Prečo mať doma aroma-lekárničku a ako ju správne používať? Časť 2.

S nosnými olejmi, dávkovaním, riedením, použitím a taktiež radami, ako si správne vybrať kvalitné esenciálne oleje, s týmto sme sa oboznámili v prvej časti blogu Prečo mať doma aroma-lekárničku a ako ju správne používať.

Esenciálnych olejov existuje naozaj veľké množstvo a je ťažké si z nich vybrať len pár pre domáce použitie. Preto sme sa posnažili vám ušetriť čas, ktorý by ste strávili hľadaním tých základných olejov a informácií o tom, ako ich používať. Do základnej domácej výbavy aroma-lekárničky jednoznačne patria tieto oleje:

Levanduľový EO

Ako sa v aromaterapeutických kruhoch hovorí: ak neviete čo, použite levanduľu a ak nezaberá, pridajte kadidlo ? Levanduľový EO patrí k najviac používaným olejom v aromaterapii. Vzniká parnou destiláciou kvetov rastliny Lavandula angustifolia alebo officinalis. Jeho hlavnou chemickou zložkou je linalól.
Na čo všetko ho možno využiť?
Pomáha s hojením pokožky. Je to jeden z olejov, ktoré môžete aplikovať 1 kvapku neriedenú priamo na ranu. Výborne uľavuje od bolesti aj po spálení pokožky, či už slnkom, alebo popálením. Pôsobí aj analgeticky, proti rôznym typom bolestí- menštruačné bolesti, zjemňuje pôrodné bolesti, zmierňuje bolesti brucha, svalov. Pôsobí proti kŕčom a plesniam. Pomáha s hojením jaziev, pľuzgierov, drobných kožných poranení. Taktiež môže byť nápomocná aj pri znížení teploty. Pomáha s odstránením bolesti hlavy, zlepšuje spánok, vyrovnáva tlak, pomáha navodiť pocit relaxácie a výborne pôsobí aj pri stavoch paniky a šoku.
EO z levandule je vhodný aj pre citlivých jedincov a novorodencov v odporúčanom riedení.
Spôsob použitia
– v prípade bolesti svalov aplikujte zriedené priamo na pokožku na bolestivé miesto
– v prípade bolesti hlavy môžete difúzovať, prípadne zriedené vmasírovať na zadnú stranu krku a spánky
– difúzujte na podporu spánku
– zrieďte v nosnom oleji a natrite do okolia poraneného miesta na podporu hojenia rany, prípadne natrite priamo na jazvu alebo pľuzgier
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?

Konzultujte používanie tohto EO s lekárom v prípade, že užívate lieky proti plesniam, prípadne antibiotiká, pretože môže zvyšovať ich účinok.

Rozmarínový EO

Rozmarín nesmie chýbať na svadobných obradoch v mnohých krajinách, pretože veria tomu, že prináša šťastie a ochranu
Na čo všetko ho možno využiť?
Pôsobí antibakteriálne, proti kŕčom, bolesti. Pomáha s uvoľnením bolesti pri menštruácii. Stimuluje rast vlasov. Napomáha lepšiemu tráveniu. Zlepšuje migrénu a bolesti hlavy. Výborne pôsobí na pokožku a nedokonalosti pleti. Zlepšuje pamäť a podporuje koncentráciu.
Spôsob použitia
– difúzujte spolu s citrónom a grepom na zlepšenie pamäti a koncentrácie
– zrieďte v nosnom oleji a vmasírujte do končatín na podporu ich prekrvenia, pomôže zahriať studené končatiny
– spolu s levanduľou, peppermintom, eukalyptom a majoránkou v nosnom oleji pomáha s redukciou bolesti u ľudí s artritídou
– masírujte zriedené spolu s citrónom a peppermintom do oblasti brucha v prípade zápchy
– zmiešajte s nosným olejom a aplikujte na pleť s akné
– zmiešajte v nosnom oleji a aplikujte na pokožku pred pobytom v prírode, pôsobí ako repelent na kliešte
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Odporúčame sa vyhnúť aplikácii na pokožku u tehotných a kojacich žien. Nepoužívať u osôb trpiacich epilepsiou a Parkinsonom. Poraďte sa so svojim lekárom v prípade, že užívate antiepileptiká, lieky na diabetes, lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva, antihistaminiká, antibiotiká a anestetiká. Mali by sa mu vyhnúť aj ľudia, ktorí majú problémy s pečeňou a deti do 6 rokov.

Mätový EO

Vzniká parnou destiláciou listov a jeho hlavnou zložkou je mentol. Podporuje sebadôveru , kreativitu, pomáha s ukľudnením hnevu.
Na čo všetko ho možno využiť?
Výborne pôsobí proti bolesti, hlavne v prípade silných bolestí hlavy. Zlepšuje plynatosť a trávenie a pôsobí proti nevoľnosti a zvracaniu. Výborne pomáha s redukciou horúčky. Pomáha stimulovať funkciu pankreasu. Zlepšuje bdelosť, napríklad pri dlhej jazde autom, či vyčerpávajúcom štúdiu a podobne. Pomáha v boji s únavou.
Spôsob použitia
– inhalujte/difúzujte v prípade pocitov nevoľnosti a zvracania a taktiež môžete použiť na masáž brucha v prípade tráviacich ťažkostí. Difúzujte aj v prípade tehotenských nevoľností.
– inhalujte/difúzujte v prípade astmy a dýchacích ťažkostí, pôsobí ako bronchodilatátor
– Difúzujte napríklad spolu s bazalkou a slamienkou na zmiernenie pocitu únavy a na podporu chuti do štúdia či inej mentálnej aktivity
– zrieďte v nosnom oleji a vmasírujte do končatín po náročnom športovom výkone na elimináciu kŕčov
– kvapnite kvapku na zubnú pastu, zlepšuje dych a pomôže s odstránením baktérií
– zrieďte v nosnom oleji a natrite na čelo, spánky a zozadu na krk na zmiernenie bolestí hlavy
– zrieďte v nosnom oleji a aplikujte na pokožku v prípade potreby zníženia horúčky. Pozor, už 7 kvapiek však dokáže navodiť triašku a podchladenie.
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Nepoužívať u detí mladších ako 6 rokov. Tam radšej zvoliť miernejšiu verziu- Spearmint. Radšej nepoužívať u osôb trpiacich na anémiu, môže znížiť schopnosť vstrebávania železa. Konzultovať používanie mätového EO v prípade, že užívate lieky proti úzkosti, nespavosti, či na epilepsiu. Taktiež konzultujte s lekárom, ak užívate antibiotiká,  najmä oxytetracyklín. . Poraďte sa so svojim lekárom v prípade, že lieky na diabetes, lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva, antihistaminiká a anestetiká. Používajte opatrne v prípade refluxu.

Tymiánový EO

Vzniká parnou destiláciou listov a kvetov. Patrí medzi hlavné esencie pri snahe o elimináciu strachov. Jeho vôňa totiž dodáva odvahu a silu. Preto aj mnohí vojaci používali masť s tymiánom, aby im dodával odvahu a pomáhal rýchlejšie regenerovať
Na čo všetko ho možno využiť?
Pôsobí antibakteriálne, antisepticky, antivírusovo. Pomáha regenerovať kostné tkanivo. Zlepšuje vzhľad jaziev a škvŕn. Zlepšuje chronický i akútny kašeľ. Pomáha hojiť rany a regenerovať po športových zraneniach. Používa sa aj ako prostriedok proti padaniu vlasov. Redukuje bolesť hlavy a únavu.
Spôsob použitia
– difúzujte v prípade ochorenia dýchacích ciest, ale aj na dezinfekciu ovzdušia, či už v domácnosti, alebo kancelárii
– zrieďte v nosnom oleji a spravte masáž na harmonizáciu a rozprúdenie lymfy
– v prípade ochorenia dýchacích ciest môžeme vykonať aj zábal na hrudník
– difúzujte spolu s myrtou a sladkým pomarančom, prípadne aj kadidlom, ak vaše ratolesti trpia nočnými morami
– vmasírujte zriedené do oblasti bolestivých kĺbov, ale nie v prípade zápalu, skôr v prípade chronických bolestí
– vmasírujte zriedené do spodnej časti chrbta, na miesto solar plexus v prípade únavového syndrómu
– zriedené v nosnom oleji aplikujte na miesta postihnuté plesňou
– kvapnite niekoľko kvapiek na usušenú kukuricu (pasívny difuzér) a umiestnite do podkrovia v prípade, že sa u vás usídlili kuny a rovnako vám môže pomôcť zbaviť sa aj múčnych molí
– denná masáž hlavy so zmesou nosného oleja, tymiánu, rozmarínu a levandule môže pomôcť s vypadávaním vlasov
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Neodporúča sa používanie v prípade epilepsie a Parkinsona. Poraďte sa so svojim lekárom v prípade, že užívate antiepileptiká, lieky na diabetes, lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva, antihistaminiká, antibiotiká a anestetiká. Pri aplikácii na pokožku treba vždy dôkladne zriediť, keďže sa jedná o jeden z horúcich olejov a môže spôsobiť podráždenie pokožky. Nepoužívať u detí do 1 roka. Nepoužívať v prvom trimestri tehotenstva.

Citrónový EO

Odporúčame zadovážiť si skôr destilovaný citrónový EO ako lisovaný za studena. Na jeho výrobu sa síce spotrebuje 3-4x viac ovocia a cena je tým pádom vyššia, no vďaka destilácii nie je fototoxický, čiže nereaguje na pokožke so slnkom. Aj olej lisovaný za studena môže byť nefototoxický, avšak musí byť deterpenovaný a tým pádom už nie je čisto prírodný. Destilovaný EO vydrží dlhšie, lisované za studena sa odporúša spotrebovať do dvoch rokov, tie destilované však zrejú časom. Vzhľadom k ich jednoduchému chemickému zloženiu patria citrusové oleje k tým najviac falšovaným.
Na čo všetko ho možno využiť?
Pôsobí antisepticky, diureticky a podporuje imunitný systém. Zmierňuje vzhľad vrások a škvŕn. Pomáha s redukciou hmotnosti. Môže pomôcť s liečbou vredov a redukovať pocit nevoľnosti a zvracania. Pôsobí antidepresívne, pozdvihujúco, zlepšuje koncentráciu a pomáha v boji s nočnými morami. Ako všetky citrusy, dodáva energiu. A zaujímavosť pre všetkých, čo robia s číslami: tento EO pomáha zvyšovať sústredenie sa na čísla vďaka účinku na funkciu mozgu a preto je skvelým prostriedkom pre analytikov, matematikov, ľudí pracujúcich v banke, s peniazmi a podobne.
Spôsob použitia
– zmiešajte s nosným olejom a aplikujte na tvár v prípade vrások a prevencie tvorby
– difúzujte pre prípadné zníženie tlaku
– difúzujte na zmiernenie prejavov úzkosti a depresie
– difúzujte/inhalujte priamo z dlaní v prípade tehotenstva pre prípadné zmiernenie nevoľností a zvracania
– difúzujte v prípade ochorenia dýchacích ciest a alergie, výborné zmiešať napríklad s niektorým ihličnanom, ak je prítomný silný zápal a zelený hlien. Vhodný je aj pri chronických zápalových ochoreniach.
– môžete kvapnúť na zubnú pastu a umyť zuby, pomáha so zabitím baktérií a pomáha v prevencii proti zubnému kazu
– zrieďte v nosnom oleji a aplikujte na spodnú časť chrbta v prípade obličkových kameňov
– môžete ho používať aj na čistenie povrchov, či odstránenie žuvačiek z oblečenia
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Ako sme už spomínali, lisovaný za studena môže pôsobiť fototoxicky a neodporúča sa po jeho aplikácii na pokožku vystavovať sa slnečnému žiareniu po dobu minimálne  hodín.

Klinčekový EO

Získava sa parnou destiláciou pukov kvetov stromu. Niektoré menej kvalitné oleje sú destilované nie len z pukov, ale aj samotných kvetov, stoniek a listov. Destilácia klinčekového oleja je pomerne náročná, mala by byť pomalá, pretože je dôležité pomaly zvyšovať teplotu a čas destilácie môže dosiahnuť až 24 hodín. Treba s ním zaobchádzať veľmi opatrne, pretože patrí k veľmi horúcim olejom a NIKDY ho neaplikujte na pokožku neriedený, pretože jeho vysoký obsah eugenolu môže spôsobiť silné podráždenie pokožky.
Na čo všetko ho možno využiť?
Pôsobí ako silné analgetikum a preto sa používa na zmiernenie rôznych bolestí, napríklad svalov, alebo bolestí zubov a podobne. Pomáha zlepšiť trávenie a pôsobí aj antimikrobiálne, antivírusovo a antisepticky. Výborne pôsobí aj proti parazitom. Používa sa aj na odpudenie hmyzu. Je skvelým prostriedkom aj na kožné ochorenia ako je dermatitída, či svrab. Po psychickej stránke pôsobí ako afrodiziakum, pomáha v boji so stresom, dodáva sebadôveru a guráž. Jeho aróma dodáva pocit istotu a pomáha nabudiť hlboký spánok.
Spôsob použitia
– 1 kvapka do 10 ml nosného oleja a natierať na miesta postihnuté dermatitídou
– klinčekový krém je výborným prostriedkom na liečbu svrabu
– difúzujte na navodenie príjemného a romantického prostredia
– difúzovaním navodíte aj pocit ochrany a podporíte spánok
– difúzovanie pred dôležitým jednaním môže podporiť asertivitu, dodať pocit istoty, že to zvládneme
– môžete difúzovať alebo inhalovať pred stretnutím s osobou, s ktorou máte napäté vzťahy, pretože práve aróma klinčeka pomáha s harmonizáciou vzťahov
– pri bolesti zubov alebo aj pred návštevou lekára môžete klinček kloktať na dezinfekciu ústnej dutiny a pre jeho silný analgetický efekt
– vo výnimočných prípadoch silných bolestí zuba môžeme potrieť okolie zuba neriedeným EO, ale len 1 kvapkou
– môžeme riedeným klinčekom potierať aj opary, výborne však bude pôsobiť aj v synergii s myrtou a niaouli
– zriedený v nosnom oleji je vhodné ho použiť aj na pokožku trpiacu akné
– zriedený v nosnom oleji ho môžeme aplikovať aj na miesta postihnuté artritídou, kde pomôže zmierniť zápal a bolesť
– zriedený v nosnom oleji sa odporúča natierať na miesta postihnuté plesňovým ochorením
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Neodporúča sa používať v tehotenstve a u malých detí do 3 rokov. Môže ovplyvňovať účinok liekov ako aspirín, liekov na krvný tlak, na riedenie krvi a zvýšiť riziko krvácania u ľudí s poruchami zrážania krvi. Taktiež môže ovplyvňovať účinok antidepresív, antiepileptík, liekov na diabetes, antihistaminík, antibiotík a anestetík. Môže dráždiť pokožku a sliznice. Neodporúča sa používať do kúpeľa.

Borovicový EO

V Tibete považujú borovicu za posvätný strom. Má v sebe totiž energiu ochrany a pomáha ľuďom prežívať všetky chvíle naplno. Výborne môže pôsobiť v obdobiach existenčnej krízy.
Na čo všetko ho možno využiť?
Výborne pôsobí proti plesniam. Má výborný účinok na nervy, pomáha ich ukľudňovať a tlmiť nervové bolesti. Pôsobí aj antisepticky. Je vhodné ho aplikovať v prípade zahlienenia, pomáha uvoľňovať hlieny a vykašliavať. Tlmí kašeľ a vyrovnáva funkciu dýchacieho systému. Posilňuje obličky a celý močový systém a môže pomôcť s odstránením obličkových kameňov. Je výborným pomocníkom na elimináciu stresu a zmiernenie pocitu únavy. Odporúča sa jej používanie u ľudí precitlivených na emócie. Pomáha im s ich stabilizáciou, uzemňuje a pomáha priťahovať peniaze- má v sebe energiu hojnosti.
Spôsob použitia
v prípade bolesti kĺbov a svalov si spravte kúpeľ s týmto EO, alebo si zarobte zmes a dajte si spraviť masáž pre zmiernenie bolestí. Pomáha aj so zmiernením reumatických bolestí.
– môžeme zmiešať s myrtou alebo levanduľou v nosnom oleji a vytvoriť si tak silnú protiplesňovú zmes
– zriediť v nosnom oleji a natierať na hrudník spredu i zozadu v prípade kašľa, prípadne môžeme spraviť aj zábal a taktiež pomôže aj difúzovanie. Je výborným prostriedkom aj na zmiernenie fajčiarskeho kašľa v momente, keď sa fajčiari snažia prestať s fajčením. Taktiež pomáha s liečbou bronchitídy, nádchy.
– masáže s borovicou v nosnom oleji môžu pomôcť znížiť hladiny kyseliny močovej a pôsobí ako podporný prostriedok pri liečbe DNY
– zriedený v nosnom oleji možno natierať do oblasti brucha a spodnej časti chrbta a taktiež na chodidlá na podporu močového systému
– zriedený EO pri aplikácii na pokožku môže pomôcť aj s redukciou teploty
– difúzujte na prečistenie vzduchu, či už po návšteve, alebo ak máte doma chorého, na elimináciu baktérií, toxínov a plesní, ktoré môžu spôsobovať nádchu, sťažené dýchanie, alergické prejavy a symptómy podobné chrípke
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Vedľajšie účinky nie sú známe.

Ružový EO

Patrí medzi najdrahšie esenciálne oleje a to hlavne kvôli množstvu rastlinného materiálu, ktoré treba na výrobu jedného litra (spotrebujú sa približne 3 t čerstvých lupeňov).
Na čo všetko ho možno využiť?
Pôsobí protizápalovo a antisepticky. Pomáha s vyrovnávaním srdečnej funkcie. Vyživuje a hydratuje pokožku, pomáha so zjemnením strií a redukuje vzhľad škvŕn. Pomáha s nastavením rovnováhy ženských hormónov a reguluje menštruáciu. Ukľudňuje nervový systém, nervové bolesti. Výborne pôsobí proti stresu, ako antidepresívum, silné afrodiziakum, pomáha so spracovaním hnevu, podporuje pocity lásky a pomáha s uvoľnením traumatických spomienok.
Spôsob použitia
– Difúzujte pre navodenie príjemnej atmosféry
– Pridajte niekoľko kvapiek do vášho krému prípadne telového oleja na podporu pokožky (prevencia vzniku vrások a strií, hydratácia,…)
– Zmiešajte s nosným olejom a vmasírujte do oblasti brucha počas menštruácie. Masírovanie aspoň 7 dní pred menštruáciou môže zlepšiť menštruačné bolesti.
– Môžete zmiešať s nosným olejom a používať namiesto parfumu
– Spravte si zmes s nosným olejom a levanduľou a masírujte si dlane a chodidlá (2% riedenie- 6 kvapiek do 10 ml), čo vám môže pomôcť so stresom a taktiež úzkosťou a popôrodnou depresiou
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Poraďte sa s lekárom v prípade, že užívate lieky na diabetes a antibiotiká.

Harmanček rímsky EO

Mnoho druhov harmančeka bolo po tisíce rokov používané pre svoje terapeutické vlastnosti. V dávnej histórii sa kvety harmančeka rozhadzovali po miestnosti kvôli dezinfekčným vlastnostiam.
Na čo všetko ho možno využiť?
Má upokojujúce vlastnosti na pokožku i telo. Pomáha podporiť imunitný systém. Výborne pôsobí na pokožku, kde pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, podporuje hojenie rán a ukľudňuje pokožku spálenú slnkom. Taktiež pomáha s regeneráciou popálenej pokožky. Pomáha s uvoľnením bolesti hlavy. U detí je skvelým prostriedkom na koliky. Pôsobí proti kŕčom. Pomáha s uvoľnením bolestivej menštruácie. Pôsobí ako antidepresívum, proti úzkosti, zmierniť pocity obáv, zjemňuje záchvaty hnevu a pomáha v boji s pocitom neistoty.
Spôsob použitia
– Pridajte do vášho krému alebo šampónu a podporte mladistvejší vzhľad pleti a vlasov.
– Difúzujte samotný, prípade v kombinácii napríklad s levanduľou a podporte kľudné prostredie pred spaním a lepší spánok
– Difúzujte po náročnom dni na zmiernenie stresu, hnevu a podráždenia
– Aplikujte zriedené v nosnom oleji a potierajte popálené miesta, prípadne pokožku po nadmernom vystavení slnečnému žiareniu
– Zrieďte v nosnom oleji a vmasírujte do oblasti podbruška pre zjemnenie menštruačných bolestí
– Inhalácia a difúzovanie môže pomôcť s nevoľnosťou
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Vedľajšie účinky nie sú známe.

Geránium EO

Tento esenciálny olej vzniká parnou destiláciou listov a kvetov rastliny Pelargonium Graveolens. Pomáha s vyrovnaním vzťahu srdce- rozum, aby sme vykonávali správne rozhodnutia. Je vhodným prostriedkom aj na prepracovanosť a workoholizmus a pri neustálom premýšľaní nad problémami.
Na čo všetko ho možno využiť?
Výborne stimuluje lymfatický systém. Pomáha s regeneráciou buniek. Vyrovnáva hladinu hormónov u žien, najmä pri PMS a menopauze, prípadne v tehotenstve. Je výborný na rôzne ochorenia kože, cez impetigo, ekzémy, až po rôzne plesňové ochorenia. Pomáha aj so zjemnením jaziev a škvŕn. Výborne pôsobí na štítnu žľazu. Pomáha spevňovať žilné steny- kuperózne prejavy pleti, popraskané žilky, kŕčové žily.
Spôsob použitia
– Vmasírujte zriedené do oblasti brucha a spodnej časti chrbtice, prípadne aj na chodidlá pri hormonálnej nerovnováhe a kľudne si môžete spraviť aj kúpeľ
– Na impetigo a iné kožné ochorenia môžete robiť obklady podľa návodu v predošlej časti blogu, prípadne zriediť v nosnom oleji a aplikovať na postihnuté miesto
– Môžete aplikovať zriedené na pokožku po opaľovaní
– Difúzujte pre lepší spánok, prípadne pri prepracovanosti a neustálom premýšľaní
– Zrieďte v nosnom oleji a aplikujte na končatiny, prípadne pleť, v prípade popraskaných žiliek, či kŕčových žíl
Na čo si dať pozor pri jeho používaní?
Poraďte sa s lekárom, ak užívate lieky na diabetes, epilepsiu, imunitný systém, krvný tlak, antidepresíva, antibiotiká, antihistaminiká.

Tieto esenciálne oleje zaraďujeme medzi základné v aromaterapii a dokážete si nimi pomôcť pri naozaj mnohých problémoch. A niekedy nemusíme mať ani problém, stačí len zlá nálada, alebo chuť vylepšiť si deň nádhernou vôňou a táto základná výbava nebude zaostávať ani v tom ? V prípade, že je váš problém komplexnejší a sami si neviete poradiť, neváhajte to konzultovať s vašim aromaterapeutom, prípadne sa obráťte na nás a my vám radi poradíme.

One thought on “Prečo mať doma aroma-lekárničku a ako ju správne používať? Časť 2.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *