Pačuli/Patchouli

Latinský názov: Pogostemon cablin 

Čo to je?: Pačuli je ker rastúci do výšky jedného metra a má masívne stonky s mäkkými a chlpatými listami, kvitne kvetmi bielej farby s nádychom fialovej. Rastline pačuli sa darí v horúcich a vlhkých teplotách tropických krajín a rastie v blízkosti ryžových polí alebo na otvorených poliach. Bežne sa tiež vyskytuje pri kokosových stromoch, boroviciach, kaučukoch a arašidoch. Najbežnejším spôsobom kultivácie pačuli je výsadba odrezkov z materskej rastliny po ich vložení do vody. Pokiaľ rastlina pačuli prijíma dostatočné slnečné svetlo a vodu, môže rásť rovnako na rovnej ako svahovitej zemi. Ak sú listy vystavené vysokej úrovni slnečného žiarenia, rastú husté a malé, ale obsahujú vysokú koncentráciu esenciálnych olejov. Menšie vystavenie slnečnému žiareniu vedie k väčším listom, ale tie poskytujú menšie množstvo esenciálnych olejov. Je potrebný dostatočný odtok vody, pretože vysoká hladina vody môže spôsobiť rozklad koreňov. Ideálna pôda na pestovanie rastliny Patchouli je mäkká, málo utesnená a bohatá na živiny a organické látky. pH pôdy by malo byť medzi 6 a 7. V tomto ideálnom prostredí môže pačuli potenciálne dorásť do výšky až jedného metra. V oblastiach, kde pačuli rastie, by nemali byť žiadne buriny a rastliny by sa mali hnojiť a chrániť pred napadnutím hmyzom.

Používané časti:  Destilujú sa mladé listy a výhonky

Vôňa: Hovorí sa, že najvyššie 3-4 páry listov rastliny pri destilácii poskytujú tú najsilnejšiu arómu. Jeho aróma je porovnateľná s mokrou pôdou, pižmom, zemitou a mierne sladkou vôňou, ktorú možno ďalej označiť ako hladkú a bohatú. Bohatá, sladko-drevitá aróma, často so slabo korenistým podtónom a vínovo zelenými tónmi sa rokmi stáva sladšia, bohatšia, zaoblenejšia a plynulejšia, pretože vekom stráca mätovo-zelené podtóny a vlhkú zemitú vôňu. Mnoho výrobcov olej preto uskladňuje na určitú dobu, kým dá olej do obehu, mnohí však nie.

Aróma je strednej intenzity a dobrej výdrže.

Hlavný element:  Zem a oheň

Energia: teplotne neutrálna a suchá

Bezpečnostné údaje: mierny prostriedok bez kumulatívnej toxicity, nedráždi pokožku

Trošku z histórie

S generáciou hippies, s ktorou sa táto teplá, korenistá, pižmová a zmyselná vôňa esenciálneho oleja pačuli bežne spája, bolo pačuli najpoužívanejšou vôňou v spoločnosti v psychadelických šesťdesiatych rokoch.  Dokonca sa aj označuje ako „vôňa šesťdesiatych rokov“. No rastlina samotná sa využívala už omnoho skôr. Nárast obchodu medzi Indiou a Európou vnieslo do kultúry hrejivú, jemnú vôňu pačuli. Dovážali sa koberce, oblečenie a tkané doplnky, medzi ktorými sa nachádzali vrstvy drvených listov pačuli, ktoré sa v Ázii používali na odpudenie molí a drobného hmyzu. Kašmírové šály tiež vždy prišli napustené touto vôňou evokujúcou tajomstvo a exotiku vzdialených krajín. A odtiaľ pochádza aj jeho názov, z hindského slova pačoli, čo znamená „voňať“. Ďalšia teória tvrdí, že jej názov pochádza zo starovekých tamilských slov „patchai“ a „ellai“, čo znamená „zelený list“. Hovorí sa, že vôňa pačuli oleja sa stala štandardom, podľa ktorého by sa látky mohli hodnotiť ako pravé „orientálne“ látky. Jedna libra pačuli mala hodnotu jednej libry zlata.

Toto všetko posilňovalo popularitu arómy Pačuli, čo viedlo k tomu, že sa začala dovážať aj samotná rastlina a začal sa vyrábať destiláciou esenciálny olej. Bolo to zhruba v tom istom čase, ako sa začala destilácia na ostrove Penang v Malajzii.
Zhruba od polovice 19. storočia sa začalo Pačuli vo veľkom používať v parfumérskom priemysle, kde sa využíval do tela parfumov s drevitými, machovými a koreňovými podtónmi. Používa sa dodnes a nie len v orientálnych parfumoch, ale aj na dochutenie alkoholických i nealkoholických nápojov v potravinárskom priemysle.

Pačuli pochádza z juhovýchodnej Ázie, kde kry rastú v divokej prírode na ostrovoch Jáva a Sumatra v nadmorskej výške od 900 do 1800 metrov.

V ázijských krajinách sa tradične používal v ľudovom liečiteľstve na liečbu problémov s vlasmi, ako sú lupiny a mastná pokožka hlavy, a tiež na podráždenie pokožky, ako je suchosť, akné a ekzémy. Ako súčasť tradičného systému liečiteľstva v Malajzii, Číne a Japonsku sa vďaka svojim protizápalovým a sťahujúcim účinkom okrem kožných problémov používal aj na liečenie črevného kataru a hnačky, ako dezinfekčný prostriedok a ako masážny olej sa používal k prevencii rozšírenia horúčky a epidémie a k posilneniu imunitného systému a bol (a dodnes ostáva) jedným z najúčinnejších liekov na uhryznutie hadom a hmyzom.

Ako vzniká esenciálny olej?

Na výrobu esenciálneho oleja sa používajú mladé listy a výhonky, ktoré sa zberajú trikrát do roka a najlepšiu kvalitu majú, keď sa zberajú v období zvýšenej vlhkosti. Listy majú silnú arómu a trhajú sa ručne. Pred samotnou destiláciou sa tri dni sušia a to hlavne kvôli lepšej výnosnosti esenciálneho oleja. Sušenie sa vykonáva v tieni, čo je preferovaný postup, alebo na slnku a potom sa listy oddelia od vetvičiek a vložia sa do košov alebo sa zviažu do balíkov, čo spôsobí jemné, prerušované fermentovanie v listoch; podobný proces, ako sa robí pri spracovaní tabakových listov. Cieľom sušenia a miernej fermentácie je dosiahnuť to, aby boli bunkové membrány priepustnejšie a aby sa pomohlo pretrhnúť bunkové steny rastlín, vďaka čomu bude k dispozícii viac aromatických molekúl a vyrobí sa viac esenciálneho oleja.
Destilácia by sa mala pohybovať od 6 do 20 hodín, čas však závisí od skúseností a obetavosti výrobcu. Je dôležité destilovať pri nízkom tlaku, aby sa vyrobil kvalitný esenciálny olej z Pačuli, no to však znamená dlhší čas destilácie a najžiadanejšie chemotypy sa začnú uvoľňovať až v posledných hodinách destilácie.

Na zhruba 1 kg esenciálneho oleja sa spotrebuje približne 30-50 kg sušenej rastliny, čo je naozaj veľmi dobrá výnosnosť.

Väčšina vyprodukovaného esenciálneho oleja pochádza z Indonézie, ale vo veľkom sa vyrába aj v Číne, Malajzii a Indii. Prvá plantáž zameraná na výrobu esenciálneho oleja bola zriadená na ostrove Penang v Malajzii okolo roku 1835 a používala rastliny importované z Filipín. Neskôr sa pačuli začalo destilovať aj v Európe z importovaného rastlinného materiálu aby sa zaručil stály prísun tohto oleja do parfumérskeho priemyslu.
Existujú 3 druhy pačuli: Pogostemon Cablin, Pogostemon Heyneanus a Pogostemon Hortensis. Z nich je druh Cablin najobľúbenejší a je kultivovaný pre svoj esenciálny olej, pretože jeho terapeutické vlastnosti mu dávajú relatívnu prevahu nad ostatnými druhmi.

Oleje, ktorým ho možno nahradiť: Spikenard, Vetiver

Súhrn terapeutických vlastností:

antibakteriálne, protizápalové, antiseptické, antivírusové, protiplesňové, dekongestant, zlepšenie nevoľnosti a zvracania, redukuje zápchu, ukľudňuje nervy, obehové poruchy, poruchy trávenia, zníženie horúčky, ochrana pokožky pred UV žiarením, výživa a hydratácia pokožky, regeneračné, ukľudnenie podráždenej pokožky, hojenie rán, stimulant, antidepresívum, afrodiziakum, stres manažment, vyrovnáva hyperaktívnu myseľ

Chemické zloženie:

Patchoulol 22,9-78,2%, Alpha-Guaiene 1,7-21,5%, Pogostone 6,0-32,7%, Alpha-Bulnesene 0,9-11,8%, Alpha-Patchoulene 0,0-9,1%, Caryophyllene 0,5-6,8%, Beta-Patchoulene 0,0-5,8%

Chemické zloženie podrobnejšie:
Patchoulol-
tricyklický seskviterpenoidový alkohol, jeho vôňa je drevitá, zemitá a gáfrová. Jeho terapeutické vlastnosti sú: môže pôsobiť proti rakovine pľúc a hrubého čreva a konečníka, pôsobí gastroprotektívne (Helicobacter pylori, vredy, …), antiaterogénny (pomáha zabrániť vzniku aterosklerózy), ochraňuje pokožku pred UV žiarením, ochraňuje pred poranením pľúc spôsobené lipopolysacharidom, utlmuje mastitídu spôsobenú lipopolysacharidom, pôsobí protizápalovo, pôsobí ako antiemetikum (proti nevoľnosti a zvracaniu), antivírusovo (H1N1 chrípka, chrípka A, H2N2), antibakteriálne.

Je známy aj pre svoje uzemňujúce, vyvažujúce vlastnosti a pomáha s harmonizovaním nálady.

α-Bulnesene- bicyklický seskviterpenoidový alkén. Pôsobí protizápalovo.

Beta-Caryophyllene- bicyklický seskviterpenoidový alkén. Jeho vôňa je machová, drevitá, zelená, sladká, ovocná a mierne korenistá. Jeho terapeutické vlastnosti- protirakovinové, pomáha redukovať cholesterol, neuroprotektívne (nervový zápal, ischémia/nedokrvenie mozgu, Alzheimer, Parkinson, oxidačný stres), protizápalové, analgetické (chronické neuropatie a bolesti svalov), proti kŕčom, chráni pečeň, tráviaci trakt, antivírusové, antidepresívne, antibakteriálne, protiplesňové, antioxidačné, repelentné (vši, komár, mravce, červotoče, termity, …)

POZOR na podvod: historicky a stále dodnes, esenciálny olej pačuli je jeden z najviac falšovaných olejov. Častokrát sa na destiláciu používa zmes rôznych druhov pačuli, alebo sú destilované separovane a neskôr pridané do pravého pačuli oleja. Toto „riedenie“ je najčastejšie realizované odrodami Pogostemon Heyneanus (nazývané aj Jáva pačuli), Microtoena insuavis (nazývané aj čínske pačuli) a Dipterocarpus turbinatus (ktoré s pačuli vôbec nesúvisí, nazývané aj Gurjunský balzam z Indie) a Urena lobata z rodiny slezovitých. Ďalšie oleje, ktoré sa často používajú na riedenie prípadne dokonca na vylepšenie výsledného chemotypu sú sladko-drevité oleje s vysokým obsahom seskviterpénov, ako napríklad cédrové drevo, copaiba, klinček a v najhoršom prípade aj syntetické komponenty ako metyl a izobornyl acetát.

Farba esenciálneho oleja:

Viskózna, tmavooranžová až tmavohnedá tekutina. Pačuli olej tmavej farby a hlbokej, viac zemitej, prenikavej arómy je destilovaný v tradičných železných destilačných kolónach a do toho oleja sa uvoľňuje železo. To je známe ako Tmavé Pačuli. Pačuli so svetlejšou oranžovou farbou a ľahšou, menej hlbokou a viac vínovou arómou je destilované v nerezových kolónach a je známe ako Svetlé Pačuli. Treba však mať na pamäti, že tá, akoby vínová, aróma môže byť výsledkom predĺženého času destilácie. Svetlé pačuli častokrát podlieha dodatočnému čisteniu. A niekedy je vytvorené čistením a upravovaním tmavého pačuli pri odstraňovaní železa.

Terapeutické vlastnosti podrobnejšie:

Regeneračné účinky:

 • Pôsobí proti plesniam a pomáha obnovovať črevný mikrobióm- môže pomôcť pri dysbióze (narušení prirodzenej rovnováhy črevnej bakteriálnej flóry), ale aj pri kandidóze.
 • Pomáha s obnovou žilných stien a preto je vhodné ho používať pri oslabení žilných stien, kŕčových žilách a hemoroidoch (potierať zriedené v nosnom oleji alebo robiť sedacie kúpele v prípade hemoroidov). V tomto prípade je vhodné ho spojiť s esenciálnym olejom Geranium, najmä čo sa kŕčových žíl a hemoroidov týka.
 • Výborne pôsobí pri nevoľnosti a zvracaní, najmä v kombinácii s esenciálnym olejom Ginger- Zázvor
 • Gastrointestinálna obnova– pomáha regenerovať tkanivá, pôsobiť proti zápalom a alergiám, ako je to v prípade črevnej hyperpermeability spôsobenej potravinovými alergiami alebo zvýšenou citlivosťou, pri celiakii, vredoch, ulceróznej kolitídy a podobne. V zmesi s Blue Tansy- Rumanček modrý- môže pomôcť zmierniť všetky tieto príznaky a dokonca i dlhodobú chronickú bolesť.

Relaxačné účinky- nie sú prekvapením a to hlavne vďaka vysokému obsahu seskviterpénov a ich alkoholov:

 • Môže pôsobiť ako nervový relaxant, hlavne pri napätí a nepokoji, podráždení, nespavosti, chronickom strese, ale aj pri sexuálnej úzkosti. Na chronické úzkostné stavy, chronický stres spojený s nespavosťou, úzkosťou a vyhorením je ideálne ho kombinovať s esenciálnym olejom Cédrové drevo. V spojení s Petitgrain zase môže byť nápomocný pri problémoch súvisiacich s dlhodobým stresom, ako sú napríklad dlhodobé tráviace ťažkosti.
 • Analgetikum– pomáha s ukľudnením bolesti, dokonca aj pri kŕčoch hladkej svaloviny, ako je bolesť hlavy, koliky, kŕče v bruchu, ale aj nervovo svalové bolesti.
 • Jeho používanie je vhodné aj u diagnóz ako je ADHD, autizmus, dyslexia, poruchy správania

Antimikrobiálne pôsobenie:

 • Môže pôsobiť protiplesňovo pri rôznych plesňových infekciách, či už črevných, dýchacích alebo na pokožke. Spolu s olejom Palmarosa môže napomôcť pri protiplesňovej obnove slizníc, pomôže s pôsobením proti zápalom a pri obnove tkanív v prípade črevnej dysbiózy, alergiách na jedlo.
 • Pôsobí aj jemne antibakteriálne, najmä v prípade otravy jedlom a gastroenteritídy. Pri týchto akútnych problémoch je vhodné ho skombinovať s esenciálnym olejom z čierneho korenia.

Starostlivosť o pokožku- vhodné robiť obklady, prípadne pridať do telového mlieka alebo oleja:

 • Pôsobí antisepticky, protizápalovo a proti alergiám, hlavne na mastnú upchatú pleť a pokožku hlavy. Výborne bude pôsobiť na lupiny, akné, alergie, seboreu, zapálené ekzémy a dermatitídy.
 • Pomáha s obnovou pokožky a zjemňuje ju a preto sa bude hodiť v prípadoch ako iritovaná a suchá pokožka, unavená pokožka, vrásky, rôzne prasklinky a malé ranky, celulitída, jazvy
 • Pomáha s hojením rán a rôznych pľuzgierov
 • Pôsobí proti plesniam a parazitom na pokožke, ale aj na svrab a vši.
 • Pôsobí aj ako výborný deodorant
 • Pomáha s odpudením hmyzu

Energetické a psychologické pôsobenie:

 • Vďaka jeho teplej, zemitej a sladkej energii je výborný pre ľudí trpiacich nedostatkom energie čchi v slezine a kvôli tomu trpia únavou, zápchou a brušnými kŕčmi
 • Je skvelým prostriedkom aj pre ľudí, ktorí sú prepracovaní, trpia chronickou úzkosťou a kvôli tomu je ich imunita oslabená a sú náchylnejší na infekčné ochorenia.
 • Pomáha s harmonizáciou elementu Zeme a intelektu, pôsobí uzemňujúco a stabilizuje preťaženú myseľ vyčerpanú neustálym premýšľaním nad starosťami. Je výborný pre ľudí, ktorí kvôli tejto neustálej duševnej aktivite pociťujú akési oddelenie od svojho tela a zmyselnosti.
 • Pôsobí ako uvoľňujúce afrodiziakum a to hlavne vďaka svojej sýtej pižmovej aróme. Pôsobí podobne ako jazmín alebo ylang ylang a môže pomôcť pri impotencii, frigidite a sexuálnej úzkosti. Nepôsobí však tak feromonálne ako napríklad ylang ylang, ale pomáha so sexuálnou úzkosťou a predčasnou ejakuláciou u tých, ktorí sú jednoducho mimo kontaktu so svojím telom a zmyslami.
 • Jeho afrodiziakálny efekt je tu v spojení aj s antidepresívnym účinkom, kde sa snaží potlačiť až moc aktívny intelekt, stimulovať zmysly, potešiť a inšpirovať.
 • Pačuli esenciálny olej je skvelým prostriedkom pre ľudí, ktorí sú duševne veľmi aktívni, neustále žijúci v napätí a cítia sa oddelení od zmyslových rozkoší a tvorivého vyjadrenia. Môže im to dodať inšpiráciu, pozdvihnúť ich, uvoľniť plodnú predstavivosť a opäť v nich vzbudiť nutkanie tvoriť.
 • Môže pomôcť liečiť negatívne odlúčenie od tela aj od prostredia. Tým, že vôňa pomáha integrovať myseľ a telo, má tendenciu vzdialiť nás od abstraktného myslenia a materialistického postavenia (nutkanie zaobstarať si auto, drahé oblečenie, …) a priviesť nás k pragmatickému mysleniu a spokojnosti, oceňujúc skutočné bohatstvo fyzického sveta. Privedie nás k zemi namiesto toho, aby nás nechal urobiť rozhodnutia riadené prehnanými ambíciami alebo úzkosťou

Na záver trochu z výskumov- Evidence Based:

 • OPATRNOSŤ– môže ovplyvňovať účinok niektorých liekov, ako napríklad aspirín, lieky na krvný tlak, lieky na riedenie krvi a zvýšiť riziko krvácania u ľudí s poruchami so zrážanlivosťou krvi kvôli obsahu alpha-bulnesene.
 • In vitro štúdia naznačila, že pačuli olej by mohol pôsobiť protirakovinovo znižovaním rastu buniek a spúšťaním apoptózy v ľudských bunkách rakoviny hrubého čreva a konečníka
 • In vitro štúdia naznačila, že pačuli olej by mohol zabrániť šireniu rakovinových buniek krčka maternice
 • In vitro štúdia naznačuje, že pačuli olej by mohol znižovať zápal vďaka miernemu spomaleniu enzýmu 5-lipoxygenáza, ktorý sa podieľa na zápalových reakciách
 • Výskum na zvieratách vyhodnotil, že pačuli olej pomáha udržiavať štrukturálnu celistvosť pokožky a tým predchádza poškodeniu pokožky spôsobeného UV žiarením a to vďaka zvýšeniu aktivity glutatiónperoxidázy, superoxid dismutázy a katalázy.
 • Výskum na zvieratách vyhodnotil, že inhalovanie pačuli oleja má sedatívne účinky
 • Výskum na myšiach vyhodnotil, že ústne podanie pačulolu, hlavnej zložky esenciálneho oleja pačuli, pozdvihol telu vlastné obranné mechanizmy proti chrípke zlepšením imunitnej odozvy a redukovaním zápalu v celom tele, ale i v dýchacom ústrojenstve
 • Výskum na zvieratách vyhodnotil, že progostone, ktorý je zložkou pačuli esenciálneho oleja, brzdí Candida Albicans a je skvelým kandidátom na liečenie kandidóznych infekcií, hlavne v ženským pohlavných orgánoch
 • Výskum na myšiach vyhodnotil, že ústne podanie esenciálneho oleja pačuli malo výrazný imunomodulačný efekt a to vďaka zvýšeniu aktivity leukocytov a makrofágov (kľúčových imunitných buniek)
 • In vitro štúdia naznačuje, že pačuli olej brzdí šestnásť kmeňov bežných kožných baktérií, ktoré sú spojené so zápachom nôh a podpazušia
 • Výskum potvrdil, že pačuli olej pomáha odpudzovať a zabíjať mole a roztoče

Bezpečnostné okienko:

Na základe ustanovení Európskej Únie sa nedoporučuje vnútorné užívanie esenciálnych olejov a v článku je to spomínané len ako príklady z miestnych krajín, prípadne z výskumov.

V prípade aplikácie na pokožku je dôležité esenciálny olej dobre zriediť a pred aplikáciou na postihnuté miesta sa odporúča vykonať najskôr Patch test na predlaktie.

Tehotným a dojčiacim ženám a tým, ktoré užívajú lieky na predpis, sa osobitne odporúča nepoužívať éterický olej z pačuli bez lekárskeho odporúčania lekára.

Účelom tohto článku nie je diagnostikovať, ošetrovať, liečiť alebo predchádzať chorobe a esenciálny olej by nemali používať žiadne osoby, ktoré sú tehotné alebo sú v starostlivosti lekára.

 

Veríme, že si každý našiel časť, ktorá ho zaujala a že pomôžeme pačuli vrátiť sa do sveta aromaterapie, keďže jeho vlastnosti sú naozaj obsiahle a stojí za to zahrnúť ho do svojej zbierky olejov ?

 

Ďakujeme za váš čas a prajeme krásny a voňavý deň.

 

Bibliografia

https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-patchouli-oil.html#extracting-patchouli-oil. (26. Máj 2017).

Johnson, D. S. (2015). EVIDENCE-BASED ESSENTIAL OIL THERAPY, The Ultimate Guide to the Therapeutic and Clinical Application of Essential ils. www.authorscott.com.

Johnson, D. S. (2017). Supercritical Essential Oils, A Companion Resource to Medicinal Essential Oils. Orem: www.authorscott.com.

Mojay, G. (1996). AROMATERAPIE pro léčení duše. Praha 5: Alternativa.

Peter Holmes LAc, M. (2016). AROMATICA, A Clinical Guide to Essential Oil Therapeutics, Volume 1: Principles and Profiles. London: Singing Dragon.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *