Prečo mať doma aroma-lekárničku a ako ju správne používať? Časť 1.

Dnes je úplne prirodzené pri akomkoľvek, čo i len malom, náznaku choroby ihneď siahať po liekoch. Akosi sa pomaly z rodín vytráca učenie starých materí, používanie byliniek, tinktúr, včelích produktov a aromaterapie. Pri nádche okamžite nastupujú kvapky do nosa a pre istotu to preháňame aj s ich dávkovaním, pri kašli okamžite podávame rôzne sirupy a kvapky, zvýšenú teplotu ihneď zrážame a nedovoľujeme telu a jeho imunite popasovať sa s chorobou tak, ako mu je prirodzené.

Aromaterapia je jedným z možných prírodných prostriedkov, ktorý môže telu pomôcť podporiť jeho imunitný systém v boji s chorobou a citlivo zasiahnuť pri rôznych problémoch. Samozrejme, nie je liekom na všetko, ale skoro pri každej liečbe pôsobí ako prírodný podporný liečebný prostriedok a zakaždým treba zvážiť zdravotný stav chorého a zistiť, či naozaj nie je nevyhnutný zásah lekára, najmä pri akútnych bolestiach brucha, ktoré môžu viesť k závažným problémom, ak sa jedná o vredy, zápal slepého čreva a podobne.

Ako by mala vyzerať základná aromaterapeutická výbava každej domácnosti, ktorá ešte dáva prednosť bylinkám a prirodzeným formám regenerácie?

Skôr, ako začneme menovať niektoré zo základných esenciálnych olejov, treba si najskôr povedať, ako ich používame.
Esenciálne oleje môžeme do tela dostať napríklad inhaláciou, kde je najlepšie si zaobstarať difuzér, prípadne aromalampu, no difuzér je vhodnejšia alternatíva hlavne z toho dôvodu, že esenciálny olej neprehrieva a aróma a chemické zložky esenciálneho oleja sa z neho neuvoľňujú postupne so zvyšujúcou teplotou, ale rovnomerne difúzovaním pary do ovzdušia a veľmi rýchlo sa vďaka tomu rozptýli do požadovaného priestoru. Difúzovanie je vhodné najmä pri malých deťoch, pre ľudí, ktorí majú citlivú pokožku, pri dýchacích ťažkostiach, kašli, nádche, ale aj na pohltenie pachov v domácnosti, dezinfekciu ovzdušia, na podporu spánku a podporu nálady v prípade stresu, potreby sústrediť sa a podobne.
Esenciálne oleje však môžeme aplikovať aj na pokožku. Pred aplikáciou nového esenciálneho oleja na pokožku by sme najskôr mali vykonať Patch test na predlaktí- nanesieme nosný olej na predlaktie spolu s 1 kvapkou esenciálneho oleja a rozotrieme. Počkáme 24 hodín a ak nepozorujeme žiadnu reakciu na pokožke, olej môžeme bezpečne používať v odporúčanom riedení. Toto nie je nutné vykonávať zakaždým, len keď aplikujeme olej, ktorý sme na pokožku ešte nikdy neaplikovali. A tu sa dostávame k prvej dôležitej súčasti aroma-lekárničky- NOSNÝ OLEJ.

Copyright Peter Brichta 2020 :: www.pbphoto.sk ::

Prečo je dôležité nosný olej používať?

Pretože esenciálne oleje sú naozaj veľmi silné, koncentrované látky získane parnou destiláciou rastlín, prípadne ich častí, v niektorých prípadoch aj lisovaním za studena. A aj napriek tomu, že pochádzajú z prírody, treba s nimi zaobchádzať opatrne a dodržiavať zásadu, že všetkého veľa škodí. A to platí najmä v aromaterapii, kde menej je naozaj niekedy viac. Esenciálne oleje by sme nemali aplikovať neriedené na pokožku, len v niektorých veľmi výnimočných prípadoch, pretože môže dôjsť k jej podráždeniu.
Nosné oleje môžu predĺžiť terapeutický účinok esenciálneho oleja. Okrem iného podporia lepšie vstrebávanie esenciálnych olejov a sú bohaté na mastné kyseliny, v tukoch rozpustné vitamíny, minerály a ďalšie dôležité nutrienty. Mastné kyseliny pomáhajú redukovať hladinu cholesterolu, posilňujú bunkové membrány a vďaka tomu pomáhajú predchádzať vzniku vrások.

A aké nosné oleje je vhodné mať doma? Ak máte malé deti, odporúčame tie, ktoré môžete aplikovať aj na jemnú detskú pokožku. Najvhodnejšie je používať nerafinované oleje lisované za studena, ktoré si tak zachovávajú všetky svoje vitamíny a živiny. Medzi univerzálne nosné oleje, ktoré sú vhodné pre deti (od narodenia) i dospelých, patrí:

Mandľový olej

Vhodný pre všetky typy pokožky, vrátane ekzematickej, aknóznej, podráždenej, suchej, na ošetrenie preležanín, zmiernenie kolík u detí. Pomáha s udržiavaním správnej hladiny cholesterolu a v studenej kuchyni je vhodnou alternatívou k olivovému oleju. Je prírodným antioxidantom, zdrojom vitamínov A, B, E, kyseliny linolovej, minerálov K, Mg, Fe, P, Zn.

Slnečnicový olej

Môže priaznivo vplývať na kardiovaskulárny systém a funkciu štítnej žľazy, na hladinu cholesterolu. Výborne pôsobí na sliznice, najmä tráviaceho traktu a pomáha so stimuláciou látkovej premeny. Má priaznivé vplyvy na pokožku. Odporúčame kúpiť naozaj kvalitný, lisovaný za studena a najlepšie z tradičných odrôd slnečníc.

Marhuľový olej

Vhodný pre jemnú a aj tú najcitlivejšiu pokožku. Výborne pôsobí ako olej po opaľovaní. Často sa používa na masáž pokožky tváre. V prírodnej medicíne si našiel využitie pri artérioskleróze (užíva sa vnútorne), ale aj ako antireumatikum (potieranie bolestivých miest). Má vysoký obsah vitamínu B17, A, E, kyseliny olejovej a linolovej. Výborne sa vstrebáva a nezanecháva pocit mastnoty.

Kokosový olej

Pomáha hydratovať pokožku, ale aj s odstránením stareckých škvŕn. Podporuje liečbu plesňových kožných chorení, ale aj lupín. Pomáha aj v boji s celulitídou. Vhodné používať naozaj kvalitný kokosový olej, neupravovaný, ktorý má jemnú kokosovú arómu.

Olej z hroznových jadier

Je vhodný najmä na mastnú, zmiešanú a aknóznu pleť, na tvorbu kolagénu, mentálnu výkonnosť a pamäť. Má mimoriadne silné antioxidačné vlastnosti. Obsahuje procyanidín, resveratrol a vitamín E. O procyanidíne sa uvádza, že má schopnosť pohlcovať voľné radikály až 50 x účinnejšie, ako vitamín E a 20 x účinnejšie, ako vitamín C, a preto sa tento olej často využíva v prírodnej medicíne. Používa sa ako prevencia vzniku Alzheimerovej choroby, rakoviny prostaty a srdcovocievnych ochorení. Pomáha zlepšovať krvný obeh a udržiavať správnu hladinu cholesterolu. Použitím ako vlasový zábal doprajete vlasom lesk a ochránite ich pred lámavosťou. Hodí sa aj na prípravu šalátov, dresingov a majonéz.

Životnosť za studena lisovaných nosných olejov je zhruba 6 mesiacov a odporúča sa ich skladovať v chladničke.

Ako správne riediť esenciálne oleje v nosnom oleji?

Správne riedenie je naozaj veľmi dôležité. Počet použitých kvapiek esenciálneho oleja sa líši v závislosti od miesta, kam ho natierame, od problému, ktorý riešime, od veku osoby, od citlivosti pokožky a podobne. Aby sme si neminuli jeden celý nosný olej napríklad na akútne použitie pri ochorení dýchacích ciest, odporúčame používať 10 ml nádobky z hnedého alebo modrého skla a v nich si pripraviť požadovanú zmes. Odporúčame si takto vytvorenú zmes vždy označiť zložením a na čo ste si danú zmes vytvorili.

1% riedenie = 3 kvapky esenciálneho oleja (ďalej len EO) na 10 ml nosného oleja

Masáže:
Deti od narodenia do 1 roku- 0,3% riedenie = 1 kvapka EO do 10 ml nosného oleja
Deti 1-5 rokov- 1% riedenie
Deti do 12 rokov- 1-2% riedenie
Deti nad 12 rokov- už môže byť použité riedenie ako u dospelých, ale treba brať na vedomie aj konštitúciu dieťaťa. Ak je dieťa príliš malé/chudé, použijeme radšej jemnejšie riedenie
Tehotné a staršie osoby- 1% riedenie

Použitie na pleť:
1-1,5% riedenie, ale niektoré oleje, ako napríklad slamienka, sa môžu použiť aj v 2% riedení.

Copyright Peter Brichta 2020 :: www.pbphoto.sk ::

Aromatické kúpele:
Vhodné kúpať sa maximálne 15-20 min a v lyžici mlieka, medu, oleja najprv rozriediť 6-8 kvapiek EO a až potom vyliať do vane. Poriadne premiešať. U detí od troch rokov používame maximálne 2-3 kvapky, dovtedy používať skôr hydroláty/kvetinové vody.

Do krému:
Na 100 g krému 7-10 kvapiek EO

Obklady:
0,5 l teplej vody do ktorej dáme 1 polievkovú lyžicu oleja, v ktorej zmiešame maximálne 5 kvapiek EO

Kloktanie:
2-3 kvapky EO do pohára s vodou. Pozor, aby sme danú zmes neprehltli.

Emočné zmesi pre dospelých:
5% riedenie (predstavuje 15 kvapiek EO na 10 ml nosného oleja), aplikuje sa napríklad na pulzné body, plexus spredu i zozadu, na chodidlá, pozdĺž chrbtice, zozadu na krk.

A ktoré esenciálne oleje by doma nemali chýbať?

Ak inklinujete k alternatívnej medicíne, no nie ste v aromaterapii až tak zbehlý, na začiatok vám určite postačí 10 nižšie menovaných esenciálnych olejov, ktoré budete vedieť využiť pri základných najrozšírenejších ochoreniach dýchacích ciest- nádcha, kašeľ, zápal, boľavé hrdlo, pri bežných bolestiach svalov a kĺbov, kŕčoch, bolestiach brucha ak sa nejedná o akútne závažné stavy, pri uštipnutí hmyzom, ale aj pri ochoreniach a podráždeniach pokožky, či už je to spálenie slnkom, akné, drobné popáleniny a poranenia, ale aj plesňové ochorenia.

Treba však dbať na kvalitu esenciálneho oleja pri ich výbere. Na aromaterapeutické účely v žiadnom prípade nepoužívame vonné oleje, pretože sa nejedná o čisto prírodný produkt a tieto sa najčastejšie využívajú na parfumáciu sviečok, mydiel, na výrobu parfumov, no nie sú vhodné na aplikáciu na pokožku.

Dokonca aj mnohé „čisté“ esenciálne oleje ponúkané na trhu sú veľmi často riedené alebo „falšované“, či už v laboratótiu vyrobenou chemickou zložkou, ktorú esenciálny olej obsahuje, prípadne zriedené podobným lacnejším esenciálnym olejom a podobne. Je to hlavne skrz to, že týchto produktov je aktuálne na trhu neskutočné množstvo a každý výrobca chce byť konkurencieschopný, čo dosiahne hlavne znižovaním nákladov na výrobu- kratšie časy destilácie, ktoré ovplyvňujú výsledné chemické zloženie EO, prípadne už spomínaným riedením a podobne.
U týchto produktov si však musíme uvedomiť, že investujeme do nášho zdravia a nie všetko, čo je na oko lacné a prezentované ako kvalitné, také naozaj aj je a taktiež premrštená cena nemusí hneď znamenať perfektnú kvalitu. EO odporúčame nakupovať u overených predajcov. Aktuálne na trhu nájdete veľa značiek a aj rôzne MLM firmy, u ktorých tá kvalita nie je zlá, no častokrát si priplatíte práve za MLM marketing a treba si vybrať naozaj skúseného poradcu, pretože nie každý, kto oleje z MLM spoločností predáva, je zákonite aj aromaterapeutom. Aby ste sa uistili, že používate kvalitné a čisté EO, mali by ste hľadať:

– spoločnosť/výrobcu, ktorý sa špecializuje na destiláciu
– spoločnosť, ktorá uverejňuje rôzne štúdie esenciálnych olejov v rôznych vedeckých žurnáloch
– spoločnosť, ktorá uprednostňuje zber z voľnej prírody a podieľa sa aj na rozvoji kultivácie v danej krajine
– spoločnosť, ktorá testuje svoje produkty, či už vo vlastných laboratóriách, alebo v laboratóriách tretích strán a testy zverejňuje aj na svojich web stránkach
– spoločnosť, ktorej oleje voňajú veľmi podobne, ako daná rastlina (nie odlišne, či až príliš prehnane silno) a ktorej oleje z iných šárž nevoňajú rovnako (je to jedna z hlavných indikácií, že jednotlivé oleje sú naozaj prírodné, pretože Matka príroda nevyrobila každé leto rastlinu s identickým chemickým zložením)
– spoločnosť, ktorá nepredáva esenciálne oleje Bio Organic za cenu nižšiu ako kilogram danej rastliny/ovocia. Nie je totiž možné vyrobiť bio organic esenciálny olej napríklad z citróna a predávať 10 ml za 2,50€, keď len kilo takého ovocia sa pohybuje v podstatne vyšších čiastkach a na výrobu 1l oleja sa spotrebuje približne 350kg takého ovocia, ak sa vyrába lisovaním za studena a okolo 600kg, ak destiláciou
– spoločnosť, ktorá pozná svojich destilérov, cestuje k svojim dodávateľom osobne a občas dohliada na kvalitu procesu výroby a vyberá si tých najlepších miestnych destilérov, ktorí ešte robia svoju prácu poctivo a neskracujú časy destilácie zvyšovaním tlaku, či teploty

Vybrať si kvalitný olej môže byť naozaj zložitý proces, hlavne pre tých, ktorí sú len konzumenti a nepotrebujú poznať jednotlivé chemotypy olejov a chcú ich využívať len na bežné problémy a osvieženie domácnosti. Preto vám odporúčame obrátiť sa vždy na váš overený zdroj- aromaterapeut, prípadne dať na odporúčania vašich známych.

Oleje, ktoré by v aroma-lekárničke nemali chýbať vám priblížime v ďalšom pokračovaní blogu.

2 thoughts on “Prečo mať doma aroma-lekárničku a ako ju správne používať? Časť 1.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *