Začni zas zľahka dýchať – RAVINTSARA

Toto je olej mesiaca, ktorý nebýva v štandardnej ponuke a zaľúbila som si ho na prvý ňuch. Toto je jedna z výhod, prečo sa oplatí byť registrovaný ? Už mám celkom peknú zbierku menej frekventovaných olejov ?
Ravintsara olej vzniká destilaciou listov stromu CINNAMOMUM CAMPHORA, ktoré by sa mali zbierať hlavne od marca do mája, zberajú sa ručne a mali by sa spracovať do jedného dňa. Táto rastlinka rastie na Madagaskare, odkiaľ ho aj doTERRA získava, ale aj na ostrovoch Réunion a Maurícius a na výrobu 1kg oleja sa spotrebuje 120 až 250kg čerstvých listov, čo je oproti medovke či ruži, veľmi dobrý pomer.

Medzi jeho hlavné zložky patri 50-70% 1,8-cineole, menej ako 19% monoterpenov, menej ako 15% monoterpenolov a 4-5% seskviterpenov a obsahuje len veľmi malé množstvo gafru. Zložením sa veľmi podobá eukalyptu, keďže obsahuje eukalyptol (1,8-cineole), ktorý mu dodáva jeho charakteristickú vôňu, no je to jeho akoby slabšia verzia. Jeho vôňa je niekde medzi eukalyptom a gafrom, povzbudzujúca a dodávajúca energiu.

EO Ravintsara by si niekto mohol zameniť s olejom Ho Wood, ktorý sa získava z toho istého stromu Cinnamomum Camphora, no na rozdiel od Ravintsara sa získava destiláciou kôry a dreva s trochou listov a tento olej má len veľmi malý obsah eukalyptolu a za to vysoký obsah linalolu. Ľudia si ešte dosť často mylia EO Ravintsara s EO RAVENSARA a HAVOZO, oba získavané zo stále zeleného stromu Ravensara Aromatica, kde Ravensara je získavaná z listov, má jemnú anizovu aromu a bledo žlté sfarbenie a v jeho zložení prevládajú monoterpeny a Havozo ma silnú anizovu aromu kvôli vysokému obsahu metylchavikolu, ktorý sa vôbec v EO Ravintsara nenachádza. Francúzski botanici kedysi považovali Ravensara aromatica za identicku so Cinnamomum Camphora. Až neskôr sa zistilo, že ich vlastnosti sú odlišné a Cinnamomum Camphora sa teraz považuje za typ gafroveho stromu.
Ďalší dôležitý fakt je, že Ravensara Aromatica by sa z etických dôvodov nemala využívať na výrobu esenciálnych olejov, pretože z dôvodu excesivnej ťažby pre parfumersky priemysel sa teraz radí medzi ohrozené druhy.
Ak sa Ravintsara na niečo podoba, tak je to jednoznačne Cajeput (Melaleuca cajuputi), rovnako po chemickej stránke ako aj pri energetickom využívaní.

Terapeutický status: je to mierny liek bez kumulativnej toxicity, nedráždi pokožku. Môžeme ho použiť na širokú škálu problémov.

Psychologické problemy: ma stimulujúci účinok pri pocitoch slabosti, stimuluje myseľ a podporuje sústredenie pri pocitoch letargie, ospalosti, slabej koncentrácii, dezorientacii, slabej krátkodobej pamäti.
Zvyšuje funkciu prefrontalnej kôry (zodpovedna za racionálne rozhodovanie, prekonávanie impulzivnych podnetov) a bazalnych ganglii (jadra sivej hmoty, ktoré plnia rôzne funkcie-motoricka kontrola, kognitívne funkcie, emócie, učenie).
Motivuje a podporuje sebadôveru pri strate motivácie, zanedbavani sa, nízkom sebavedomí, depresii.

Pôsobí priaznivo na dýchací a obehovy system, hlavne u astenickych ľudí s večne studenými rukami a nohami a u všetkých chorôb, kde jeden z prejavov je pocit chladu a studené končatiny.
Pôsobí ako stimulant dýchacieho systému, molukolyticky a expektoracne pri zápaloch horných aj dolných dýchacích ciest, ako je bronchitída, sinusitida a podobne.

Taktiež stimuluje lymfatický systém, detoxikuje a pôsobí diureticky. Vhodné ho použiť pri zdurenych uzlinach, kde je evidentný problém s odstránením toxických látok filtrovanych uzlinami.

Priaznivo vplýva aj na pohybový aparát, kde pôsobí antireumaticky, protizápalovo a analgeticky.

Pre tých, čo majú problémy s nespavosťou a úzkosťou, je RAVINTSARA ako stvorená.

Má silné antivírusové vlastnosti a zachráni nás pri bolestivých zápaloch, akútnych vírusovych a epidemickych infekciách, čo je dosť aktuálna téma.
Silné antivirusove vlastnosti sa prejavia pri sinusitide, rinitide, akútnej vírusovej bronchitide, vírusovej hepatitíde, infekčnej mononukleoze, herpes simplex, genitalny herpes, EBV virus.
Antibakteriálne vlastnosti oceníte pri : štandardnom prechladnutí, chronickej bronchitide, čiernom kašli, gastroenteritide, dyzenterii.

Pár receptov na rôzne boliestky:

Ravintsara + Melaleuca- na bakteriálnu bronchitídu sprevádzanu silným kašľom a slabym prekrvenim

Ravintsara + Rosemary – na stimulaciu obehového systému, depresiu, studené končatiny

Ravintsara + Niaouli – posilňuje imunitný systém pri chronickom imunitnom deficite- chronické infekcie, únava

Ravintsara + Lemongrass – detoxikuje, stimuluje lymfatický systém a pôsobí diureticky

Ravintsara + Blue Tansy + Lavender – pôsobí sedativne, protizápalovo, analgeticky a vhodné použiť pri akútnej artritide, fibromyalgii

Ravintsara + Peppermint + Melaleuca – antivirusovo proti všetkým typom herpesov

Ravintsara + Clary Sage – obnovuje nervový systém, pôsobí ako antidepresivum

Ravintsara + Neroli – obnovuje nervový systém a pôsobí sedativne pri chronických, so stresom spojených, poruchách ako úzkosť, nespavosť, syndróm vyhorenia.

V Čínskej medicíne sa Ravintsara využíva na ovplyvňovanie meridianovych dráh pľúc, močového mechúra a srdca a elementom je oheň a kov.

Dva dni som zbierala informácie o tomto skvelom olejceku, ktorý mi tak nádherne vonal a po zistení, na čo všetko sa dá využiť, zamilovala som si ho ešte viac, pretože vďaka tomu, že je stimulant imunitného systému, silné protizápalový a antivírusový, je indikovany na infekcie uši, nosu, hrdla, dýchacieho systému. Pôsobí antivirusovo bez ohľadu na typ alebo miesto infekcie a veľmi ľahko sa kombinuje s mnohými ďalšími olejmi.
Ravintsara je povzbudzujúca nie len pre telo, ale aj myseľ a dušu. Povzbudzuje, osviežuje, motivuje.
Ďalšou jeho výhodou je, že je v 5ml fľaštičke, je skladný a dá sa nosiť všade so sebou, ako prvá pomoc ?

Netreba zabúdať ani na kontraindikácie. Nemal by sa používať vnútorne a ani na pokožku pri malých detoch (cca do 5 rokov), tehotných a kojacich mamičkach.

Zosadte coronu z tronu ?

#doterra #ravintsara #antivírusový #antibakteriálny #infekcie #artritída #nespavost #sedativum

Zdroj:
Peter Holmes LAc, MH- Aromatica- A Clinical Guide to Essential Oil Therapeutics, Volume 1: Principles and profiles
Valerie Ann Worwood, The Complete Book of Essential oils and Aromatherapy
The Essential Life 6th Edition

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *