Ako podporiť imunitu s aromaterapiou

Zima klope na dvere a s ňou aj množstvo chorých ľudí sediacich spolu s vami v kancelárii a nech sa snažíte akokoľvek, neustále kýchanie a kašľanie vás bombarduje z každej strany. A potom prídete domov a jedno dieťa soplíky a druhé chrípka. A je to tam. Tomu neodolá ani Chuck Norris. A v dnešnej dobe koluje tých vírusov naozaj veľa a človek nevie, čoho sa má báť viac. Ako posilniť imunitu a posnažiť sa vyhnúť všetkým týmto neduhom spojených so zimným obdobím? Ako prekonať vlny chrípky s úsmevom?

Ako podporiť imunitu s aromaterapiou? Prinášame vám pár praktických rád a olejov, ktoré vám s tým pomôžu.

Olej z čiernej rasce
My ho radíme k nosným jedlým olejom, nie je to esenciálny olej, ale olej lisovaný za studena. Má posilňujúce účinky na imunitný systém a obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín, čím sa stáva výborným podporným prostriedkom k liečbe mnohých ochorení a obsahuje aj horkú látku/alkaloid- nigellin- ktorá pomáha zmierňovať prieduškové spazmy a uvoľňovať pri zahlienení a táto látka sa nachádza iba v oleji z čiernej rasce. Môže byť účinný proti parazitom, plesniam, vírusom a baktériám a je vhodné ho užívať preventívne v čase obdobia zvýšeného výskytu ochorení na posilnenie imunity a ochranu dýchacích ciest. Deťom od 5 rokov sa môže podávať pol čajovej lyžičky raz za dva dni ako prevencia proti prechladnutiu a dospelý môžu užívať jednu lyžičku denne. Môžeme ním však dochucovať aj rôzne šaláty, prípadne ním potrieť hrianku.

Tymiánový hydrolát
Tymianový hydrolát je výborným prostriedkom na dezinfekciu ovzdušia. Môžete ním vystriekať miestnosť napríklad pred meetingom a aj po ňom, aby ste z ovzdušia odstránili možné baktérie a vírusy, môžete ho difúzovať a v prípade začínajúceho ochorenia a bolesti hrdla ho môžete kloktať na zmiernenie príznakov. Pozor, pri použití na pokožku sa odporúča ho riediť, keďže rovnako, ako esenciálny olej prehrieva pokožku. Riediť ho môžete napríklad iným hydrolátom.

Esenciálny olej zo škoricových listov
Esenciálny olej z listov škorice má miernejšie účinky aj vôňu ako olej z kôry. Cinnamaldehyde je hlavnou chemickou látkou esenciálneho oleja z kôry a nachádza sa v ňom maximálne v 80%, ale v oleji z listov by sa mal nachádzať v maximálne 3% zastúpení a hlavnú zložku tvorí eugenol. Na základe výskumov sa preukázalo, že eugenol pôsobí imunostimulačne na špecifickú i nešpecifickú imunitu, pôsobí ako relaxant dýchacích ciest, antibakteriálne, protizápalovo (pľúca), analgeticky, ale aj antivírusovo. Jeho difúzovanie napríklad po návšteve môže pomôcť s elimináciou pachov a možných nástrah z ovzdušia.

Esenciálny olej Cistus Ladanifera
Olej zo skalnej ruže z Maroka pomáha podporovať nervový systém, priaznivo vplýva na podporu imunitného systému a okrem priaznivého vplyvu na pokožku a hojenie rán výborne ovplyvňuje aj zdravie dýchacích ciest. Pomáha zmierniť kašeľ a pomáha v boji s choroboplodnými zárodkami. V prípade, že máte doma chorého pacienta a ste denne v kontakte s nakazeným, odporúčame ho difúzovať počas noci napríklad s olejom zo škoricových listov a petitgrain, čo môže prispieť ku kľudnému spánku a k prečisteniu ovzdušia.

Esenciálny olej Kadidlo
Pôsobí ako výborný podporný prostriedok pri liečbe ochorení dýchacej sústavy. Pomáha v boji s baktériami a vírusmi. Podporuje meditáciu a koncentráciu, pôsobí antidepresívne, urovnáva emócie a pomáha s elimináciou stresu. Ako sa hovorí, v zdravom tele zdravý duch a strach a naše zmýšľanie môže tiež veľmi výrazne prispievať k oslabeniu imunity. Preto vám odporúčame natierať si každé ráno kadidlo zriedené v nosnom oleji na chodidlá a taktiež na zátylok.

Esenciálny olej borovica prímorská
Priaznivo pôsobí na imunitu, môže mať antibakteriálne a protiinfekčné vlastnosti, hlavne vo vzťahu k dýchaciemu systému, kde sa pomáha zbaviť prebytočného hlienu. Veľmi dobre môže  pôsobiť aj na zdravie močových ciest a obličiek a podporiť cirkuláciu telesných tekutín. Môže pomôcť s rozpúšťaním obličkových kameňov. V rámci prevencie dýchacích ochorení ho môžete difúzovať a ponoriť sa do krásnej vône lesa.

Esenciálny olej koriander
Má podobné zloženie ako esenciálny olej z levanduľe a má vysoký obsah linalólu, o ktorom mnohé výskumy ukázali, že môže pôsobiť antibakteriálne, antivírusovo, antiparaziticky, ale taktiež mierne sedatívne, antidepresívne a proti stresu a s dobrou náladou sa každé náročné obdobie znáša lepšie ? Okrem spomínaných pôsobení ho možno využiť aj pri plynatosti, na bolestivú menštruáciu, ale aj na zlepšenie pamäte a kognitívnych funkcií.

V ďalšom článku sa pozrieme na imunitu komplexnejšie a to v spojení aromaterapie a výživových doplnkov.

One thought on “Ako podporiť imunitu s aromaterapiou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *