Prečo počas dovolenky vždy OCHORIEME? Alebo ako sa na svahu nezničiť za jeden deň…

Konečne sviatky, dovolenka klope na dvere, sneh na krajíčku, čoskoro po kolená, vy sedíte doma a voskujete lyže a tešíte sa na tohtoročnú lyžovačku skialpovačku, alebo čo nám tento rok dovolia. Za dva týždne voľna treba stihnúť vyšľapať na ten svah, koľko to len dá a čo mi stehná stačia.

Krásna predstava. A skončíte po druhom dni s čajom s rumom v posteli na hotelovej izbe, krásne navoskované lyže ležia POLOMŔTVO vedľa vás, soplík, únava, teplota a do toho kŕče v nohách a svalovica jak prasa. Presne ako každý rok. A neviete sa tomu vyhnúť. Prečo sa nám to deje?

Jedným z vysvetlení je, že pokiaľ človek pracuje, je neustále vystavovaný stresovým situáciám produkujúcim stresové hormóny, ako je ADRENALÍN, čo môže pomáhať udržať naše telo bez choroby. Akonáhle však príde posledná hodina v práci, človek sa uvoľní, začne si uvedomovať, že bude dva týždne s vyloženými nohami a vypnutým firemným telefónom, adrenalín opadne, no vyčerpanie z predošlého pracovného obdobia sa podpíše na oslabení našej IMUNITY a telo s otvorenou náručou privíta každý vírus prechádzajúci okolo. To ale neznamená, že hneď po začatí dovolenky máte pokračovať v zhone s predvianočnými nákupmi, piecť 10 kíl suchého vianočného pečiva a bezhlavo chodiť po hore a zháňať vhodnú jedličku pre vaše vianočné ozdoby.

Hneď na úvod by sme odporučili s nástupom jesene začať brať správne VITAMÍNY a MINERÁLY, ktoré vás podržia aj s klesajúcim adrenalínom v obdobiach chrípky. Jedno z riešení je napríklad základná sada na podporu imunity od Dr. Rath, ktorá obsahuje Vitacor Plus™ Dr. Rath 90 tabliet, Phytobiologicals™ Dr. Rath 60 tabliet a ďalšie, ktorých zloženie sme podrobne opísali v predošlom blogu Ako podporiť imunitu komplexne spojením výživových doplnkov a aromaterapie. Ak však máte svoje overené doplnky výživy, ktoré vám fungujú, tak do nich. Telo ich bude potrebovať ako soľ.

Keď už konečne príde to dlho očakávané obdobie lyžovačky, treba myslieť aj na správne zahriatie svalov, ale aj správnu REGENERÁCIU, ktorá je pri každom športe extrémne dôležitá. Je super, že ste tam ako partia, že z lyžovačky prídete po štyroch s lyžami na chrbte a s manželkou v závese, že sa poobede z toho trochu prespíte a pokračujete ďalej do polnoci. Občas naša duša potrebuje aj takéto vypnutie. Čo však nie je správne je zobudiť sa na druhý deň jedným vyrovnávacím do každej nohy namiesto raňajok a cik-cakovým poklusom utekať opäť na svah s víziou, že dnes to bude lepšie. Telu treba dodať aj kvalitný odpočinok, ktorý sa mu počas roka až tak neujde, či už je to kvôli tomu, že treba skoro vstávať do práce a predtým ešte vychystať tri hladné krky, alebo pre to, že každý večer pred zaspatím si ešte x-krát opakujete svoju agendu, či ste na niečo nezabudli a čo všetko ste dnes mohli spraviť lepšie.

Počas spánku totiž naše telo optimálne regeneruje a ak spíme dostatočne, pomáhame si so znížením rizika DEPRESIE, budeme menej náladoví a nervózni, budeme schopní sa lepšie a viac KONCENTROVAŤ a čo viac, posilňujeme našu imunitu. Ak sa neviete uvoľniť ani počas dovolenky a už myslíte na to, ako splniť ciele budúceho roka, telo optimálne nezregeneruje a my budeme opäť náchylnejší na rôzne ochorenia. Pre príjemnú atmosféru a lepší spánok si so sebou môžete vziať difuzér a v hotelovej izbe si navodiť príjemné prostredie, aj keď tá posteľ nie je to pravé orechové a susedia od vedľa sú hluční. V takejto situácii vie byť veľmi nápomocný esenciálny olej z levandule, sladkého pomaranča, medu, prípadne aj cistus ladanifera, medovka, ale aj vanilka. Je to hlavne o aktuálnom naladení vašich čuchových buniek a tak neváhajte experimentovať ?

Ráno si doprajte výdatné raňajky plné VLÁKNINY a VITAMÍNOV a predtým, ako sa vyberiete na svah si doprajte ROZCVIČKU. Áno, viem, nie ste profíci a zdá sa vám trápne ukazovať svoju ohybnosť a cviky zo strečingu, keď potom na svahu skončíte 10 razy v čečine a nechce sa vám pretvarovať, že zrovna hľadáte šišky pre deti ako suvenír z dovolenky. To je ale práve o dôvod viac strečing aplikovať. Práve preto, že nie ste profík, vaše svaly nie sú zvyknuté, sú stuhnuté, v zime sa zahrievajú ťažšie, ako počas leta a preto ste aj náchylnejší k zraneniam. Nehanbite sa preto predviesť strečing, či už si dáte nohy za hlavu, alebo sa ledva dotknete dlaňami kolena, vaše telo sa vám určite odvďačí minimálne tým, že na tie šišky budete môcť vyraziť aj na druhý deň 😛

Zahriatie svalov však viete podporiť aj AROMATERAPIOU. A to najmä horúcimi olejmi. Nebudeme vám ich však predstavovať v neriedenej forme, aby ste si ako profík lyžiar amatér neprivodili zbytočné kožné problémy, no máme pre vás iné, jemnejšie a rovnako účinné aromaterapeutické riešenie v podobe masážnych olejov nariedených starostlivo tak, aby ste si neublížili. Na zahriatie svalov vám môžu pomôcť tieto telové oleje:

Klinčekový telový a masážny olej Yasminka– Esenciálny olej z KLINČEKOV obsiahnutý v zmesi s mandľovým, marhuľovým a sezamovým olejom môže uvoľniť naše dýchacie cesty, PĽÚCA, PRIEDUŠKY, i nosové dutiny. Výborný je teda ako preventívny olej bežného zimného PRECHLADNUTIA. Navyše nás krásne prehreje. V pleťovej terapii má vynikajúce DEZINFEKČNÉ vlastnosti. Má hrejivé účinky, môže pomôcť uvoľniť pri nervovom a svalovom vypätí. Pred odchodom na svah ho môžete jemne vmasírovať do nôh smerom odspodu nahor, čím svaly mierne prehrejete a podporíte cirkuláciu krvi.

Rozmarínový telový a pleťový masážny olej Yasminka– Oživuje pokožku a dodáva jej novú PRUŽNOSŤ a VITALITU. Tepelné účinky rozmarínu pôsobia účinne na bledú a unavenú pokožku, na poruchy PREKRVENIA, studené končatiny a oslabené väzivo. Olej posilňuje látkovú premenu pokožky a uľahčuje odbúravanie TUKOVÝCH BUNIEK (celulitída). Tíši bolesť natiahnutých svalov, pomáha pri reume, artritíde, depresii, únave, ťažkostiach s pamäťou, migréne, bolestiach hlavy, kašli, chrípke. Čiže nie len krásne prehreje, ale ak sa aj stane menšia nehoda, pomôže s regeneráciou svalov, ak z toho budete na pokraji zrútenia, potlačí začínajúcu depku a ak po pár poldecákoch zabudnete na to, ako vyzerali vaše lyže, pomôže aj s pamäťou ?

Zázvorový telový a pleťový masážny olej Yasminka– Výborne pomáha so zahriatím a prekrvením a posilňuje pri ochabnutosti a chlade, zlepšuje tonus pokožky. V prípade zranenia pomáha s odstránením OPUCHOV a napomáha DETOXIKÁCII. A dámy, pomáha aj s celulitídou ?

Tieto oleje vám budú veľmi nápomocné pri zahriatí svalov. Ako však zotrvať a vstať z postele aj na druhý deň? Čo so svalovicou? A prehnali ste to aj s pobytom na zime a vyzeráte ako z expedície z Everestu a vaša pokožka sa z toho nevie spamätať? Aj na to máme riešenia ?

Morské riasy telový a pleťový masážny olej Yasminka vám pomôže v prípade SVALOVICE ako šľak. Stačí, keď po príchode z lyžovačky opäť trošku ponaťahujete svaly a po uvoľňujúcom kúpeli, napríklad aj s tymiánovou soľou do kúpeľa, ktorá pomôže s tlmením napätia vo svaloch a bolesťou CHRBTA, aj s ukľudnením stuhnutých a boľavých svalov, natriete telo olejom z morských rias, ktorý má tiež utišujúci účinok pri bolestiach svalov a má osviežujúce vlastnosti. Ak však chcete skôr zrelaxovať, kúpeľ s tymiánovou soľou odporúčame a po ňom si môžete dopriať masáž s Relaxačným telovým a pleťovým masážnym olejom Yasminka, ktorý pomôže s navodením pocitu UPOKOJENIA a relaxácie duše i tela a pripraví vás na skvelý SPÁNOK, po ktorom budete na druhý deň fit. A s prípadnými OMRZLINAMI a POPRASKANOU pokožkou si poradí Jojobový telový a pleťový masážny olej Yasminka, ktorý sa výborne vstrebáva a je vhodný ako ochrana pred slnkom a mrazom. Na pleť a popraskané pery jednoznačne odporúčame Bambucké maslo s jojobou Yasminka, ktoré pleť v zime regeneruje, chráni pred mrazom a je vhodné aj na najcitlivejšiu detskú pokožku. Obsahuje aj prirodzenú ochranu proti slnečnému žiareniu 3-4 a tak sa vám tento rok nestane, že prídete domov ako medvedík panda s vypálenými lyžiarskymi okuliarmi 😀

A čo spraviť v prípade, že vás v noci trápia KŔČE? Pri týchto problémoch, a najmä ak viete, že nimi trpíte často, odporúčame ešte pred samotnou lyžovačkou začať s užívaním Magnézium Complex™ Dr. Rath 90 kapsúl a zotrvať v užívaní aj počas nej. Okrem troch rôznych foriem magnézia obsahuje aj vitamín D3, B6 a taurín. V prípade, že ste náchylní aj na zranenia, prípadne vás po každej lyžovačke bolia kolená až do ďalšej lyžovačky, odporúčame tiež užívať Vitamín D3 + K2 vegan Dr. Rath 90 kapsúl, kde vitamín D3 pochádza z lišajníkov a K2 z fermentovanej sóje. Vitamín D3 je totiž nevyhnutný pre dobrú imunitu a pre zdravú štruktúru kĺbov a kostí. K2 je zase zodpovedné za správne smerovanie vápnika a reguluje jeho ukladanie.

Po výdatnom výkone si samozrejme doprajte aj zdravú, ale výdatnú večeru, aby ste sa ráno cítili plní energie.

Pre ZHRNUTIE:

Ak ste športový nadšenec a venujete sa športu aj v zime a vášmu telu doprajete aj kvalitnú lyžovačku, odporúčame vám už niekedy od konca septembra začať užívať výživové doplnky, aby ste mali dostatok energie a vitamínov aj v zime a predišli možným ZRANENÍM:

Na ZAHRIATIE SVALOV pred výkonom (z olejov si stačí vybrať jeden, ktorý vám najviac vyhovuje):

Na dlhý pobyt v MRAZE:

Na REGENERÁCIU po športe:

Na podporu kvalitného SPÁNKU a tým lepšiu REGENERÁCIU:

Najlepšie je mať ich so sebou všetky a miešať ich podľa nálady, ale ak už máte overenú kombináciu a málo miesta v batožine, určite pribaľte aspoň tú.

Veríme, že sme vám aspoň trochu pomohli a tento rok strávite každý deň lyžovačky s úsmevom na svahu, bez zbytočných zranení a ochorení. Ak áno, dúfame, že si na nás pri hľadaní šiškových suvenírov spomeniete a aspoň jeden nám prinesiete 😀

Športu zdar!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *