prehlbuje dych. U malých detí ho môžeme pokojne difúzovať. Pri bolestiach hrdla je možné ho použiť aj na kloktanie, to však odporúčame najmä u väčších detí, kde nehrozí prehltnutie.

 

 

Copyright Peter Brichta 2020 :: www.pbphoto.sk ::

VAVRÍNOVÝ HYDROLÁT- priaznivo pôsobí proti plesniam, baktériám a vírusom. Pomáha aj pri zápaloch ústnej  dutiny a môžeme ho používať aj my dospelí ako ústnu vodu. Pomáha čistiť pokožku a dezinfikovať ju, najmä po holení, depilácii či hĺbkovom čistení. Napomáha zmierniť aj bolesti kĺbov a celkovo pôsobí od bolesti a zmierňuje svalové kŕče, ak ním niektoré deti trpia. Podporuje aj zdravú funkciu pľúc. U malých detí ho využijeme najmä v období rastu zúbkov, kedy ďasienka bolia pri prerezávaní zubov a vtedy ho odporúčame nastriekať na tampónik a potierať ním ďasienka dieťaťa. Je skvelý aj na kloktanie v prípade silnej bolesti hrdla.

MÄTOVÝ HYDROLÁT- osviežuje telo i myseľ. Keď potrebujete, aby sa dieťa ešte po celom dni v škole vedelo sústrediť aj na úlohy a nezaspať nad knihami, odporúčame vystriekať detskú izbu týmto hydrolátom. Napomáha sústrediť sa a stimuluje nervový systém. Pomôže tiež pri plynatosti a bolestiach brucha. Pri nádche a alergiách ho môžeme použiť aj ako kvapky do nosa, napomôže zvláčniť sliznicu a pôsobiť antibakteriálne. Pri vysokých teplotách ho môžeme použiť v rámci obkladov na zníženie teploty. Pri aplikácii na pokožku u malých detí je však potrebné ho zriediť. U detí do troch rokov používať len v špecifických prípadoch pod vedením aromaterapeuta.

 

Vašu aromalekárničku vám však veľmi radi pomôžeme zostaviť podľa potrieb vašich detí. Záleží od ich veku, od problémov, ktorými si prechádzajú a podobne a preto nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať a požiadať o radu. Túžime po tom, aby aromaterapeutický zážitok vás a vašich detí bol vždy len pozitívny a rady k tomu prispejeme ? Prvým a najdôležitejším krokom k splneniu tohto priania je používať aromaterapiu bezpečne.

Použitá literatúra:

EVIDENCE-BASED ESSENTIAL OIL THERAPY, The Ultimate Guide to the Therapeutic and Clinical Application of Essential ils [Kniha] / aut. Johnson Dr. Scott A.. – [s.l.] : www.authorscott.com, 2015.

Hydrosols : the next aromatherapy [Kniha] / aut. Catty Suzanne. – [s.l.] : Healing Arts Press, 2001.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *