Kŕčové žily? Zadržiavanie vody v tele? Opuchnuté nohy? – CYPRESS

Tento esenciálny olej, podobne ako Frankincense a Copaiba, je zmesou rôznych druhov stromov, konkrétne: Cupressus sempervirens a Cupressus lusitanica, čo posilňuje udržateľný zdroj a zlepšuje a zosilňuje vlastnosti tohto oleja. Tento vždy zelený strom rastie do výšky až 30 metrov. Hlavné oblasti výskytu tohto ihličnanu sú: Francúzsko, Španielsko, Maroko a Grécko. DoTERRA však svoje esenciálne oleje vyrába zo stromov pochádzajúcich z Kene. A prečo práve odtiaľ?

Za posledných 60 rokov Keňa stratila viac ako 60% svojho lesného porastu. Nie, nie je to kvôli výrobe esenciálneho oleja, akoby si mnohé zlé jazyky mohli myslieť. Obrovské množstvo hektárov lesa bolo vyťažených na poľnohospodársku výrobu a na výrobu dreveného uhlia. Tohto problému sa chopila kenská lesná služba, ktorá tieto hektáre opäť zalesnila. Okrem opätovnej výsadby sa vláda snaží podporovať aj drobných poľnohospodárov, aby pestovali Cypress a iné lesné stromy. Cypressu sa veľmi dobre darí v suchších klimatických podmienkach a vo vyšších nadmorských výškach. Mnoho poľnohospodárov vysadilo cyprusové stromy ako prírodný plot alebo ochranu proti vetru a vyrúbu ich až po dosiahnutí úplnej dospelosti a predávajú ich na drevo. Potom opäť zopakujú celý cyklus. Trvá však 10 až 20 rokov, kým strom dorastie do požadovaných rozmerov, aby ho mohli predať na drevo a tieto stromy si vyžadujú neustálu údržbu, pretože je dôležité udržať ich čo najrovnejšie. Preto ich musia pravidelne osekávať. Tieto vetvičky boli vždy zbierané a spálené, keďže nemajú žiadnu obchodnú hodnotu. Avšak, tieto vetvičky sa môžu destilovať a vyrábať sa z nich esenciálny olej  Toto umožňuje miestnym farmárom privyrobiť si za každodennú starostlivosť, až dokiaľ strom nenarastie do požadovaných rozmerov a tak nemusia čakať 10 až 20 rokov na finančnú odmenu.

Cypress sa oddávna využíval na smútočných obradoch a na cintorínoch. Taktiež je prepojený aj s gréckou mytológiou, nie len s príbehom Kyparisossa, ktorý na poľovačke zabil svojho obľúbeného jeleňa, ktorého si pomýlil s divým jeleňom a zo žiaľu sa rozhodol vziať si život a prosil boha Apolóna, aby smel za ním naveky smútiť. Apolón mu vyhovel a premenil ho na štíhly strom- Cypress, ktorý rastie všade tam, kde niekto trúchli. Cypress sa spomína v mnohých príbehoch aj v spojitosti s Artemis, Hadesom, Afroditou. Tento strom sa okrem iného vyznačuje aj výnimočnou dlhovekosťou- až 2000 rokov. Práve vďaka tejto jeho trvanlivosti a neporušiteľnosti, ho starí Egypťania využívali na stavbu sarkofágov. Rovnako ako santalové drevo v Ázii, cypress bol vždy považovaný za posvätný strom .

Esenciálny olej sa vyrába z vetvičiek a ihličia parnou destiláciou a na výrobu 1kg oleja sa spotrebuje približne 60-100kg rastlinného materiálu a výroba by mala prebiehať v období od októbra do marca.

EO Cypress je prevažne tvorený monoterpénmi – z viac ako 55% α-pinén, do 22% δ-3-karén. Pinén je veľmi dobre absorbovateľný pľúcami s rýchlym metabolizmom alebo redistribúciou. Pôsobí protizápalovo a podporuje pamäť. Ďalej obsahuje aj seskviterpény, alkoholy a estery.

Oleje, ktoré sa mu podobajú z rodiny Cypress, sú napríklad Hinoky, alebo japonský cypress, alebo Sugi- japonské cédrové drevo- japonský národný strom, oba ohrozené druhy.

EO Cypress je špeciálne uznávaný francúzskymi aromaterapeutmi, pretože pôsobí ako skvelý dekongestant- proti zdureniu/opuchom napríklad slizníc a ako astringent- sťahujúce účinky. Má silnú afinitu k panvovej oblasti a dolným končatinám. Jeho hlavnou indikáciou je akékoľvek nahromadenie tekutín- silné panvové prekrvenie, venózna stagnácia krvi, zadržanie vody/lymfy v dolných končatinách. Cypress je taktiež známy tým, že zlepšuje elasticitu žíl. V medicíne a aj kozmetickom priemysle sa využíva pre svoj tonizujúci a adstringentný a hojivý účinok, vraj je účinnejší ako Hamamel.

Vďaka svojej pánvovej afinite je skvelým prostriedkom na podporu liečby hemoroidov- aj tých krvácajúcich. Taktiež pomáha pri hyperplázii – zväčšení – maternice a prostaty a pomáha obnovovať estrogénnu funkciu vaječníkov. Je skvelým pomocníkom pri bolestivej menštruácii, silnej menštruácii, cystách na vaječníku, krvácajúcich hemoroidoch, ale aj pri menopauze, keď poklesne hladina estrogénu. A aké sú jeho ďalšie použitia?
• Sebavedomie, motivácia, vôľa, vytrvalosť- nízke sebavedomie, zanedbávanie sa, strata motivácie s apatiou, slabá vôľa a sila, nerozhodnosť, slabá vytrvalosť, syndróm vyhorenia
• Posilňujúci účinok: posilňuje a obnovuje neuroendokrinný systém- slabosť a únava, klimakterický syndróm, neurasténia- chronické podráždenie, slabosť a chronická únava; obnovuje estrogénnu funkciu vaječníkov- nízke estrogénové hladiny, klimakterický syndróm, PMS, dysmenorea; stimuluje tvorbu tráviacich a pankreatických enzýmov, pôsobí proti nadúvaniu- slabé a zlé trávenie spojené s nadúvaním a spuchnutým bruškom, nedostatok pankreatických enzýmov
• Pôsobí proti opuchom, sťahuje a odstraňuje nahromadené tekutiny, hlavne z oblasti panvovej a dolných končatín- upravuje činnosť žíl- nedostatočné prekrvenie s upchatím žíl, kŕčové žily; uvoľňuje oblasť panvy, obnovuje činnosť močového systému- dysmenorea, menoragia (veľmi silné menštruačné krvácanie), cysty na vaječníkoch, krvácajúce hemoroidy; výborne pôsobí aj na prostatu- zväčšená prostata, adenóm; lymfatický pomocník- zastavenie toku lymfy, opuchnuté/zdurené uzliny; odvádza tekutiny a pôsobí astringentne a diureticky- opuchy, hlavne členkov a nôh z dôvodu nahromadenia tekutín, inkontinencia, enuréza- nočné pomočovanie; detoxikuje močový systém- obličková metabolická toxikóza s reumatickými a artritickými príznakmi, dysuria- sťažené a bolestivé močenie.
• Relaxant- hladkého aj priečne pruhovaného svalstva- respiračný relaxant- pôsobí ako antitusikum- proti kašľu- kŕčovitý kašeľ, dýchavičnosť, čierny kašeľ, záškrt; relaxant močového ústrojenstva; relaxant tráviaceho traktu- bolestivé koliky, syndróm dráždivého čreva; relaxant maternice- dysmenorea; neuromuskulárny relaxant- svalové kŕče
• Antimikrobiálny účinok- bronchitída, dusivý kašeľ, tuberkulóza, E. coli

Výborne pôsobí v synergii s ďalšími olejmi, kde sa jeho účinok ešte zvyšuje:
• Cypress + Black Spruce- veľmi silný účinok na prostatu, opuch, benígna hyperplázia prostaty
• Cypress + Juniper Berry- silný diuretický účinok, detoxikuje obličky od metabolickej toxicity, DNA, taktiež pôsobí aj ako stimulant tráviacich a pankreatických enzýmov pri problémoch hornej časti tráviaceho traktu
• Cypress + Grapefruit- uvoľňuje tok lymfy pri chronickom opuchu, zdurení uzlín
• Cypress + Cistus- krvácajúce hemoroidy,

Úžasne sa dopĺňa aj s inými olejmi:
• Cypress + Clary Sage- klimakterický syndróm, neurasténia, syndróm vyhorenia
• Cypress + Geranium- sťahujúci účinok na maternicu- silné krvácanie a táto kombinácia je taktiež vhodná pri problémoch s kŕčovými žilami
• Cypress + Marjoram- silný močový spazmolytický a analgetický účinok pri bolestivom močení, inkontinencia a enuréza

EO Cypress taktiež veľmi dobre pôsobí aj na pokožku. Môžeme ho využiť ako antiperspirant a telový deodorant. Pôsobí ako kapilárny stimulant, pleťový toner- výborne zaúčinkuje pri unavenej pokožke, veľmi hydratovanej pokožke, celulitíde. Má sťahujúci, jemne antiseptický a hojivý účinok, čo pomôže pri prasknutých žilkách a kapilárach, akné, vlhkom ekzéme, seborei.

KEDY SA CYPRESSu VYHNÚŤ?
Cypress je suchý astringent a preto je kontraindikovaný pri všetkých suchých typoch ochorení- napríklad veľmi suchý kašeľ, suchý ekzém a podobne. Keďže ovplyvňuje hladinu estrogénu v tele, niektorý aromaterapeuti neodporúčajú jeho užívanie pri rakovinách závislých na estrogéne- ako napríklad rakovina prsníka a pri ďalších ochoreniach s vysokou hladinou estrogénu.
Cypress by sa mal používať opatrne pri deťoch, pretože má prenikavú povahu a je kontraindikovaný na vnútorné použitie počas tehotenstva, pretože pôsobí ako relaxant maternice a taktiež pri mastitíde.

Cypress a PSYCHIKA
Má tendenciu ponoriť nás do seba, rozjímať pri existenčných problémoch a situáciách výrazne meniacich naše životy, ako je smrť, narodenie a ďalšie radikálne zmeny. Cypress vytvára istotu a podporuje vnútornú silu a stabilitu. Jeho vôňa nám prinesie jasnosť a sústredenie v situáciách plných straty, zmyslu života a zmätku. Dodáva energiu a povzbudzuje. Je výborný pre ľudí obklopených pochybnosťami, ustráchaných, s nízkym sebavedomím. Podporuje proces radikálnej zmeny a obnovy. Hlbšie nás spája s naším osudom. Pracuje na úrovni srdca a mysle a podporuje flexibilitu. Učí našu dušu, ako opustiť minulosť a dívať sa vpred. Je vhodný pre tých, ktorí sa cítia uviaznutí mentálne a emocionálne v nejakej situácii, sú napätí alebo majú sklony k perfekcionizmu. Ľudia sa pokúšajú siliť situácie a rozhodnutia v ich živote, namiesto toho, aby ich nechali plynúť životom.

Potrebuješ Cyprus? Nájdeš ho TU.

V čínskej medicíne sa využíva na ovplyvňovanie meridiánových dráh pľúc, sleziny a pečene a živlom je kov a zem.
Zdroj:
www.doterra.com
AROMATICA- A Clinical Guide to Essential Oil Therapeutics- Volume 2: Applications and Profiles- Peter Holmes LAc, MH
Emotions and Essential Oils- A Reference Guide for Emotional Healing- Essential Emotions
Modern Essentials- The Complete Guide to the Therapeutic Use of Essential oils- Aromatools
The Complete Book of Essential ils and Aromatherapy- Valerie Ann Worwood

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *