Dobrý do kuchyne, proti stresu a pre krásnu pokožku – Vanilkový esenciálny olej

Odjakživa patrí vanilka k mojim najobľúbenejším vôňam a chutiam. Vždy pri pečení najskôr ponorím nos do nádobky s vanilkou a niekoľko minút čuchám 😀 Nedá sa tomu zabrániť. A bola som veľmi sklamaná pri zistení, že z vanilky sa nedá vyrobiť esenciálny olej 🙁 Až dokiaľ som nezistila, že sa dá :O

O esenciálnom oleji ako takom sa hovorí len v prípadoch, že rastlinka, strom, ker, alebo ich časti prešli destiláciou alebo lisovaním za studena, ako je to v prípade citrusov. A vanilka sa žiaľ nedá získať ani jednou z týchto klasických metód.

Najrozšírenejším spôsobom sa stala extrakcia pomocou hexánu a na trh sa dostáva vanilka Absolute, alebo Absolue, no už to žiaľ nie je čistá vanilka, keďže v nej vždy ostávajú stopy rozpúšťadla. Avšak, superkritická extrakcia oxidom uhličitým (CO2) nám vie poskytnúť čistý extrakt z vanilky, čo najviac podobný tomu, čo nazývame esenciálnym olejom. A tak vznikol aj Vanilkový „esenciálny olej“ Yasminka.

Pri študovaní a googlení som zistila, že hodnoty vanilínu obsiahnuté v týchto extraktoch na trhu sa pohybujú na dosť smutnej a nízkej hladine a to od 6 do 28% a už tie 6 percentné sa predávajú za nehorázne sumy, pretože extrakcia CO2 je finančne nákladná a vanilka popri kardamóne a šafráne stále patrí medzi najluxusnejšie a najdrahšie koreniny. Ale Vanilka Yasminka obsahuje úžasných až 85% vanilínu, čo je zložka, ktorá dáva vanilke jej charakteristickú chuť a arómu.

Ale pekne od začiatku. Pred Aztékmi to boli Totonáči, ktorí obývali východné pobrežie Mexika a ktorí ako prví pestovali vanilku. V 15. storočí Aztékovia dobyli Totonacs a čoskoro prišli na chuť aj vanilke a pomenovali ju tlilxochitl, alebo „čierny kvet“, lebo vanilkový kvet sa krátko po dozretí zmrští a sčernie. V Starom svete pred Cortésom však vanilku ešte nepoznali. Až neskôr, začiatkom 16. storočia, prichádzajú na pobrežie Mexického zálivu španielski prieskumníci, ktorí dali vanilke jej súčasné meno- Vainilla a postupne ju priviezli do Afriky, Portugalska a ku koncu storočia aj do Ázie. Vainilla v preklade znamená „malý plášť“. Prvýkrát vanilku predstavil aztécky vladár Montezum II, ktorý pripravil čokoládový nápoj s vanilkou pre Hernanda Cortéza.

Vedecký názov vanilky je Vanilla planifolia a je to vlastne druh orchidey. Táto trvalka sa podobá vínnej réve, rastie do výšky až 25m a môže dávať ovocie 36 až 40 rokov. Najväčším producentom vanilky je aktuálne Madagaskar, ktorý vyprodukuje približne 80% svetovej produkcie. Celé nezrelé plody vanilky, takzvané struky, sa zberajú a sú podrobené zložitému procesu fermentácie. Celý tento proces so sušením trvá 5 až 6 mesiacov a počas tejto doby vzniká enzymatickou premenou glukovanilínu v struku vanilky vanilín. Vanilín by mal byť hlavnou chemickou zložkou extraktu vanilkových strukov a prírodný extrakt vanilky je zmesou viac ako stovky rôznych látok. Za vôňu vanilky teda vďačíme viac ako 150 prchavým zložkám.

Čo je to CO2 extrakcia? Oxid uhličitý je pod tlakom vháňaný za určitej teploty do nádoby so sušenými vanilkovými strukmi. CO2 tu v tomto prípade pôsobí ako rozpúšťadlo. Tento spôsob spracovania umožňuje získať čistý extrakt aromatických zlúčenín bez vysokej teploty. Takto získaný extrakt je až 200-násobne silnejší, ako bežný vanilkový extrakt používaný na kulinárske účely. Vanilkový extrakt používaný na dochucovanie obsahuje približne 2% vanilínu, zatiaľ čo extrakt vanilky získaný CO2 extrakciou by mal mať minimálne 26% obsahu vanilínu a preto sa často prirovnáva, alebo aj nazýva, vanilka Bourbon.

Ako vzniká Absolute/Absolue? Ten môže vznikať dvoma spôsobmi.

1. Prvý je metódou Enflerurage, kedy sa rastlinný materiál naloží do tuku/oleja v niekoľkých vrstvách a vonné oleje sa z rastliny dostanú do tuku. Príkladom je spracovanie jazmínu, kde sa jeho kvety ukladajú do tuku pod sklenené pláta , ktorými sa zaťažia a kvety v nich sa musia o niekoľko dní opäť vymeniť za čerstvé- až sedemkrát. Takto sa zúžitkuje až niekoľko stoviek kíl čerstvých kvetov. Výsledný produkt sa potom dáva do alkoholu, ktorý sa nechá odpariť a výsledkom je esencia nezmenená teplom a vôňou veľmi podobná k vôni čerstvého kvetu. Enfleurage je najstaršou metódou extrakcie a vo Francúzsku sa používa dodnes.

2. Absolute môže byť tiež vytvorený chemickým rozpúšťadlom, ako je napríklad hexán, čo je vedľajší produkt ropy. Proces je síce veľmi zložitý a nebezpečný z dôvodu jeho horľavosti, no je to najpoužívanejšia metóda tvorby Absolute.

Použitie Vanilky CO2 v aromaterapii:

Keďže extrakt z vanilky je zväčša viskózny, musí sa zriediť. Môže sa používať ako prísada do mydiel, krémov, masážnych olejov a parfémov.

Výroba niektorých parfémov môže trvať aj roky. Ale niektoré môžu vzniknúť aj nešťastnou náhodou ? Shalimar sa zrodil, keď Jacques Guerlain nešťastnou náhodou kvapol niekoľko kvapiek vanilky do, už jeho existujúceho, parfému s názvom Jicky. Skúste si sami zmiešať do 10ml oleja 2 kvapky vanilky, 4 kvapky levandule, 4 kvapky sladkého pomaranča a 1 kvapku škorice (najlepšie zo škoricových listov, ktorý je menej dráždivý na pokožku).

Vanilka pôsobí ako afrodiziakum. Jej zmyselná vôňa sa dá využiť na difúzovanie v spálni na vytvorenie romantickej atmosféry. Taktiež môžete pridať pár kvapiek do kúpeľa alebo do masážneho oleja.

Môže tiež pomôcť ako antidepresívum. Mnohé vône nás robia šťastnými a tu sa obraciame na náš limbický systém a mozog, ktorý spája vône s určitými emóciami. Vďaka tomu vedia niektoré oleje pomôcť zlepšiť našu negatívnu náladu a vrátiť nám úsmevy na tváre.

Účinne pôsobí ako nervové tonikum, proti nervozite, úzkosti a bolestiach hlavy. Celkovo povzbudzuje a pomáha nám vyrovnať sa s únavou. Jej skvelá vôňa aktivuje hormóny šťastia, čo sa spája s jej uvoľňujúcimi vlastnosťami.

Olej tiež pomáha dávať hormóny do rovnováhy veľmi prirodzenou cestou a dlhé roky sa využívala aj na vysoký tlak.

Pôsobí ako antioxidant a pomáha neutralizovať voľné radikály, ktoré spôsobujú oxidáciu tkanív a živých buniek.

Vďaka jej ukľudňujúcim účinkom sa tiež využíva na podporu lepšieho spánku a navodenie relaxu, čo môžu využiť napríklad aj mnohí maséri.

Cíť sa vanilkovo! Cíť sa úžasne, uvoľnene, s úsmevom a vychutnaj si tú vôňu kdekoľvek potrebuješ.

Potrebuješ vanilku? Nájdeš ju TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *