Môžu esenciálne oleje spôsobiť alergiu?

Často sa stretávame s otázkou, či keď je človek alergický na niektorú z rastlín, je automaticky alergický aj na EO vyrobený z nej. Tu je však dôležité uvedomiť si, či EO môže, alebo nie, byt alergén.

Co je to vlastne alergia?
Je to nepriaznivá fyziologicka odpoveď na látku, zvanú alergen, ktorej bola osoba už predtým vystavená a vytvorila si na ňu protilátky.

Niektoré EO obsahujú fenolove zlúčeniny a fenoly niekedy môžu pôsobiť ako alergény. No najväčšími alergénmi sú proteíny a/alebo polypeptidy, kde oba sú tvorené aminokyselinami, ktoré všetky obsahujú N- dusík, ako hlavnú zložku. Fenoly neobsahujú žiaden dusík. Proteíny a polypeptidy sú v porovnaní s molekulami EO 100 až 1000x väčšie v oboch smeroch- vo veľkosti, aj hmotnosti.
Alergény, ktoré neobsahujú dusík sú tvorené dlhým uhlíkovým reťazcom, dlhším, ako tie, ktoré môžeme nájsť v EO.
Takže v sume:
*alergény sú skoro vždy proteíny a polypeptidy tvorené molekulami dusika a proteíny a polypeptidy sa v EO nenachádzajú
*vo veľmi špecifických prípadoch alergen nemusí obsahovať dusík, ako napríklad niektoré fenoly s velmi ťažkými a dlhými molekulami, no neexistuje dlhá molekula v prchavych a aromatických olejoch, pretože veľké molekuly nie sú ani prchavé a ani aromatické.

Potenciálne fenolove alergény vyskytujúce sa v EO su niektoré ťažšie fenolove zluceniny, ako fenylestery, fenylditerpeny, fenylseskviterpeny, ktoré sa nachádzajú napríklad v olejoch ako Anise, Clove, Fennel, Basil, Cypress, Clary sage, no alergická reakcia na tieto oleje je extrémne vzácna. Prečo?
Relatívne malá veľkosť molekúl EO a ich prírodný rastlinný pôvod ich robí rýchlo metabolizovatelnymi a ľahko odstranitelnymi behom minút, či hodín, čo je krátky čas na to, aby sa vyvinula alergická reakcia. Na to by veľká molekula musela ostať v tele viac, ako je vítané, aby sa prejavilo precitlivenie a vytvorili sa protilátky, ktoré by sa následne v tele uložili. Bez toho nemôže prebehnúť alergická reakcia. Môže prebehnúť detox, alebo alergii podobná reakcia, ale nie práva alergická reakcia.
Pravdou je, že fenoly nachádzajúce sa v EO su veľmi prospešné a jedny z najviac terapeutických zlúčenín po fyzickej aj psychickej stránke. Prečisťuju receptory, tkaniva od toxínov, uvoľňujú emocne napätie.

Na to, aby teda alergická reakcia prebehla, musia byť v tele vytvorené protilátky na konkrétnu látku, ktorej sa osoba vystavovala určitý čas a alergickej reakcií musela predchadzat precitlivenosť na danú látku. Ak má osoba reakciu po prvom použití oleja, nemôže to byť alergická reakcia, pretože tomu nepredchadzala precitlivenosť a vytvorenie protilátok. Pôjde o nealergicku reakciu spôsobenú uvoľnením emócií, detoxom alebo chemickým podráždením.

Ako prevenciu používajte vždy kvalitné a čisté prírodné oleje v terapeutickej kvalite a ak ste silný alergik, radšej sa vyhnite vnútornému užívaniu, na pokožku natierajte zriedene, hlavne všetky oleje s vyšším obsahom fenolov, ako napríklad Wintergreen, aníz, Birch, Clove, Basil, Fennel, Oregano, Thyme, Peppermint, Cinnamon a difuzuje v pohode. Berte na vedomie, že fenoly, nachádzajúce sa v EO su príliš malé na to, aby vytvorili veľké škody a v potrave prijímame omnoho väčšie molekuly, ktoré môžu spôsobovať alergie a tie sa nachádzajú napríklad v jahodach, mlieku, paprike, rajcinach , banánoch, arasidoch, pomarancoch a mnohom ďalšom.

Fenoly aj napriek úžasným terapeutickým účinkom môžu dráždiť pokožku a u slabších jedincov môžu byť toxické na pečeň. Preto ich treba dostatočne zriedit a používať krátkodobo.

Zdroj: David Stewart Ph.D., D.N.M. : The Chemistry of Essential Oils Made Simple

Modern Essentials–The complete guide to the therapeutic use of essential oils

#doterra #zdravievkvapke #spravnepouzivat #alergia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *